• Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka...
          • Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka...

            ...czyli wycieczka Przedszkolaczków do Wolsztyna.

            W dniu 20. lutego wszystkie Przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do Wolsztyna do Parowozowni. Na całe szczęście pogoda nam sprzyjała i dzieci mogły wygodnie i bezpiecznie zwiedzać Muzeum. Pierwszą atrakcją był wyjazd z garażu wielkiego parowozu, który dmuchał i buchał parą. Obserwowaliśmy jak pracownicy przygotowują parowóz do pracy: ładowanie węgla, dolewanie wody, sprawdzanie sprawności wszystkich części.

            Zwiedzaliśmy pociąg retro, gdzie dzieci mogły zobaczyć i poczuć jaka kiedyś wyglądała różnica w podróży pierwszą klasą w wygodnych przedziałach, a drugą klasą na drewnianych twardych siedzeniach.

            Najwięcej frajdy sprawił dzieciom przejazd małą kolejka parkową.

            Zwiedziliśmy również wielki garaż dla parowozów i warsztat z wielkim narzędziami. Następnie przeszliśmy pieszo na stację PKP, gdzie obserwowaliśmy przyjazd i odjazd pociągów. Pani Ula z Centrum Informacji Turystycznej wyjaśniła nam, że chodnik z różnymi wypustkami i kształtami pomaga w poruszaniu się osobom niewidomym. Wysłuchaliśmy wiersza “Lokomotywa” i wykonaliśmy ilustracje.

            Na koniec dnia pojechaliśmy do “Fala Parku” na pyszny posiłek.

            Dzień był pełen wrażeń, który zapamiętamy na długo.

            Oprac. GP

            Foto: Opiekunki

        • Dzieci czytają dzieciom
          • Dzieci czytają dzieciom

            Badania naukowe pokazują, że czytanie książek dzieciom wywiera korzystny wpływ na rozwój słownictwa – zarówno bierną znajomość słów – ich rozumienie, jak i czynną – używanie słów w wypowiedzi. Czytanie oddziałuje także na emocje i zachowanie, stymuluje zrównoważony rozwój i gotowość szkolną dziecka. W naszym przedszkolu prowadzimy wiele akcji mających na celu kształtowanie zainteresowań czytelniczych u małych dzieci.  

            Akcja "Dzieci czytają dzieciom", prowadzona w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, przynosi uczniom wiele satysfakcji, zarówno czytającym, jak i słuchaczom. Uczniowie czytający dzieciom czerpią radość z czytania innym.

            Dnia 9 lutego 2019 r. uczniowie z klasy 6 z Panią Dorotą Kokocińską odwiedzili Tuptusie i Orzełki w przedszkolu. Konrad, Filip, Hubert z wielkim zaangażowaniem i przejęciem przeczytali fragment opowiadania Otfrieda Preusslera „Mała Czarownica”. Była sobie Malutka Czarownica, która miała tylko sto dwadzieścia siedem lat, a to, jak na czarownicę, jest naprawdę bardzo mało. W domu czekał zawsze wierny przyjaciel kruk Abraksas, który nie szczędzi dobrych rad i dodawał otuchy w trudnych chwilach. Dzieci ze skupieniem wysłuchały treści nieznanej im do tej pory historii. Podczas rozmowy  z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytania. A pytania nie były łatwe! 

            Przedszkolaki już czekają na kolejne czytelnicze spotkanie ze starszymi kolegami. Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję, że dzięki takiej inicjatywie dzieci pokochają czytanie.

            Opracowanie: LP

        • W karnawale - wielkie bale...
          • W karnawale - wielkie bale...

            Bal karnawałowy to dla wszystkich dzieci niezwykły dzień, którego wyczekują przez wiele tygodni. Jest wielką atrakcją bardzo lubianą przez dzieci. Ten wyjątkowy dzień dostarcza wszystkim niesamowitych przeżyć i wiele radości. W dniu 08.02.2024 r. przedszkolaki z Nowego i Starego Kramska oraz uczniowie z klas I-III pojawili się w kolorowych strojach.

            Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, za księżniczki, superbohaterów, zwierzątka, policjantów, strażaków… nie sposób zliczyć i wymienić wszystkie postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sal wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kolorowe światła, balony i wiele innych dekoracji zrobił na dzieciach ogromne wrażenia. Wszystkie wychowawczynie zamieniły się w najwyższej klasy wodzirejki. Zachęcały dzieci do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Nie zabrakło w tym dniu konkursów i wielu zabaw integrujących. Bal umożliwił dzieciom i wychowawczyniom spędzenie czasu w miłej atmosferze.

            Każdy uczestnik na pamiątkę z baliku otrzymał kolorowy balon. Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska zadbało o świętowanie również Tłustego Czwartku i każde dziecko zajadało się przepysznym pączkiem.  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz poczęstunków.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok! Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości - czego dowodem są zdjęcia w galerii - zapraszamy do oglądania!

            Oprac. i foto: GP, LP, BK, MB, JP, KaK

            Przedszkolaczki - Biedronki, Tuptusie i Orzełki

            Bal w klasach 1 - 3

        • Wiolinkowe warsztaty wokalno - taneczne w Karczmie Taberska
          • Wiolinkowe warsztaty wokalno - taneczne w Karczmie Taberska

            Tuż przed feriami nasz zespół Wiolinki miał przyjemność uczestniczyć w dwudniowych warsztatach w Karczmie Taberska położonej w urokliwym Janowcu. Serdecznie dziękujemy Cioci Joli Taberskiej za ufundowanie "nocki" i za niezwykłą gościnność, dzięki której spędziliśmy niezapomniane chwile. 

            Pierwszego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach z choreografem tańców ludowych, Michałem Kiszowarą. Razem tańczyliśmy tradycyjne tańce ludowe, śpiewaliśmy przyśpiewki. Ten czas był niezwykle owocny i wartościowy. Chociaż zajęcia z Michałem były wymagające, to każdy krok, każdy gest, był dla nas wyjątkowym doświadczeniem pozwalającym na wyrażenia siebie. Tańce ludowe, które poznawaliśmy podczas warsztatów, stanowiły dla nas nie tylko formę ruchu, ale także podróż w czasie i przestrzeni do korzeni naszej kultury. Przeniknęliśmy energię ludowych rytmów, poczuliśmy puls tradycji w każdym kroku. Oczywiscie nie zabrakło naszego kochanego pana Jurka, który przygrywał nam do tańca na klarnecie. 

            Wieczorem czekała nas wyśmienita kolacja, przygotowana przez Karczmę Taberską - aromatyczna zupa pomidorowa i pyszna pizza zyskały uznanie wszystkich uczestników.

            Kolejny dzień rozpoczęliśmy od sycącego śniadania, po którym czekały na nas warsztaty kulinarne. Razem z przyjaciółmi z zespołu piekliśmy aromatyczne ciasteczka, ciesząc się chwilą spędzoną przy wspólnym stole.

            Później przyszła pora na warsztaty wokalne z Panią Elizą Kamińską. Jej profesjonalizm i zaangażowanie sprawiły, że wszyscy zostaliśmy porwani muzyką. Do dziś w naszych głowach powtarzają się słowa piosenki "525 tysięcy i 600 minut". To nie tylko lekcje śpiewu, ale również chwile, w których otwieramy się na siebie nawzajem, budujemy harmonię dźwięków i tworzymy coś niepowtarzalnego. Pani Eliza potrafiła pobudzić w nas pasję do śpiewu i sprawić, że każda nuta nabierała nowego wymiaru.

            Popołudniu mieliśmy okazję uczestniczyć w balu karnawałowym, który dostarczył nam mnóstwo wrażeń. Kolorowe dekoracje, występy solowe i grupowe, a przede wszystkim pełno śmiechu i radości – to wszystko sprawiło, że ten wieczór był wyjątkowy. Bal karnawałowy był dla nas wyjątkową okazją do wyrażenia siebie poprzez taniec i śpiew. To nie tylko prezentacje solowe, ale również synchroniczne układy taneczne, które pokazują nasze zgranie i współpracę jako zespołu.

            Karczma Taberska zadbała również o nasze podniebienie, serwując pyszną zupę ogórkową, frytki i nuggetsy. Nieodłącznym elementem naszych spotkań w Karczmie Taberska są kulinarne doznania. Smaczne posiłki serwowane przez Karczmę to czas, kiedy dzielimy się wrażeniami z zajęć, wymieniamy uwagi i planujemy kolejne kroki naszej artystycznej podróży.

