• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

            W naszej szkole przygoda ze sprzętem zakupionym w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI trwa nadal. Coraz lepiej i efektywniej umiemy wykorzystać możliwości aparatu, drukarki czy stacji lutowniczej. Okulary VR najczęściej wykorzystujemy na lekcjach geografii, ale mamy nadzieję, że ich zastosowanie docenią także inni 😊

            Okazuje się, że dzięki LABORATORIOM PRZYSZŁOŚCI można rozwijać swoje zainteresowania. Na przykład dzięki aparatowi cyfrowemu zakupionemu w ramach ww. programu, można wziąć udział w konkursie fotograficznym „Powiat oczami dziecka”. 5 listopada uczniowie z p. Kasią wybrali się na spacer po Nowym Kramsku i jego okolicach. Podczas spaceru zrobili mnóstwo zdjęć obrazujących naszą małą ojczyznę. Następnie każda z osób wybrała swoje jedno zdjęcie, które zostało przesłane na ww. konkurs. Każdy uczestnik warsztatów fotograficznych wyraził chęć uczestniczenia w kolejnych zajęciach. Fotografia rozbudziła ciekawość uczniów.  

            Zainteresowani uczniowie dokumentują przy użyciu aparatu cyfrowego i osprzętu (stojak, gimbal…) szkolne apele, uroczystości, imprezy, wycieczki. Dzięki sprzętom uzyskanym z programu Laboratoria Przyszłości zdjęcia i filmy są dobrej jakości.

            Niesłabnącym powodzeniem cieszą się LEGO SPIKE Essential, które są sposobem na praktyczną naukę przedmiotów ścisłych dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej. Zestaw ten bazuje na zabawie oraz opowiadaniu historii. W ten sposób uczniowie rozwijają swoje zdolności językowe i matematyczne oraz podnoszą kompetencje społeczno – emocjonalny. Modele budowane przez uczniów „ożywają” dzięki programowaniu (za pomocą bloków z ikonami i poleceniami słownymi) prostego sprzętu — inteligentnego Huba z dwoma portami, dwóch małych silników, matrycy świetlnej oraz czujnika kolorów. Ponadto uczniowie w atrakcyjny sposób rozwijają swoje zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi i kreatywność. Drugoklasiści i p. Monika pokochali te zestawy i korzystają z nich systematycznie. Jeszcze nie poznali wszystkich możliwości, ale są na drodze zaciekawienia i odkrywania.   

            Piątoklasiści pod opieką p. Mirka zapoznali się z działaniem i zastosowaniem stacji lutowniczej oraz wymianą grotów lutowniczych. W trakcie zajęć uczniowie obserwowali jak w precyzyjny sposób można odlutować elektroniczne elementy z płytek drukowanych. Dowiedzieli się jak szybko i łatwo wymienić groty (końcówki elementu grzejnego) do różnych zastosowań. Mogli doświadczyć działania elementów grzejnych stacji lutowniczej. Zajęcia rozbudziły ciekawość uczniów. O kolejnych możliwościach stacji lutowniczej dzieci dowiedzą się podczas następnych zajęć.   

            Opracowanie:

            Koo. ds. Laboratoriów Przyszłości: JP

            w konsultacji z nauczycielami

            Foto: Uczniowie przy wykorzystaniu aparatu cyfrowego z Laboratoriów Przyszłości, nauczyciele

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych i pozwalając przetrwać ciężkie chwile dziecięcych problemów.

            My także obchodziliśmy go z klasami 1-3. Wstępem do obchodów było obejrzenie prezentacji o historii uratowanego niedźwiadka przez Teodora Roosevelta – prezydenta USA oraz misiów z bajek dla dzieci. Następnie dzieci wykonały kolorowanko - kodowankę. Po przerwie wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie w "misiowych" konkurencjach sportowych walczyli o zwycięstwo swojej drużyny.

