• VIII Popołudnie z Cygą: "Co Ty pleciesz Babciu?"
          • VIII Popołudnie z Cygą: "Co Ty pleciesz Babciu?"

            19. listopada 2023 r. uczniowie Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku wzięli udział w VIII Popołudniu z Cygą. Tegoroczne spotkanie nosiło wymowny tytuł "Co Ty pleciesz, Babciu?", a jego celem było kultywowanie lokalnych tradycji kramskich. To coroczne wydarzenie to nie tylko czas rozrywki, ale również szansa na wspólne celebrowanie dziedzictwa i historii naszej społeczności.

            Wystąpienia przedszkolaków, Orzełków z Panią Ludmiłą i Tuptusiów z Panią Beatką, rozświetliły scenę i wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Jednak to nie był koniec muzycznych wrażeń, gdyż na scenie pojawiły się również nasze Wiolinki ze swoimi opiekunkami, Paniami Kaśkami, z kapelą koźlarską pod opieką Mistrza Jurka Skrzypczaka.

            Niezwykle ważnym punktem spotkania było podsumowanie konkursu plastyczno - literackiego o gwarze kramskiej. Uczniowie Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku brali w nim aktywny udział, przyczyniając się do kreatywnego wyrażania lokalnego dialektu i tradycji językowych.

            Spotkanie wzbogacono różnorodnymi grami i zabawami dla dzieci, co sprawiło, że całe wydarzenie było prawdziwie rodzinne. Uczestnicy spotkania rozkoszowali się smakami lokalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Kramsku.

            Obecność uczniów Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku na tym wyjątkowym spotkaniu była istotnym elementem, integrującym młodzież z lokalną społecznością. Ich zaangażowanie w wydarzenie i twórcze podejście do konkursu uświetniło VIII Popołudnie z Cygą.

            Dziękujemy za zaproszenie oraz niezapomniane chwile

            i już z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję tego wyjątkowego wydarzenia.

            Opracowanie: KaK/ KS

            Foto: KS, PC

        • Uroczystość Poświęcenia Kwatery Zasłużonych w Nowym Kramsku
          • Uroczystość Poświęcenia Kwatery Zasłużonych w Nowym Kramsku

            19 listopada br. to dzień, który na zawsze wpisze się w historię naszej szkoły. Tego dnia odbyło się poświęcenie odrestaurowanej Kwatery Zasłużonych znajdującej się przy pomniku RODŁA na Cmentarzu Parafialnym w Nowym Kramsku. Nasza szkoła, reprezentowana przez Poczet Sztandarowy oraz nasz muzyczny zespół Wiolinki wraz z Opiekunkami, Panią Kasią Sz. i Panią Renatą G., z dumą wzięły udział we Mszy Świętej i uroczystościach na Cmentarzu.

            Uczestniczyliśmy  w ważnym wydarzeniu lokalnej historii. Kwatera Zasłużonych, po odnowieniu, stała się miejscem, które upamiętnia niezwykłe osoby, które wniosły istotny wkład w rozwój naszej społeczności. To symboliczne miejsce, obok pomnika RODŁA, nabrało nowego blasku i znaczenia.

            Obecność Pocztu Sztandarowego i Wiolinek na tej uroczystości była wyrazem jedności i szacunku dla historii, którą wspólnie tworzymy.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu,

            wspierając naszą szkołę i oddając hołd Zasłużonym.

            To ważny krok w pielęgnowaniu pamięci i wartości, które kształtują naszą społeczność.

            Opracowanie: KS

            Foto: KS

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023

            17. listopada włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Ta intrygująca akcja została zorganizowana przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które postanowiło promować zabawową formę nauczania matematyki. Naszym celem było nie tylko przypomnienie sobie tabliczki mnożenia, ale również przeżywanie matematyki w sposób przyjemny i niecodzienny.

