W czwartek, 23 maja 2024 r., w naszej szkole odbył się XXIV Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2024. Wydarzenie to przeniosło nas w świat tradycji, gwary, muzyki i stroju, podkreślając naszą narodową tożsamość i przynależność do Małej Ojczyzny. Festiwal przyciągnął osoby ceniące sobie rodzimy folklor.
Tegoroczna edycja zgromadziła znakomitych artystów, w tym:
- Przyprostyńskie Koziołki z Panią Gabrielą Kamińską,
- Ognisko Muzyczne z Dąbrówki Wielkopolskiej z opiekunem Marcinem Szczechowiakiem,
- Kapelę Koźlarską Braci Drozdów,
- Kapelę Koźlarską Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku pod przewodnictwem mistrza Jurka Skrzypczaka
- oraz gospodarzy Festiwalu zespół taneczno-wokalny "Wiolinki" pod opieką Pań Katarzyny Kordys i Katarzyny Szymańskiej.
Wystąpiły również grupy przedszkolne z Przedszkola Publicznego w Nowym Kramsku z Oddziałem Przedszkolnym w Starym Kramsku:
- Biedronki z Panią Grażyną Piechottą,
- Tuptusie z Panią Beatą Klemt
- oraz Orzełki z Panią Ludmiłą Popiołek.
Festiwal rozpoczęliśmy hymnem szkoły "My, dzieci kramskiej ziemi" (słowa i muzyka: Wioletta Malinowska).
Gościliśmy:
- Pana Zbigniewa Wozińskiego - Burmistrza Babimostu, który pogratulował kultywowania tradycji, dbania o nią i rozwijania i wręczył gospodarzom słodkie upominki;
-
Pana Jana Stojanowskiego – Sołtysa Kolesina;
-
Pana Szczepana Sobczaka, który reprezentował Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Regionu Kozła;
-
Panią Renatę Stachecką - Tomiak – Prezesa Stowarzyszenia Kulturalno – Edukacyjnego CYGA;
-
Panią Krystynę Koszylowską – Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Nowym Kramsku;
-
Panie: Monikę Jarysz, Ewelinę Konefon i Kamilę Meyer – Przewodniczące lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich;
-
Pana Oskara Eckert - Prezesa Stowarzyszenia "Bezpiecznie w Przyszłość" oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Babimoście;
-
Panią Marię Waligórę - wieloletnią Dyrektor Zespołu Eduakcyjnego w Nowym Kramsku;
-
Emerytowanych Nauczycieli Zespołu Eduakcyjnego w Nowym Kramsku;
-
Dziadków i Rodziców naszych Uczniów.
FESTIWAL otworzyła festiwalowa przyśpiewka "Festiwal, festiwal, dziś festiwal mamy i tylko jak umiemy ładnie zaśpiewamy".
Nastepnie chcieliśmy troszkę rozśpiewać naszą publiczność, więc zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego śpiewu: „Na krumskim kalisku”. Wraz z publicznością wszyscy razem zaśpiewaliśmy tę piękną przyśpiewkę. To było niesamowite, jak wszyscy wspólnie śpiewali, tworząc wyjątkową atmosferę jedności i radości.
Część artystyczną rozpoczęły przedszkolaki. Grupa "Tuptusie" zatańczyła "Zasiali górale" oraz "W moim ogródeczku". Grupa "Biedronki" wykonała "Moja Maryneczka", "Poszło dziewczę po ziele" i "Nie chcę Cię znać", a "Orzełki" zaprezentowały "Loboga dziewuszki" i "Ech, poleczko".
Następnie młodsze Wiolinki przedstawiły przyśpiewki: "Był raz szewczyk był" oraz "Jadwigę".
Publiczność mogła podziwiać również występy dziecięcego zespołu "Przyprostyńskie Koziołki", który wykonał tańce ludowe takie, jak "Kowól", "Gołąbek", "Dupnik" i "Wisielok".