             Miłym akcentem kończącym imprezę był prezencik - ciasteczko ,,Lubiś”.  

            Opracowanie: MJ

            Foto: MB

          • PRZYGODY RUMCAJSA

            W dniu 17 listopada 2022 r. uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wraz z opiekunkami: p. K. Kordys, M. Brzóską oraz M. Janusz wybrali się do sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne  NARODOWEGO TEATRU EDUKACJI im. Adama Mickiewicza z Wrocławia pt.: ,,Rumcajs”.

            Tym razem aktorzy zabrali dzieci na ekscytującą wyprawę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu nieopodal Jiczyna, gdzie mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem. Jej celem było odnalezienie zaginionego Cypiska i rozprawienie się z kapryśnym Księciem oraz złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Pełna humoru opowieść niosła przesłanie wartości takich, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Młodych widzów zachwyciła piękna dekoracja, niesamowite kostiumy i piosenki.

            To była wspaniała uczta.  

            Opracowanie: MJ

        • Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych
          • Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

            W dniu 16 listopada (środa) w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych. 

            Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomych jest przypomnienie, że osoby niewidome  i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Osoby z wadami wzroku w tym właśnie dniu podkreślają swoje współistnienie, starają się przedstawiać opinii publicznej tematykę związaną z nimi, jak i również zwrócić na siebie uwagę i przypomnieć o sobie zdrowej części społeczeństwa.  

            Uczniowie w geście solidarności ubrali czarny element stroju.  

            W tym dniu odbył się apel, podczas którego pedagog specjalna przybliżyła uczniom problemy, z jakimi borykają się osoby z dysfunkcją wzroku w ich codziennym funkcjonowaniu, a także zapoznała wszystkich z historią białej laski. 

            Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których poznawali świat przez dotyk i węch.  

            Mogli również obejrzeć filmy edukacyjno - informacyjne na temat niepełnosprawności: 

             "N – jak niewidomy" "INTEGRACJA - Osoby z niepełnosprawnością wzrokową".  

            Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. 

            Dziękujemy wszystkim za włączenie się w obchody tego ważnego dnia. 

            Opracowanie: JP

        • Z wizytą w bibliotece...
          • Z wizytą w bibliotece...

            „Tuptusie” wraz z Panią Olą odwiedziły Filię biblioteczną w Nowym Kramsku. Pani Regina wytłumaczyła dzieciom na czym polega praca bibliotekarza, przygotowała ciekawe książki i przeczytała Przedszkolakom bajkę „Koza Róża”. Dzieci następnie wykazywały się stopniem zrozumienia i zapamiętania bajki. Wszystkie dzieci dostały upominki, a niektóre zostały pasowane na Czytelnika.

            Realizując Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wdrażamy dzieciaczki do „zaprzyjaźnienia się” z książką i tym samym podnosimy kompetencje czytelnicze.

            Opracowanie i foto: AZ

            NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

        • BohaterON w Twojej Szkole 2022  
          • BohaterON w Twojej Szkole 2022  

            W obecnym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.   

            Zostały przeprowadzone zajęcia, na których uczniowie klas 4-6 z wielkim wzruszeniem wysłuchali słuchowiska MAŁY” ROZNOSICIEL NADZIEI i wykonali zaproponowane dla nich zadania. Klasy 7-8 opracowały karty pracy do lekcji Powstawanie Warszawskie z kanału "Co za historia".

            Do programu przyłączyli się także uczniowie klas 1-3, którzy obejrzeli przedstawienie "NIEBAJKA O POWSTANIU WARSZAWSKIM" i wykonali piękną gazetkę pt. „Jestem patriotką/ patriotą”.

            Ponadto uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, gdzie jednym z punktów pobytu w stolicy było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wywarło ono na nich duże wrażenie i spowodowało szereg rozmów na temat bohaterów tamtych czasów. 