            Nie możemy nie podziękować Karczmie Taberskiej za kolejne niezapomniane warsztaty. Ich profesjonalizm, dbałość o szczegóły oraz niezwykła atmosfera sprawiają, że za każdym razem czujemy się tam jak w domu. Dla nas, członków zespołu Wiolinki, czas spędzony w Karczmie Taberska, to nie tylko intensywne warsztaty i smaczne posiłki. To przede wszystkim czas pełen pasji, radości tańca i harmonii śpiewu, którymi się dzielimy jako zespół. Podziękowania za zaproszenie niech będą również wyrazem naszej wdzięczności za stworzenie tego wyjątkowego miejsca, gdzie nasze pasje spotykają się z profesjonalizmem. Cieszymy się, że możemy być częścią tego magicznego świata sztuki, tańca i śpiewu, który tworzymy razem z Karczmą Taberska.  Dla zespołu Wiolinki uczestnictwo w warsztatach, to nie tylko okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale przede wszystkim intensywny proces rozwoju artystycznego.

            Ta integracja sprawiła, że jako zespół staliśmy się jeszcze bardziej zgrani, co przekłada się na nasze występy.

            Dziękujemy za zaproszenie i już nie możemy się doczekać kolejnej wspólnej przygody.

            Opracowanie: KaK, KS

            Foto:KaK, KS

        • XII Kramski Międzyszkolny Konkurs BRD
          • XII Kramski Międzyszkolny Konkurs BRD

            Przygotowania do XII Kramskiego Międzyszkolnego Konkursu #BRD Nowe Kramsko 2024 idą pełną parą. Szkoła Podstawowa z Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku i Stowarzyszenie Bezpiecznie w Przyszłość, którego Przedstawicielem jest nasz Absolwent Oskar Eckert, organizują ten Konkurs #BRD wspólnie, bo bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym jest wspólnym celem!

            W tym roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i będzie trwał dwa dni - organizatorzy zapewniają nocleg w  Hotelu Brancon w Babimoście. 

            Do Nowego Kramska przyjedzie około 80 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: 8 - 11 lat i 12 - 14 lat wraz z trenerami/ opiekunami.

             

            XII Kramski Międzyszkolny Konkurs #BRD Nowe Kramsko 2024 objął  

            Patronatem Honorowym Starosta Zielonogórski.

             

            To ogromne przedsięwzięcie jest wspierane i dofonansowane przez instytucje, których cele są zbieżne z ideę Konkursu BRD:

            👉🏼 Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

            👉🏼 WORD Zielona Góra

            👉🏼 WORD Gorzów Wlkp.

            👉🏼 Fundacja BGK

            👉🏼 Fundacja PGNiG

            👉🏼 Bank Spółdzielczy w Siedlcu

            👉🏼 Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła

            👉🏼 Firma SPAWREM - Stare Kramsko

            👉🏼 Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej

             

            Cele Konkursu BRD:

            Główny:

            • Wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            Pozostałe:

            • Podniesienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności poprzez "wyposażenie" jej w młodych obywateli posiadających wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i bezpiecznie poruszających się po drogach.
            • Rozwijanie i popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego pojazdem.
            • Pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przy wykorzystaniu różnych źródeł informacji, w tym technologii komputerowej.
            • Kształtowanie postaw zgodnych zasadami kultury w ruchu drogowym.
            • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg.
            • Wdrażanie dzieci do rywalizacji fair play.
            • Integrowanie dzieci i młodzieży, budowanie więzi, relacji.
            • Promocja pożądanych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
            • Popularyzowanie bezpiecznych zachowań na drodze.

             

            Kto będzie z nami?

            Kto chce i może dołączyć do grona darczyńców?

            Zapraszamy do współpracy!

             

            Konto: Rada Rodziców

            Nr konta bankowego w Banku Spółdzielczym w Siedlcu:

            92 9660 0007 0001 6274 2000 0010

            Tytułem: Konkurs BRD

            Z poważaniem,

            Patrycja Pempera - Cichy

            dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku