• Wykopki
          • Wykopki

            Dzięki gościnności Państwa Gabałów ze Starego Kramska Trzecioklasiści mieli okazję doświadczyć jak kiedyś wyglądały wykopki. Podczas pobytu w gospodarstwie rolnym dzieci zapoznały się z zawodem rolnika, pracami, jakie wykonuje na polu oraz w gospodarstwie rolnym. Dużą atrakcją było oglądanie i korzystanie z maszyn i narzędzi, które najczęściej używane są w rolnictwie.

            Następnie dzieci z dużym zaangażowaniem i zapałem zabrały się do pracy na polu. Kosze bardzo szybko zapełniły się zebranymi ziemniakami. Nie obyło się bez przejażdżki na przyczepie – oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

            Następnie ziemniaki zostały poddane „klaprowaniu”.  

            Po ciężkiej pracy Gospodarze rozpalili dla Dzieciaków ognisko i przygotowali poczęstunek. Uczniowie wykonywali także prace artystyczne z ziemniaków i włączyli się do zabaw ruchowych w ogrodzie Gospodarzy.

            A podstawa programowa? Zrealizowana z nawiązką! Edukacja przyrodnicza, techniczna, plastyczna, muzyczna (tak, tak – śpiewy też były), matematyczna, polonistyczna i wychowanie fizyczne – wszystko to na polu i w gospodarstwie zadziało się.

            Wykopki zapewniły wszystkim moc wrażeń i wspomnień na długi czas. Bardzo dziękujemy Państwu Gabałom za ciepłe przyjęcie i cudownie spędzone chwile.

            Oprac. PC

            Foto: MB

        • Dziś Przedszkolaki misję mają – ŚWIAT sprzątają!
          • Dziś Przedszkolaki misję mają – ŚWIAT sprzątają!

             18. września 2023 roku nasze przedszkole przystąpiło do  30. finału

            Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata

            Celem zorganizowanej akcji proekologicznej jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko.   Akcję poprzedził cykl zajęć o tematyce ekologicznej, na których dzieci dowiedziały się jak segregować odpady, na czym polega recykling oraz co można zrobić, aby świat wokół nas był piękny i czysty. Następnie dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawice i worki na śmieci ruszyły do pracy. Oczyszczały pobliskie trawniki i chodniki. Mamy nadzieję, że zdobyte w ten sposób doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami. 

            Opracowanie: LP

        • RODZICE CZYTAJĄ NAM BAJECZKI
          • RODZICE CZYTAJĄ NAM BAJECZKI

            W tym roku zgodnie z kampanią „Cała Polska czyta dzieciom” Tuptusie i Orzełki zapraszają Rodziców do naszej placówki na czytanie bajek. Pierwsi rodzice już skorzystali z zaproszenia.  

            19. września Tuptusie i Orzełki gościły Panią Annę Dub – mamę Kubusia. Pani Ania przeczytała dzieciom o Misiu Tulisiu, ulubionym przyjacielu milionów dzieci na świecie. Na pamiątkę spotkania Pani Ania poczęstowała dzieci słodką niespodzianka.

            Dziękujemy za poświęcony przedszkolaczkom czas, a przede wszystkim za dostarczanie nowych, pozytywnych wrażeń, przeżywanych wspólnie z bajkowymi bohaterami. 

            Zapraszamy innych Rodziców do udziału w akcji promującej czytanie.

            Opracowanie: LP 

        • Zbiórka odzieży dla KITKI
          • Zbiórka odzieży dla KITKI

             Drodzy Rodzice i Uczniowie. 

            Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu zapraszają do akcji charytatywnej wspierającej Emilkę Jęcz, chorującą na spektrum opatii RNU4ATC.  

            Akcja polega na zbiórce odzieży, tekstyliów, torebek, butów, pluszaków, ręczników i kocy - używanych, ale w dobrym stanie.

            Należy je spakować do worków foliowych i przynieść do szkoły - do kantorka Pań z obsługi. Akcja będzie trwała do 29 września. Zachęcamy wszystkich do udziału!!!

            🏆❤OSTATNI TURNIEJ KITKI 👧❤🏆

            Opracowanie: IN

        • Międzynarodowy Dzień Kropki
          • Międzynarodowy Dzień Kropki

            Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Obchodzimy je 15. września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie bawić się.