            Opracowanie: LO

        • Uroczysta gala z okazji Święta Niepodległości
          • Uroczysta gala z okazji Święta Niepodległości

            Dnia 10 listopada 2022 r. "Wiolinki" oraz drużyna BRD i opiekun Mirosław Malinowski wraz z Panią Dyrektor brali udział w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości w Gminie Babimost zorganizowanych przez Burmistrza Babimostu.

            Wiolinki zaśpiewały pieśni patriotyczne w strojach ludowych. Ich występ zakończył Antek grając na skrzypkach ludową przyśpiewkę.

            Drużyna BRD w składzie Maja, Milena, Hubert i Leon oraz ich opiekun Mirosław Malinowski otrzymali wyróżnienie Burmistrza Babimostu w kategorii sport (m.in. za zajęcie III m. na Ogólnopolskim Finale BRD).

            Bardzo serdecznie dziękujemy Uczniom, ich Rodzicom oraz Opiekunom za udział w uroczystościach.

            Opracowanie: KaK i KS

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

            Cała społeczność szkolna i przedszkolna dziś o godz. 11:11 odśpiewała #HYMN Mazurek Dąbrowskiego przyłączając się do Ogólnopolskiej akcji MEiN #SzkolaDoHymnu #SzkołaDoHymnu.

            W dalszej części śpiewane były patriotyczne pieśni, w tym nasza "My, dzieci kramskiej ziemi" autorstwa Pani Wioletty Malinowskiej. Uczniowie recytowali wiersze, prezentowali treści dotyczące wolności, wspólnoty i tożsamości narodowej. Odczytano także list Lubuskiego Kuratora Oświaty.

            Było bardzo uroczyście.

            Postawa Dzieci i Młodzieży napawa dumą!

             

            Opracowanie: PC

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

        • Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w przedszkolu
          • Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w przedszkolu

            W ramach programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zakupiliśmy do wszystkich trzech oddziałów przedszkolnych książki dla dzieci, zarówno nowości wydawnicze, jak i klasykę literatury dziecięcej. Aby pomóc dzieciom ze specjalnymi potrzebami wśród książek znalazły się też książki do zajęć sensorycznych i bajki dźwiękowe. Dzięki temu księgozbiór powiększył się o kilkadziesiąt nowych tytułów. Zakupiliśmy też książki i artykuły papiernicze, które zostaną przeznaczone na nagrody za udział w konkursach czytelniczych. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 3 125,00 zł. Łącznie wydaliśmy 3 129,15 zł. 

            Program realizowany jest w różnych formach: 

            • obchody „Dnia Postaci z Bajek”;
            • obchody Dnia Pluszowego Misia;
            • lekcje biblioteczne – w tym roku szkolnym odbyło się kilka takich lekcji, podczas których dzieci zapoznają się z pracą bibliotekarza, zwiedzają bibliotekę i poznają jej zasoby;
            • zajęcia edukacyjne podnoszące kompetencje czytelnicze dzieci, podczas których dzieci słuchają wybranej bajki, a następnie omawiają ją, ilustrują;
            • lekcje prowadzone były nie tylko w szkolnej bibliotece, ale też w Bibliotece Publicznej -Filia Nowe Kramsko przez pracownika tejże biblioteki; nowi przedszkolacy zostali pasowani na czytelnika;
            •  udział w ogólnopolskich konkursach czytelniczych „Czytam z mamą i tatą”, „Cała Polska czyta dzieciom”;
            • spotkania czytelnicze dla najmłodszych uczniów w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Babimoście – filia Nowe Kramsko, tj. „Czytanie na dywanie”;
            • konkurs rysunkowy pt.: „Bajkowy świat” w ramach innowacyjnego programu dla przedszkola „Rodzice czytają nam bajeczki”.

            W tym roku szkolnym planujemy nadal realizować:  

            • lekcje biblioteczne dla przedszkolaków zarówno w bibliotece szkolnej, jak i we współpracy z Biblioteką Publiczną – Filia w Nowym Kramsku;
            • konkursy rysunkowe i czytelnicze;
            • w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2022 roku lekcje biblioteczne promujące czytelnictwo;
            • akcję bookcrossingu;
            • spotkania czytelnicze „Czytanie na dywanie”, „Rodzice czytają nam bajeczki”.

            "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

        • CZYTANIE NA DYWANIE
          • CZYTANIE NA DYWANIE

            „Orzełki” 7 listopada 2022 r. obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przyszły do przedszkola przebrane w postaci bohaterów ulubionych bajek, baśni, itd. Ten dzień był przeplatany we wspólne gry i zabawy z naszymi uczniami w szkole, na które zaprosiła nas pani Irena Niewiadomska. Dziękujemy za super zabawę. 

            Po wspólnych zabawach dzieci wzięły udział w kolejnym spotkaniu z książką w ramach programu „Czytanie na dywanie”. Pani Regina Kaczmarek filii bibliotecznej w Nowym Kramsku przygotowała dla dzieci mnóstwo atrakcji z okazji święta bajek. Na początku przeczytała baśń o Kopciuszku. Następnie dzieci wzięły udział w quizie czytelniczym. Celem tego konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia i stworzenie radosnego nastroju. Orzełki odpowiadały na pytania dotyczących różnych baśni, bajek i wykazały się bardzo dobrą wiedzą. 

            Za udział w zaproponowanych działaniach Pani Regina wręczyła dzieciom puzzle matematyczne i dyplom. Każdy Orzełek dostał medal oraz słodki poczęstunek. 

            Powyższe działania to realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

            Opracowanie: LP

        • Szkoła Pamięta
          • Szkoła Pamięta

            „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            Dlatego Uczniowie:

            • odwiedzali lokalne miejsc pamięci i przypominali związane z nimi historie;

            • uporządkowali opuszczone groby na parafialnym cmentarzu;

            • przygotowali gazetki ścienne poświęcone postaciom ważnym dla historii;

            • przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych;

            • opowiadali o pamiątkach rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie;

            • wzięli udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy śmierci Ojca Leandra;

            • przypomnieli sobie kim są patroni naszej szkoły (Bojownicy o Polskość Ziemi Kramskiej)

            #SzkołaPamięta

            #SzkolaPamieta

            #MinisterstwoEdukacjiINauki

        • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
          • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

            W dniu 8 listopada 2022 r. Orzełki obchodziły „Światowy Dzień Zdrowego Śniadania”. Drugie śniadanie to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, drugi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Z tej okazji dzieci przyniosły do przedszkola zdrowe owoce i warzywa dające energię na cały dzień. Śniadanie było poprzedzono pogadanką, która miała na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Dzieci poznały także zasady zdrowego odżywiania się. 

            Opracowanie: LP

        • Dzień Postaci z Bajek
          • Dzień Postaci z Bajek

            To zawsze wielkie wydarzenie w naszej szkole. I tym razem też tak było! 

            Uczniowie z klas  I V oraz grupy przedszkolne uczestniczyły w kolorowej i wesołej zabawie przebrani za postaci z różnych bajek. Jak zawsze odwiedziły nas Księżniczki, Czerwony Kapturek, Spiderman, Batman, Pinokio, Harry Poter, Smoki, Rycerze i mnóstwo innych postaci z bajek, tych starszych i nowszychWszyscy wspólnie się bawili, chętnie brali udział w konkursach i tańcach. Było kolorowo, wesoło i śmiesznie. Do zabawy włączyły się też Panie Wychowawczynie i w przebraniu tańczyły razem ze swoimi uczniami.

             Za rok znowu się spotkamy, już czekamy na kolejny taki dzień. 

            Opracowanie: IN

            Foto: Uczniowie, Opiekunowie przy wykorzytsaniu aparatu z programu #LaboratoriaPrzyszłości

        • Udział Wiolinek w XI Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej
          • Udział Wiolinek w XI Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej

            W niedzielę, 6. listopada 2022 r., szkolny zespół taneczno – wokalny „Wiolinki” w składzie: Ewelina Cz., Kornelia A., Julia F., Nikola J., Rozalia T., Szymon O., Antek R., Leon Sz. i Dominik M. wziął udział w XI Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Sulechowie, który odbył się w Sulechowskim Domu Kultury.  Organizatorami Przeglądu była: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej wraz z Parafialnymi Oddziałami przy parafiach pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kramsku, a także Sulechowski Dom Kultury im. Fryderyka Chopina w Sulechowie.

            Wiolinki przygotowały trzy pieśni patriotyczne: „Nowe Kramsko”, „My, dzieci kramskiej ziemi” oraz „Pierwsza Brygada”. Podczas występów "Wiolinki" zaprezentowały wysoką kulturę sceniczną. Gratulujemy udanych występów! 

            Wiolinki wokalnie przygotowała p. Katarzyna Kordys i p. Katarzyna Szymańska, a opiekę podczas Przeglądu zapewnili Rodzice Eweliny, Kornelii i Antka. Na Przegląd dzieci przyjechały z Rodzicami, którym serdecznie gratulujemy wspanaiłych dzieci i dziękujemy za współpracę! 

            Cała Fotorelacja dostępna na stronie "Wiolinek": 

            Strona Wiolinek

            Zdjęcia z przeglądu: 

            GOSC.PL

            Opracowanie: KS i KaK

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

        • W GRODZIE PIERNIKA
          • W GRODZIE PIERNIKA

            W czwartek 20 października 2022 r. uczniowie z  klas 1-3 pojechali na wycieczkę do Torunia w ramach przedsięwzięcie MEiN pn. Poznaj Polskę #PoznajPolske. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: Monika Brzóska, Maria Janusz i Katarzyna Kordys.  

            Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków jednego z największych miast województwa kujawsko - pomorskiego. 

            O godzinie 6:00 wyjechali spod szkoły w Nowym Kramsku wraz z pilotem wycieczki p. Marcinem. Pierwszym etapem zwiedzania było poznanie legendy o powstaniu nazwy Toruń przy Krzywej Wieży i oczywiście wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Następnie obejrzeli barokowy spichlerz, dom M. Kopernika, Katedrę Świętych Janów 

            Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty w Żywym Muzeum Piernika, gdzie uczniowie poznali historię pierników oraz etapy ich produkcji i uczestniczyli w wypieku pierników. Na pamiątkę zabrali wykonanego przez siebie pierniczka. 

            Na toruńskim rynku oglądali Staromiejski Ratusz, Dwór Artusa, Pomnik M. Kopernika i największą atrakcję - pręgierz w kształcie osiołka, na który każdy chciał usiąść. 

            Następnie kroki wędrówki wiodły do Centrum Popularyzacji Kosmosu ,,Planetarium - Toruń” w celu obejrzenia pokazu astronomicznego przybliżającego tajemnice planet i galaktyk.  

            Stamtąd wąskimi uliczkami wyruszyli na dalsze zwiedzania Starego Miasta, poznali legendę o flisaku przy fontannie Pomnik Flisaka, zakupili pamiątki i udali się w kierunku Bramy Żeglarskiej. Tam podziwiali zabytkowe mury miasta Toruń z perspektywy Wisły oraz bramy prowadzące do miasta. 

            Uczestnicy zjedli obiad w ,,Barze Mlecznym Pod Arkadami” na Starym Mieście. 

            O godz. 20.00 przed szkołą w Nowym Kramsku nastąpiło zakończenie wycieczki. 

            Zmęczeni, ale pełni wrażeń już planują następną wycieczkę. 