            Podczas przerw i zajęć wszyscy uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu szybkiego liczenia oraz rozwiązywania zadań wymagających zastosowania tabliczki mnożenia. Lekcje matematyki stały się miejscem fascynujących gier, w których umiejętności mnożenia były kluczem do sukcesu. Każdy z uczniów losował "los szczęścia", a rozszyfrowanie jego treści wymagało sprytu matematycznego.

            Nasi siódmoklasiści, jako eksperci tabliczki mnożenia, wzięli na siebie misję pomocy młodszym kolegom. Zadawali im zagadki, rebusy i różnorodne zadania, kontynuując piękną tradycję "Starsi uczą młodszych". Nawet przedszkolaki nie zostały pominięte - odwiedził je nasz matematyczny edu-robot, co wywołało lawinę radości i śmiechu.

            Całe święto Tabliczki Mnożenia upłynęło nam w miłej atmosferze, przepełnionej emocjami i naukową rywalizacją. To był prawdziwy matematyczny maraton, w którym iloczyn odegrał główną rolę. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej fascynującej akcji, która nie tylko rozwijała nasze umiejętności matematyczne, ale również przyniosła nam mnóstwo radości.

            Dziękujemy Wydawnictwu Karty Grabowskiego za tę inspirującą inicjatywę!

            Opracowanie: KS

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach 
            porgramu Laboratoria Przyszłości
             

        • Realizacja innowacji pedagogicznej MIGUSIE
          • Realizacja innowacji pedagogicznej MIGUSIE

            Podczas zajęć świetlicowych realizujemy innowacyjny program "Migusie" autorstwa pedagożki specjalnej, Pani Joanny Pempery, który skupia się na nauce języka migowego poprzez zabawę.

            Zajęcia prowadzi sama autorka programu, Pani Asia, która ukończyła pierwszy stopień PJM. 

            Podczas ostatnich zajęć uczyliśmy się dni tygodnia w polskim języku migowym. Rozpoczęliśmy zajęcia od krótkiego wprowadzenia, w którym omówiliśmy podstawowe znaki migowe używane do przedstawienia poszczególnych dni tygodnia. Zaprezentowane zostały dzieciom ruchy rąk i gesty odpowiednie dla każdego dnia, aby mogły je zapamiętać i powtórzyć. Następnie przystąpiliśmy do ćwiczeń praktycznych. Dzieci miały okazję naśladować prowadzącą zajęcia i powtarzać gesty na podstawie wyrażanych przez nią dni tygodnia.

            Pani Asia stara się uczynić te ćwiczenia jak najbardziej interaktywnymi i zapewnić każdemu dziecku możliwość aktywnego uczestnictwa.

            Program "Migusie" jest z pewnością wartościowy dla rozwoju dzieci zarówno pod względem nabycia umiejętności posługiwania się językiem migowym, jak i koordynacji ruchowej. Będziemy kontynuować jego realizację, aby zapewnić dzieciom możliwość pogłębiania tych umiejętności.

            Opracowanie: JP

            Foto: JP

            Aurelia, kl. 3

            Julka, kl. 7

            Gabrysia, kl. 1

            Asia, kl. 3

            Patrycja, kl. 2

            Gabrysia z kl. 1 i Patrycja z kl. 2

        • DZIEŃ TOLERANCJI
          • DZIEŃ TOLERANCJI

            Dzień Tolerancji w szkole to inicjatywa mająca na celu podkreślanie i promowanie ważności tolerancji wśród uczniów. Obchodzony jest 16 listopada każdego roku. Jest to doskonała okazja do edukacji dzieci i młodzieży na temat różnorodności kulturowej, religijnej i społecznej, oraz podkreślenie konieczności szanowania i akceptowania innych osób. Wszystkie klasy od 1 do 8 tworzyły Drzewa Tolerancji, które zostały wyeksponowane w szkolnej przestrzeni. Ponadto, klasy 4 - 8 otrzymały dostęp do zdalnej lekcji na temat tolerancji, którą poprzez dziennik elektroniczny Librus mogą zrealizować i tym samym zwiększyć swoją śwadomość.