            Ska wzięło się to Święto? Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Bohaterką książeczki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a także wydana alfabetem Braille’a i szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. "The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”, który ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Jeśli nie znacie książki, zapoznajcie się z wersją filmową:

            Kropka

            (źródło: You Tube)

                     W naszym Zespole w Dzień Kropki powstało wiele wyjątkowych i niepowtarzalnych dzieł, których początkiem była pierwsza kropka - a później to już ograniczeniem była tylko wyobraźnia! Był to też doskonały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich rówieśnikom... bo łącząc kropeczki można wyrazić siebie, swoje emocje, potrzeby, sprawić komuś przyjemność....

            Oprac.: PC

            Foto: JP, LP, GP

            Dzień Kropki w Przedszkolu Publicznym

            Dzień Kropki w Szkole Podstawowej

        • 49. Biesiada Koźlarska - Zbąszyń 2023
          • 49. Biesiada Koźlarska - Zbąszyń 2023

            Tegoroczną BIESIADĘ KOŹLARSKĄ pod hasłem "Tradycja inspiruje współczesność" zaplanowano na trzy dni od piątku do niedzieli, od 15 do 17 września 2023 roku. W tych dniach miasto Zbąszyń rozbrzmiewało ludowymi melodiami z całej Wielkopolski.

            W sobotni poranek przeprowadzone były przesłuchania konkursowe na Najlepszego Młodego Muzyka Ludowego. Wydarzenia niedzielne obejmowały m.in. przemarsz ulicami miasta, inscenizację fragmentów widowiska weselnego w wykonaniu zespołu "Wesele Przyprostyńskie", a także występ zespołu Regionalnego Istebna.

            W niedzielne popołudnie jury ogłosiło także wyniki konkursów na Najlepszego Młodego Muzyka Ludowego i odbyło się wręczenie nagród - Grand Prix burmistrza Zbąszynia.

            Podczas tegorocznej Biesiady naszą szkołę reprezentowali: Asia z kl. 3 oraz Kornelia z kl. 5  i Antek z kl. 6. 

            W kategorii skrzypce/ mazanki

            • I miejsce zajął Antek z kl. 6
            • II miejsce zajęła Asia z kl. 3

            Cała Trójka ludowych "grajków" otrzymała dyplom uczestnictwa.

            Gratulujemy Młodym Talentom sukcesu.

            Dziękujemy Rodzicom za umożliwienie Dzieciakom kultywowania gry na instrumentach ludowych.

            Duże SERCE dla Mistrza - Jurka Skrzypczaka.

            Oprac. PC

            Foto: Rodzice

        • II Edycja KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Powiat Oczami dzieci”
          • II Edycja KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Powiat Oczami dzieci”

            Starosta Powiatu Zielonogórskiego, Krzysztof Romankiewicz ogłasza drugą edycję konkursu fotograficznego „Powiat Oczami Dzieci”. Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Zdjęcie wraz z kartą zgłoszenia, oświadczeniem podpisanym przez rodzica (opiekuna) należy przesyłać drogą elektroniczną do Pani Kasi Szymańskiej. 

            Autorom zdjęć zostaną wręczone kalendarze ze zwycięskimi fotografiami oraz atrakcyjne nagrody.

            Cele konkursu: - upowszechnianie wśród dzieci sztuki fotografowania - popularyzacja najciekawszych fotografii przedstawiających bogactwo przyrody oraz zabytki Starostwa Powiatowego - promocja regionu. 

            Przedmiotem Konkursu są fotografie wykonane na terytorium Powiatu Zielonogórskiego przez uczniów szkół podstawowych. 

            Tematem Konkursu jest prezentacja i promowanie walorów polskiej przyrody

            - Tylko zbiorniki i cieki wodne-Naturalne (rzeki, jeziora, stawy….)

            Konkurs adresowany jest do uczniów zajmujących się amatorsko fotografowaniem.

            II_REGULAMIN_KONKURSU_FOTOGRAFICZNEGO.docx

            II_Karta-zgloszenia__oswiadczenie__zgoda_II.docx

            Opracowanie: KS

        • NARODOWE CZYTANIE 2023
          • NARODOWE CZYTANIE 2023

            "Narodowe Czytanie" to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą, zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 

            W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

            Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury

            Co dotąd czytali Polacy podczas wspólnego "NARODOWEGO CZYTANIA"?

            • 2012 r. - "Pan Tadeusz", Adam Mickiewicz
            • 2013 r. - dzieła Aleksandra Fredry
            • 2014 r. - "Trylogia", Henryk Sienkiewicz
            • 2015 r. -  "Lalka", Bolesław Prus
            • 2016 r. - "Quo vadis", Henryk Sienkiewicz
            • 2017 r. - "Wesele", Stanisław Wyspiański
            • 2018 r. -  "Przedwiośnie", Stefan Żeromski
            • 2019 r. -  Nowele polskie; zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. 
            • 2020 r. -  "Balladyna", Juliusz Słowacki
            • 2021 r. - "Moralność pani Dulskiej", Gabriela Zapolska
            • 2022 r. "Ballady i romanse", Adam Mickiewicz

            W roku 2023 r. lekturą wybraną do wspólnego czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

            W naszej szkole "Narodowe Czytanie" odbyło się 8 września. Akcję koordynowała Pani Irenka, nasza bibliotekarka. Ona też tytułem wstępu wyjaśniła o czym jest "Nad Niemnem" i dlaczego to pozycja ważna w kanonie litertury polskiej. Fragment "Nad Niemnem" przeczytała Pani Renata, nasza polonistka. 

            Pan Prezydent - Andrzdej Duda napisał list z okazji 12. odsłony "Narodowego Czytania":

            Narodowe_Czytanie_2023._List_Prezydenta.pdf

            (źródło: Prezydent.PL)

            Oprac. PC

            Foto: KS, MB, PC

            Para Prezydencka zaprasza i zachęca do udziału w akcji

            (źródło: Prezydent.PL)

            Pan Prezydent zaprasza i zachęca do udziału w akcji

            (źródło: Prezydent.PL)

            Patronat honorowy Pary Prezydenckiej

        • Udział w V Międzynarodowym Festiwalu Fotografii – Rydułtowy 2023 „To Bee, or not to Bee”
          • Udział w V Międzynarodowym Festiwalu Fotografii – Rydułtowy 2023 „To Bee, or not to Bee”

            Stowarzyszenie OBYWATELSKA 30 oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. 

            Jeśli zrobiłeś/ zrobiłaś ciekawe zdjęcie i chcesz się podzielić swoim talentem z innymi - ten festiwal jest dla Ciebie!

            Tematem konkursu są pszczoły oraz ich ogromny wpływ na życie i przetrwanie człowieka.

            Nie możemy żyć bez natury. To ona nas stworzyła i ukształtowała. To ona pomogła nam rozwijać się i pomnażać owoce swojej pracy. Między innymi dzięki pszczołom. Bez tych pracowitych owadów nie mielibyśmy dostępu do licznych dóbr tworzących fundamenty naszego życia. Szanujmy więc pszczoły i dbajmy o ich przetrwanie, by świat zachować pięknym.

            Celem konkursu jest danie możliwości zmierzenia się jego uczestników w rywalizacji na sposób utrwalania i widzenia otaczającej ich rzeczywistości. Na zdjęciach każdy będzie mógł wyrazić własne odczucia i pokazać spojrzenie na istnienie związku między człowiekiem a pszczołami. Chcemy, by ludzie mogli poznać, zobaczyć i zachwycić się różnorodnością ujęć wykonanych często tysiące kilometrów od siebie. Celem konkursu jest też rozwijanie umiejętności obserwacji przyrody, w szczególności dokumentowania życia pszczół, a ponadto zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie niesie z sobą rozwój cywilizacji na stan populacji tych owadów. Zdjęcia mogą być poddane obróbce graficznej w dowolnym programie graficznym. Mogą przedstawiać sceny w sposób realistyczny lub mogą być swobodną abstrakcją, grą świateł, operowaniem symbolem. Nie mogą być jednak fotomontażem, kolażem, zlepkiem kilku niezależnych zdjęć (z wyjątkiem techniki HDR oraz Panoramy).

            Każdy z uczestników Konkursu może nadesłać maksymalnie 5 zdjęć. Do plików ze zdjęciami powinien być dołączony krótki opis w pliku (doc. lub txt.) według następującego schematu: imię i nazwisko autora, tytuł zdjęcia (zdjęć), numer zdjęcia, miasto i kraj, w którym zostało wykonane oraz jakie przedstawia miejsce, scenę, sytuację. Zdjęcia nie mogą być opisane w programie graficznym w taki sposób, że stają się częścią ujęcia. Do zdjęć należy dołączyć kartę zgłoszeniową. Organizator zastrzega sobie prawo do odrzucenia prac nie opisanych.

