8. listopada 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście odbyła się wyjątkowa uroczystość – obchody 95. lecia Szkół Polskich na Babimojszczyźnie. To niezwykle ważne wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych władz, instytucji oświatowych oraz społeczności, dla których ten jubileusz był okazją do wspólnego świętowania oraz refleksji nad wieloletnią historią edukacji w naszym regionie.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi:
- Wicestarosta zielonogórski - Agnieszka Szeląg,
- Prezes Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego - Zenon Siwiński,
- Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zielonogórskiego - Wojciech Waligóra,
- Radni Rady Miejskiej w Babimoście,
- Sołtys Dąbrówki Wielkopolskiej - Piotr Kociołek,
- Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół,
- a także Wójtowie i Burmistrzowie sąsiednich gmin.
W wydarzeniu uczestniczyła również Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Siedlcu wspierająca lokalną oświatę i społeczność, Pani Ewa Łuka.
Naszą szkołę godnie reprezentował zespół "Wiolinki" wraz z Opiekunkami - Paniami: Katarzyną Szymańską i Katarzyną Kordys przy wsparciu Pani Ludmiły Popiołek. Zespół wystąpił w patriotycznym repertuarze, wprowadzając zgromadzonych w refleksyjny nastrój. Na scenie zaprezentowała się także nasza kapela koźlarska pod przewodnictwem Pana Jurka Skrzypczaka, przywołując tradycje muzyczne Regionu Kozła i uświetniając jubileuszowe obchody. Dodatkowo w uroczystościach wzięli udział reprezentanci klasy siódmej i ósmej pod opieką Pani Aleksandry Przewłockiej - Bajdy, którzy z dumą uczestniczyli w tym historycznym wydarzeniu upamiętniającym wkład szkół w rozwój lokalnej społeczności.
Obchody 95. lecia Szkół Polskich na Babimojszczyźnie były pełne wzruszeń i wspomnień, przypominając o trudzie i oddaniu wielu pokoleń nauczycieli, uczniów oraz społeczności lokalnej. To dzięki nim szkoły w naszym regionie mogły przetrwać, rozwijać się i kształcić kolejne pokolenia młodzieży, która dzisiaj może z dumą pielęgnować lokalne tradycje i wartości. Uroczystość była doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności dla wszystkich osób zaangażowanych w budowanie dziedzictwa polskiej edukacji na Babimojszczyźnie.
Wydarzeniu towarzyszyło uroczyste nadanie nowego sztandaru Szkole Podstawowej im. Bojowników o Polskość Ziemi Babimojskiej w Babimoście, co nadało obchodom szczególnej doniosłości. Nowy sztandar, ufundowany przez uczniów, nauczycieli, rodziców oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia, stał się symbolem tożsamości szkoły i dowodem silnych więzi łączących społeczność Babimojszczyzny. Wzory i elementy zdobiące sztandar odzwierciedlają lokalną historię oraz wartości, które są fundamentem szkoły: szacunek, odpowiedzialność i wiedza. Nowy sztandar ma przypominać o dumie z polskiego dziedzictwa oraz o wspólnej misji – przekazywaniu tradycji kolejnym pokoleniom.
Szczególną uwagę przyciągnął również występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych. W ramach uroczystości uczniowie wykonali taniec z flagami, który podkreślił uroczysty i patriotyczny charakter wydarzenia. Ich ruchy zgrane z muzyką oraz symbolika narodowych barw wprowadziły publiczność w podniosły nastrój, przypominając o szacunku do polskiej historii i tradycji. Oprócz tańca, młodzi artyści zaśpiewali piosenki, które spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony widowni. Ich śpiew, pełen emocji i zaangażowania, był wyrazem dumy i przywiązania do "małej ojczyzny", a jednocześnie pięknym podziękowaniem dla wszystkich, którzy na przestrzeni lat tworzyli i wspierali polskie szkolnictwo na Babimojszczyźnie.
Zwieńczeniem obchodów 95. lecia Szkół Polskich na Babimojszczyźnie było przedstawienie przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Babimoście. Młodzi artyści przenieśli nas w czasie, przedstawiając historię powstania Ziemi Babimojskiej oraz walkę naszych przodków o wolność i niepodległość w zetknięciu z teraźniejszością. Spektakl był pełen emocji i wzruszeń, a scenariusz przypomniał o trudnych momentach w historii Ziemi Babimojskiej. Uczniowie w interesujący sposób przybliżyli nam wydarzenia, ukazując bohaterstwo i determinację naszych przodków. Ich występ był nie tylko lekcją historii, ale także wyrazem szacunku dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Przedstawienie było pełne symboliki, a młodzi aktorzy z wielką pasją i zaangażowaniem zaprezentowali t rudne treści. Dzięki temu widowisku wszyscy uczestnicy jubileuszu mogli głębiej poczuć więź z historią naszego regionu i naszej ojczyzny.
Jubileuszowe obchody zakończyły się symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich uczestników oraz osób, które na przestrzeni lat przyczyniły się do rozwoju lokalnych szkół.
Nasz wystep
Opracowanie: KaK
Foto: KS, PC