            Jutro w szkole odbędzie się również spotkanie z niepełnosprawną osobą, zainicjowane przez Opiekunkę SU, Panią Renatę, które ma na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat niepełnosprawności oraz promowanie tolerancji i akceptacji.

            Wszystkim Uczniom i Wychowawczyniom dziękujemy za aktywny udział w Dniu Tolerancji.

            koo. i oprac. JP

            Foto: JP

        • Dzień Postaci z Bajek
          • Dzień Postaci z Bajek

            Jak co roku, na początku listopada obchodzimy Dzień Postaci z Bajek w rocznicę urodzin Walta Disneya.  Uczniowie klas 1 - 4 oraz przedszkolaki w tym dniu przebierają się za ulubione postaci bajkowe. Na szkolnym i przedszkolnym korytarzu spotkać możemy królewny Śnieżki, Śpiące Królewny, Elzy z Krainy Lodu, przemykają  Czerwone Kapturki z Gajowym, czasami można spotkać też Wilka. Chłopcy zaś wyglądają jak Supermani, Batmani, Kapitanowie Ameryka. Ile bajek, tylu bohaterów - wszyscy kolorowi, pięknie przebrani, gotowi do zabawy...

            I tak też wyglądała dzisiejsza impreza. Były tańce, zabawy, konkursy. Na koniec dzieci posiliły się soczystymi  jabłkami z koszyka Pani Dyrektor, a potem zadowolone  wróciły do swoich klas. 

            Opracowanie: IN

            Foto: KS i PC

        • Udział Wiolinek w XII Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Sulechowie
          • Udział Wiolinek w XII Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Sulechowie

            5. listopada 2023 r. w Sulechowskim Domu Kultury Wiolinki wystąpiły na XII Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Cekem tego wyjątkowego wydarzenia jest propagowanie pięknych pieśni i piosenek patriotycznych. Tego dnia dźwięki pieśni rozbrzmiewały wśród dzieci i dorosłych, tworząc wyjątkową atmosferę jedności i miłości do Ojczyzny.

            Było to niezwykłe przeżycie słuchać tak wielu utalentowanych artystów, którzy zaprezentowali czternaście wspaniałych wystąpień. Soliści, chóry i zespoły z różnych miejsc takich, jak Sulechów, Siedlnica, Głogów, Święciechowa, Ośno Lubuskie, Nowe Kramsko i Zielona Góra wzięli stworzyli niezapomnianą atmosferę.

            Organizacja tegorocznego koncertu była możliwa dzięki Akcji Katolickiej działającej przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie we współpracy z parafią pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku oraz przy wsparciu Sulechowskiego Domu Kultury.

            Nasze Wiolinki były najmłodsze. Wystąpiły w nowych strojach, dając krótką zapowiedź tego, co czeka nas za tydzień w Warszawie. To wielkie wyzwanie, ale jesteśmy gotowi, by reprezentować naszą diecezję i dostarczyć emocji.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować Rodzicom, którzy dowozili swoje dzieci na przegląd,
            oraz wszystkim naszym Sympatykom i Darczyńcom. 
            To dzięki waszemu wsparciu i oddaniu możemy realizować nasze pasje i cele.

            Jesteśmy ogromnie dumni, że będziemy mogli reprezentować naszą diecezję już za tydzień w Warszawie.

            Opracowanie: KS/KaK

             

            Gmina Sulechów

            Gość niedzielny

            Wiolinki

            Występ Wiolinek - nagranie Katarzyna Szymańska

        • Ogólnopolski konkurs matematyczny „Matematyka i pieniądze 2023”
          • Ogólnopolski konkurs matematyczny „Matematyka i pieniądze 2023”

            Drodzy Uczniowie,

            serdecznie zachęcamy do udziału w ogólnopolskim konkursie matematycznym „Matematyka i pieniądze 2023” organizowanym przez młodzież z Akademii Młodzieżowej działającej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów w wieku 13 - 18 lat. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o matematyce i przedsiębiorczości

            Jeśli chcesz przystąpić do konkursu koniecznie zarejestruj się:

            podejmij wyzwanie

            Konkurs polega na rozwiązaniu 8. zagadek matematycznych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież z Akademii Młodzieżowej. 