            Zdjęcia przesyłamy do 20 września.  

            Już w najbliższy poniedziałek 11 września od godziny 13:30 do 15:15 odbędą się warsztaty fotograficzne z panią Kasią Szymańska, na które serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8. Zainteresowane osoby proszę o zgłaszanie się do pani Kasi. 

            Opracowanie: KS

        • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

            Dziś, 4 września 2023 r., szkolna triada - Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele, spotkali się po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, by z uśmiechem na twarzy rozpocząć nowy rok szkolny: 2023/2024.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły przez Poczet Sztandarowy, w skład którego wchodzą Uczniowie klasy 8: Karolina, Maja i Nikodem. Odśpiewano Hymn Państwowy. Pani Renata, nauczycielka historii, przypomniała o rocznicy wybuchu II wojny światowej i poprosiła o uczczenie pamięci poległych minutą ciszy.

            Po części oficjalnej dyrektorka szkoły przywitała Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli. Poprosiła Uczniów, by nie zbierali 5 i 6, ale realizowali swoje plany i cele i temu poświęcali czas, bo "liczy się tylko to, czy coś Was naprawdę zainteresuje i czy w czymś będziecie naprawdę dobrzy. W życiu nie wygrywają Ci, którzy są dobrzy we wszystkim. Żeby dostać Nobla, wystarczy być dobrym w jednej dziedzinie." Życzyła Uczniom, aby odkryli, co jest ich pasją i byli w tym dobrzy!

            Przypomniała też, że wszyscy są różni, ale równie ważni. Nikt nie jest lepszy! Nikt nie jest gorszy! Wyraziła nadzieję, że relacje w szkole i poza nią będą oparte na uśmiechu, przyjaznych gestach i pogodnych słowach.

            Przedstawiono została Kadra Pedagogiczna ze wskazaniem Wychowawców poszczególnych klas.

            Następnie nadszedł czas na powitanie tych, dla których przygoda ze szkołą właśnie się zaczyna, czyli dla Pierwszoklasistów. Ich Wychowawczynią i Nauczycielką będzie Pani Joanna Pempera. To z nią Dzieciaczki będą doświadczać wielu wspaniałych rzeczy i eksplorować zakamarki wiedzy. Pierwszoklasiści złożyli przysięgę przed całą społecznością szkolną i zostali PASOWANI NA UCZNIÓW. W końcu nadszedł moment wręczenia przez Ósmoklasistów, a przygotowanych przez Rodziców, każdemu Uczniowi klasy 1 rożka obfitości, czyli tzw. "wundertyty".

            Dyrektorka poprosiła Rodziców, by wspierali swoje dzieci w poszukiwaniu pasji, wskazywali im własnym przykładem uniwersalne wartości, uświadamiali potrzebę edukacji i angażowali się w życie szkoły, bo wiedza Rodzica o dziecku stanowi nieocenione wsparcie dla nauczycieli i wychowawców. Dodała: "Razem możemy efektywnie realizować cele i zadania  edukacyjno - wychowawcze, zwiększać bezpieczeństwo i rozwiązywać trudne sytuacje. Współpracujmy ze sobą na zasadach dialogu, otwartości i zaufania, bo cel mamy jeden: przyszłość tych młodych ludzi i tym samym nasza."

            Nauczyciele otrzymali odrębne życzenia:

            Nauczycielu, „bądź sobą – szukaj własnej drogi, poznaj siebie, zanim zaczniesz dzieci poznawać. (...) Sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać" * i otoczyć opieką. Zadbaj o swój dobrostan.

            Kończąc uroczystość Dyrektorka wyraziła prośbę: 

            "Współpracujmy. Dajmy sobie wzajemnie to, co w każdym z nas najlepsze. Niech misja naszej szkoły zawarta w słowach: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”  * będzie nam drogowskazem."

            Na zakończenie odśpiewano Hymn Szkoły - w tym podniosłym momencie do "Wiolinek" i społeczności szkolnej dołączyły Przedszkolaczki z grupy "Orzełki" wraz ze swoją Wychowawczynią, Panią Ludmiłą. 

             

            I tak rok szkolny 2023/2024 uznano za rozpoczęty.

            Ten moment spotkał się z dużym entuzjazmem Rodziców 😁, co świadczy o Ich zaufaniu do szkoły.

            Oprac. PC

            Foto: KS

            * J. Korczak