Koledzy z Dąbrówki Wielkopolskiej zaprezentowali utwory "Dąbrowiecka Wieś", "Wisielok", "W sini dół", "Chłopaki, chłopaki" i "Posłała mnie matka".
Gospodarze Festiwalu, zespół Wiolinki, przygotowali na zakończenie widowisko pełne tańców i przyśpiewek. Wspólnie z kapelą koźlarską Braci Drozdów oraz naszą szkolną kapelą pod opieką pana Jurka Skrzypczaka, Wiolinki zatańczyły i zaśpiewały: "Posłała gó matka", "Schmita", "Wisieloka" oraz "Kyndy Ty Jasiu".
Na zakończenie Festiwalu zostały wręczone Zespołom i Opiekunom podziękowania i tradycyjne "Kramszczanki 2024", które wręczył Pan Zbigniew Woziński - Burmistrz Babimostu wraz z Panią Dyrektor Patrycją Pemperą – Cichy. I tak "Kramszczanki 2024" otrzymały:
- "Przyprostyńskie koziołki";
- zespół z Dąbrówki Wielkopolskiej;
- kapela Braci Drozdów;
- Pan Jurek Skrzypczak;
- Wiolinki i ich Opiekunki;
- Tuptusie;
- Orzełki;
- Biedroni.
"Kramszczankę 2024" otrzymał także Pan Burmistrz - Zbigniew Woziński oraz Pan Szczepan Sobczak, reprezentujący Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Regionu Kozła, które wsparło finansowo organizację Festiwalu.
Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły, która powiedziała, że jesteśmy regionem absolutnie niezwykłym, bo ludzie tu mieszkający kultywują tradycję z potrzeby serca i kochają tę swoją lokalność i te swoje "małe ojczyzny". Dodała, że "krumski" Festiwal jest przypomnieniem o naszym dziedzictwie i roli, jaką odgrywamy w tworzeniu naszej lokalnej społeczności. Złożyła serdeczne podziękowania:
- zespołom regionalnym i ich opiekunom, mistrzom, bo dzięki nim tradycje naszego regionu żyją i są przekazywane z pokolenia na pokolenie;
- Kaśkom "wspaniałym", bo przejęcie schedy po Pani Wiolettcie Malinowskiej nie było łatwe, a nawet wydawało się, że to nie może się udać. Dziś z dumą patrzymy na rozwój zespołu Wiolinki. Zaangażowanie i pomysłowość Pań: Katarzyny Szymańskiej i Katarzyny Kordys sprawiły, że już przedszkolaki marzą o byciu Wiolinką i z niecierpliwością czekają, aż pójdą do szkoły.
- Mistrzowi Jurkowi Skrzypczakowi - za każdą nutę wygraną na koźle czy skrzypcach z naszymi dzieciakami, za każdą chwilę im poświęconą. Szkolna kapela koźlarska jeszcze niedawno była marzeniem, a dziś jest faktem;
- Pani Jolanta Taberska i Pani Sylwii Taberskiej, "dobrym duchom" Wiolinek, które od lat wspierają zespół i pomagają otwierać drzwi do rozwoju.
Festiwal zakończył się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników. Organizatorzy zaprosili również na mały poczęstunek.
W imieniu organizatorów XXIV Festiwalu Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2024,
pragniemy serdecznie podziękować Artystom, ich Opiekunom za piękne występy,
Rodzicom za pyszne ciasta,
Jurkowi z k. 6 i Hubertowi z kl. 7 za zadbanie o nagłośnienie,
a wszystkim za obecność i wsparcie.
Już teraz zapraszamy na Festiwal Kultury Regionalnej w przyszłym roku!
Naszym marzeniem jest, aby Festiwal Kultury Regionalnej był inspiracją dla innych do promowania i kultywowania tradycji. Tylko RAZEM możemy zbudować przyszłość, której fundamentem będą nasze tradycje i wspólne wartości.
Opracowanie: KaK i KS
Foto: KS
Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach
porgramu Laboratoria Przyszłości
Relacja fotograficzna z Festiwalu
Zdjęcia grupowe