            Filmy będą publikowane na funpage’u Akademii Młodzieżowej na Facebooku oraz na kanale Telewizji Akademii Młodzieżowej na YouTube codziennie.

            Pierwszy z nich pojawi się 20. listopada 2023 r. o godz. 20.00.,ostatni 29. listopada 2023 r. o godz. 20.00.

            Wygrywa ten, kto w najkrótszym czasie dobrze rozwiąże wszystkie zagadki filmowe.

            Do wygrania są nagrody w postaci kart podarunkowych do wykorzystania na materiały edukacyjne w sklepach sieci Empik.

            1. nagroda o wartości 1 000,00 zł
            2. nagroda o wartości 800,00 zł 
            3. nagroda o wartości 500,00 zł

            Pełne informacje dostępne są na stronie internetowej konkursu:

            akademiamlodziezowa.pl/matematyka/

            Do pobrania:

            1. Regulamin konkursu (zobacz)

            2. Plakat konkursu (zobacz)

            Irena CherevykAkademia Młodzieżowaul. Jezuicka 4/9, 20-113 Lublinemail: konkurs@akademiamlodziezowa.pl

             

            Opracowanie: KS

        • Dzień Dyni
          • Dzień Dyni

            „Na zagonie złota głowa,

             Smaczne pestki w sobie chowa.” 

            Dzień Dyni to doskonały moment, aby zapoznać dzieci z tym, jak wartościowym warzywem jest DYNIA. Jest niezwykle wdzięczna i łatwa w uprawie, nawet w przydomowym ogródku warzywnym. W kuchni doskonale sprawdza się zarówno w postaci wytrawnej, jak i deserowej. Możliwości dyni są tak szerokie, że omijanie jej w sezonie na sklepowych półkach jest niewybaczalnym błędem. Ponadto nie należy zapominać, że dynie mogą pięknie ozdobić dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.  

            W dniu 24.10.2023 r. Tuptusie i Orzełki uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tuptusiepodczas zajęć poznały różne gatunki dyni, a także zobaczyły co dynia ma w środku. Dzieci dowiedziały się również, jakie potrawy można wykonać z użyciem "pomarańczowego" warzywa. Było dużo zabaw i gier z użyciem dyni.

            W grupie Orzełków pani Regina przeczytała dzieciom o Dyni Dorotce. Następnie z zapałem dzieci zabrały się do prac plastycznych. Powstały piękne dyniowe postacie z bajek. Przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy.  

            Opracowanie: BK i LP

        • Stres w moim życiu, czyli....
          • Stres w moim życiu, czyli....

            ...warsztaty dla uczniów naszej szkoły z pedagogożką szkolną, Panią Elżbietą Wołek, w ramach realziacji zadań certyfikowanych Szkoły Myślenia Pozytywnego.

            Warsztaty przeprowadzono na podstawie konspektu pt. "Stres w moim życiu”. Uczniowie i uczennice stworzyli „maski stresu”. Zadanie zostało wykonane indywidualnie. Uczniowie i uczennice wypełniali obrysy masek kolorami, rysunkami i słowami, które kojarzą im się ze słowem stres.  Po ukończeniu pracy wszystkie maski zostały wywieszone, uczniowie i uczennice oglądali „wystawę”, a chętne osoby opowiadały o tym, jak powstała ich maska.

            Uczniowie zostali podzieleni na grupy.  Każda grupa pracowałą nad innym problemem:

            1. Czekanie na rodzica, który wraca z zebrania.
            2. Nadchodząca klasówka.
            3. Myśl, że nikt mnie nie wybierze do drużyny na lekcji wychowania fizycznego.
            4. Wyjście na scenę i wystąpienie publiczne.
            5. Nadchodzi wizyta u dentysty.

            Uczniowie zapisywali pomysły na poradzenie sobie w tej sytuacji. Po zakończonym zadaniu uczestnicy omówili swoje najlepsze sposoby na poradzenie sobie w powyższych sytuacjach.

            Stworzenie wspólnie z uczniami katalogu porad, które wydają się być uniwersalne
            w większości sytuacji stresujących. Propozycje uczniów:

            1. Głębokie oddychanie.
            2. Liczenie od 10 w dół.
            3. Relaksacja.
            4. Słuchanie ulubionej muzyki.
            5. Hobby.
            6. Aktywność fizyczna.
            7. Rozmowa z kolegą/koleżanką.
            8. Rozmowa z nauczycielem/pedagogiem.
            9. Rozmowa z rodzicami.
            10. Oswojenie stresu poprzez nazwanie sytuacji.
            11. Śmiech jako sposób na stres.

            Próba określenia poziomu stresu podczas wykonywania różnych zadań w czasie warsztatu. Uczniowie odpowiadali na pytania: Jakie elementy różnych lekcji są dla Ciebie najbardziej stresujące? Odpowiedzi uczniów: kartkówki, sprawdziany.

            Czy po dzisiejszych zajęciach masz pomysł, jak poradzić sobie z tym stresem? Odpowiedzi uczniów: tak; głębokie oddychanie; liczenie; nazwanie uczuć; aktywność fizyczna; hobby.

             

            5 minutowe wyzwanie:

            Wprowadzenie przed lekcjami 5 minutowych wyzwań polegających na wdrażanie uczniów do treningu uważności i dostrzegania tego, co się z nami dzieje tu i teraz.

             I:

            1. Weź wdech nosem, a następnie powoli wypuszczaj powietrze ustami. 1… 2… 3…
            2. Kontynuuj miarowe oddychanie i przy każdym wydechu pomyśl: ,,relaks” lub ,,odprężenie”.
            3. Przeszukaj swoje ciało i sprawdź czy nie ma w nim jakichś napiętych partii. Jeśli tak, spróbuj rozluźnić te mięśnie twego ciała, które dotychczas nie zostały w pełni zrelaksowane oddychanie..
            4. Kontynuuj miarowe oddychanie

            II:

            1. Weź wdech nosem, a następnie powoli wypuszczaj powietrze ustami. 1… 2… 3…
            2. Kontynuując miarowe oddychanie, odczuwaj ciepło lub ociężałość twojej prawej ręki.
            3. Przeszukaj swoje ciało i sprawdź czy nie ma w nim oznak napięcia. Jeśli tak, spróbuj rozluźnić mięśnie twego ciała.
            4. Kontynuuj miarowe oddychanie.

            III:

            1. Weź wdech nosem, a następnie powoli wypuszczaj powietrze ustami. 1… 2… 3…
            2. Przeszukaj swoje ciało i sprawdź czy nie ma w nim oznak napięcia. Jeśli tak, spróbuj rozluźnić mięśnie twego ciała.
            3. Przywołaj zapamiętane wyobrażenie, którego doświadczyłeś jako szczególnie przyjemne.
            4. Kontynuuj miarowe oddychanie.

            IV:

            1. Weź wdech nosem, a następnie powoli wypuszczaj powietrze ustami. 1… 2… 3…
            2. Przeszukaj swoje ciało i sprawdź czy nie ma w nim oznak napięcia. Jeśli tak, spróbuj rozluźnić mięśnie twego ciała.
            3. Przypomnij sobie jakieś przyjemne zdarzenie z twojego życia lub jego fragment, np. przytulenie przez rodzica.
            4. Kontynuuj miarowe oddychanie.