            Opracowanie: MJ

        • Realizacja programów
          • Realizacja programów

            Od 1. września 2022 roku w naszej szkole jest realizowanych bardzo wiele programów i innowacji. Moim celem w tym roku jest ukierunkowanie pod względem czytelnictwa, szerzenie kultury Regionu Kozła.  W związku z tym dołączyłam do programów: „Ratownicy czytelnictwa”, „Czytanie na śniadanie” oraz  „Z kulturą mi do twarzy”. W każdym działaniu zaplanowanych jest kilka modułów z których trzeba wykonać kilka zadań. Brzmi to bardzo służbowo i rygorystycznie…tym czasem realizacja zadań z dziećmi to sama przyjemność. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w dodatkowych przedsięwzięciach. Zresztą jest to udokumentowane na poniższych fotografiach. Ważne jest też to, że zadania te często jednoczą nie tylko dzieci, ale też Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku. Nauczyciele wykonują zadania współpracując razem, dzieląc się określonymi obowiązkami, doświadczeniami 

            „Ratownicy czytelnictwa” w tym programie skorzystałam z banku pomysłów w obszarze przeznaczonym dla nauczycieli, w którym zawarty był udział szkoły w Nocy Bibliotek. Nawiązałam więc współpracę ze szkołą w Kopanicy, która organizowała w swojej placówce takie przedsięwzięcie. Zorganizowałam wyjazd klasy czwartej do wspomnianej szkoły. „To musi się POWIEŚĆ” tak zatytułowano tę inicjatywę. Akcja była podzielona na kilka stacji: wyświetlano bajkę poprzez bardzo stary projektor, dzieci piekły gwiazdeczki, brały udział w konkursie, który polegał na przekładzie intersemiotycznym. Uczniowie mogli zakupić wybraną książkę oraz coś słodkiego. Kolejny obszar związany jest z współpracą ze środowiskiem zewnętrznym. Nawiązałam więc współpracę z Biblioteką Miejską w Babimoście. Zostałam zaproszona do akcji w ramach „Nocy Bibliotek”, aby głośno czytać fragmenty ulubionej książki, a następnie dyskutować na temat jej treści i przekazu.  

            „Czytanie na śniadanie” to innowacja, która polega na czytaniu książek podczas przerw zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Pani Irena Niewiadomska poprosiła dzieci by przyniosły ulubioną poduszkę lub kocyk, to posłużyło wygodzie podczas realizacji III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Nasz szkoła, na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., włączyła się do akcji. 

            Międzynarodowy projekt edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy” zawiera cztery moduły w którym trzeba zrealizować pięć zadań. Już 1. września wykonaliśmy pierwsze zadanie „Do hymnu”, ponieważ podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 odśpiewaliśmy hymn.  

            W ramach  zadania „Kochamy naszą planetę” klasa czwarta oraz piąta wzięła udział w akcji Śmieciobranie 2022”. Zajęliśmy się uprzątnięciem śmieci przy drodze Kolesin-Stare Kramsko. Mentorem tej akcji był Mirosław Malinowski. Dzięki niemu mieliśmy również wycieczkę rowerową.  

            Od 9. października realizujemy akcję „Warto pomagać”. Wraz z Kołem Wolontariatu oraz panią Ireną Niewiadomską zorganizowaliśmy zbiórkę charytatywną oraz kiermasz ciast dla chorego na raka pnia mózgu Sebastiana Cichockiego. Dzięki dobroci rodziców, którzy upiekli smakołyki, uzbieraliśmy 1570 złotych.  

            13. października uczniowie naszej szkoły czynnie brali udział w organizacji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci pomagały w przygotowaniu dekoracji, recytowały wiersze, przedszkolaki pięknie tańczyły i śpiewały, a  Wiolinki jak zwykle zaskoczyły nas swoimi pięknymi występami. Było to zadanie pt. „Nasza tradycja” oraz „Na ludową nutę”.  