            V:

            1. Usiądź wygodnie, rozluźnij się, wyprostuj plecy (lub połóż się wygodnie.
            2. Przymknij oczy.
            3. Pomyśl: teraz zupełnie się odprężę, a kiedy skończę będę całkowicie rześki i spokojny, zrelaksowany.
            4. Uspokój oddech. Twój oddech jest spokojny, równy i głęboki.
            5. Odlicz wolno od 10 do 1. Spróbuj zobaczyć 10 w czasie wdechu, 9 w czasie wydechu, 8 wdech, 7 wydech…
            6. Jestem odprężony i spokojny.

            Oprac. i Foto: EW

            Klasa 4 i 5 podczas warsztaów

        • KISZENIE KAPUSTY - pielęgnujemy tradycje
          • KISZENIE KAPUSTY - pielęgnujemy tradycje

            Realizując innowację pedagogiczną "Seniorzy - dzieciom, dzieci - seniorom" i kultywując tradycję ludową, BIEDRONKI kisiły kapustę razem z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Kramsku.

            Pani Maria Bannach, czyli ciocia Pelasia, opowiedziała dzieciom, w jaki sposób kiedyś kisiło się kapustę, pokazała nam starą maszynkę do cięcia kapusty, tłuczek, a także poznaliśmy przyśpiewki krumskie, które towarzyszyły kobietom przy pracy.

            Pani Kamila Meyer, przewodnicząca KGW w Starym Kramsku, przygotowała dla dzieci na koniec pracy słodki poczęstunek. 

            Dziękujemy bardzo za ciekawe i owocne spotkanie z tradycją. 

            Oprac. GP

            Foto: GP, DB

            Kiszenie kapusty z Koek Gospodyń Wiejskich w Starym Kramsku

            Biedronki "śtumpają" kapustę

            Biedronki "śtumpają" kapustę

        • Udział Wiolinek w Jubileuszu 25. lecia powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej
          • Udział Wiolinek w Jubileuszu 25. lecia powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

            19 września 2023 r. byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia – obchodów 25-lecia istnienia Akcji Katolickiej. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ksiądz Zbigniew Samociak. Dla nas, Wiolinek, to było niezapomniane wydarzenie, pełne emocji i radości.

            Historia Akcji Katolickiej w Nowym Kramsku sięga kwietnia 1998 roku, kiedy to została formalnie powołana. Przez kolejne lata jej opiekunami duchowymi byli zasłużeni proboszczowie: ks. Jan Radkiewicz (1998-2003), ks. Andrzej Suchorski (2003-2013) oraz obecny duszpasterz, ks. Waldemar Sołtysiak, od 2013 roku. Przez dwie dekady Akcja Katolicka pełniła wiele istotnych funkcji w parafii, podnosząc świadomość społeczności na polu duchowym i społecznym.

            Przez te lata prezesem Akcji Katolickiej w Nowym Kramsku pozostaje niezmiennie Krystyna Koszylowska. Jej zaangażowanie i determinacja wspierają rozwój różnorodnych inicjatyw, które wpisują się w misję Akcji Katolickiej. Wśród nich można wymienić prowadzenie Świetlicy Parafialnej dla dzieci, pomoc misyjną dla najuboższych w Boliwii, wydawanie gazetki parafialnej "Bliżej Boga", organizację konkursów z okazji Dnia Papieskiego dla najmłodszych oraz troskę o parafialną liturgię.

            Podczas uroczystego obiadu podzieliliśmy się z gromadzonymi gośćmi piosenkami, które już w listopadzie zabrzmią na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie będziemy reprezentować naszą diecezję na ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować za możliwość wystąpienia i za to, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego jubileuszu. To dla nas ogromna radość i zaszczyt, móc dzielić się naszą muzyką z tak wspaniałą społecznością. Dziękujemy za serdeczność.

            Do zobaczenia na kolejnych wspólnych spotkaniach i wydarzeniach!

            Opracowanie: KS

            Artykuł i zdjęcia "Gość"