            Najbardziej kreatywnym zadaniem z uwagi na miejsce było to pt. „Śladami przeszłości”. Żeby je zrealizować pokonaliśmy prawie 500 km, aż ukazała nam się Warszawa i Zamek Królewski. Dzięki temu mogliśmy podziwiać najpiękniejsze dzieła sztuki, zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego.  

            Powyższe programy dostarczają dzieciom wielkiej frajdy, a co najważniejsze uczniowie nabywają nowych umiejętności np.: czytając – uczą się, pomagając – wyrażają bezinteresowną empatię wobec drugiego człowieka, zapoznając się z kulturą (nie tylko naszego regionu) – doceniają dziedzictwo narodowe. 

            Opracowanie: RG

        • Noc Bibliotek. To się musi POWIEŚĆ
          • Noc Bibliotek. To się musi POWIEŚĆ

            Biorąc udział w programie „Ratownicy czytelnictwa” skorzystałam z banku pomysłów w obszarze przeznaczonym dla nauczycieli, w którym zawarty był udział szkoły w Nocy Bibliotek. Nawiązałam więc współpracę ze szkołą w Kopanicy, która organizowała w swojej placówce takie przedsięwzięcie. Zorganizowałam wyjazd klasy czwartej do wspomnianej szkoły. „To musi się POWIEŚĆ” tak zatytułowano tę inicjatywę. Akcja była podzielona na kilka stacji: wyświetlano bajkę poprzez bardzo stary projektor, dzieci piekły gwiazdeczki, brały udział w konkursie, który polegał na przekładzie intersemiotycznym. Uczniowie mogli zakupić wybraną książkę oraz coś słodkiego.  

            W ramach akcji „Nocy Bibliotek” zostałam również zaproszona wraz z innymi uczestniczkami przez Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Babimoście do współpracy, aby głośno czytać fragmenty ulubionej książki, a następnie dyskutować na temat jej treści i przekazu.

            Opracowanie: RG  

        • Innowacje w klasie drugiej
          • Innowacje w klasie drugiej

            W tym roku szkolnym klasa II z wielką przyjemnością bierze udział w dwóch ogólnopolskich programach edukacyjnych: „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”, „#20 minut dla matematyki” oraz kontynuuje innowację pedagogiczną „Kreatywne piątki”.

            IV edycja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” wspiera rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III. Autorem projektu jest Honorata Szanecka. Cele projektu to:

            • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
            • rozwijanie aktywności czytelniczej,
            • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
            • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
            • zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
            • wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie
            • zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
            • integracja zespołu klasowego,
            • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

            Projekt składa się z trzech modułów. W każdym z modułów uczestnicy - uczniowie klas biorących udział w projekcie, wybierają jedną spośród zaproponowanych lektur, do której wykonają zadania. Tegoroczna, IV edycja związana jest z poznawaniem przez dzieci  Polski, Europy i świata i realizowana jest pod hasłem " PODRÓŻOWANIE PRZEZ CZYTANIE".

            Projekt rozpoczęliśmy lekturą „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” i jesteśmy w trakcie codziennego jej czytania. Wykonaliśmy także „Czytaki” – przyjazne figurki z plasteliny towarzyszące dzieciom w codziennym czytaniu.

            Nowością w tym roku jest udział klasy w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym autorstwa pani Zuzanny Jastrzębskiej – Krajewskiej z zakresu edukacji matematycznej pt. „#20 minut dla matematyki”. Metodyka programu zakłada naukę matematyki w sposób czynnościowy, czyli zgodny z rozwojem dziecka oraz nabywanie kompetencji matematycznych poprzez działanie. Cele projektu:

            • organizowanie efektywnej edukacji matematycznej wg koncepcji „Dziecięcej Matematyki” autorstwa Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej;
            • zapoznanie z koncepcją „Dziecięcej Matematyki” autorstwa E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, która ma przełożenie zarówno na edukację przedszkolną, jak i wczesnoszkolną;
            • motywowanie do wprowadzania zmian w edukacji matematycznej we współpracy placówek z rodzicami;
            • doskonalenie wiedzy i umiejętności w zakresie nowatorskich metod i form pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do prowadzenia zajęć;
            • dostrzeganie możliwości efektywnego uczenia się przez dzieci poprzez stwarzanie i wykorzystywanie codziennych sytuacji życiowych do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych;
            • wykorzystywanie okazji do upowszechniania wiedzy o skutecznych metodach i sposobach uczenia matematyki.

            Do tej pory wykorzystywaliśmy dodatkowe zadania matematyczne w czasie „Dnia kropki”, wykonaliśmy pomiary sprzętów w naszej klasie, zadania rachunkowe w parach. Zrobiliśmy przy pomocy rodziców zegary pomocne w nauce określania czasu. Ćwiczyliśmy symetrię przy użyciu kolorowych patyczków.

            W związku z wielkim zaangażowaniem uczniów w działania związane z innowacją pedagogiczną „Kreatywne piątki” postanowiliśmy kontynuować ją także w klasie drugiej. Celem innowacji jest stworzenie przestrzeni, w której dzieci będą miały czas na realizację swoich pasji, a także będą mogły tą pasją dzielić się z innymi. To dzień, w którym uczeń sam będzie podejmował decyzje i one będą respektowane przez dorosłych. Kreatywny piątek to wyjście ze schematów, książek, podręczników. W ramach działań wykorzystaliśmy sprzęt otrzymany w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości”: okularów VR oraz klocków „LEGO Spike”. Użyliśmy mat do kodowania na dywanie. Prezentowaliśmy postacie sławnych Polaków.

            Przed nami jeszcze sporo ciekawych działań w ramach programów. Już nie możemy się doczekać.

             

            Opracowanie: MB

            Foto: Uczniowie przy użyciu aparatu #LaboratoriaPrzyszłości

        • Działania ekologiczne w ZENK wrzesień – październik 2022 r.
          • Działania ekologiczne w ZENK wrzesień – październik 2022 r.

            „Świat przyrody jest fascynujący, piękny i tajemniczy. Dostarcza nam pozytywnych emocji oraz wzbudza zainteresowanie i podziw. Z każdym dniem odkrywamy go na nowo. Obcowanie z przyrodą daje spokój, co jest pewnym rodzajem terapii i dlatego już od najwcześniejszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania, aby umiał o nią zadbać. W czasach gwałtownych zmian oraz szybkiego rozwoju cywilizacji pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska nabierają coraz większego znaczenia.  Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta – „wołają o pomoc” (fragment wstępu Programu działań ekologicznych w ZENK na rok szkolny 2022/2023).

             

            Czy dzieci z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku słyszą wołanie przyrody o pomoc?

             

            W ramach aktywności ekologicznej w naszej szkole prowadzonych jest wiele działań, które mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczniów. Już od przedszkola dzieci uczą się o ekologii. W szkole na różnych zajęciach uczniowie poznają zagadnienia oraz kształtują nawyki dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatu, oszczędzania energii, wody, surowców oraz segregowania i wtórnego wykorzystywania odpadów. Rozwijają swoje kompetencje proekologiczne.

                        Uczniowie podczas przerw spędzanych na dworze, zajęć w terenie czy wycieczek obcują z pięknem otaczającego środowiska przyrodniczego. Zdobywają, pogłębiają i utrwalają wiedzę na temat środowiska naturalnego najbliższej okolicy. Powstają przy tym piękne prace plastyczne, albumy roślin (kl. 2 i 5), a zebrane materiały przyrodnicze służą jako liczmany lub środki plastyczne do wykonywania np. mandali. Wiele klas przygotowuje kąciki darów jesiennej przyrody. Rozwój poczucia troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi dzieci wyrażają, dbając o czystość najbliższej okolicy, włączając się w akcje i działania proekologiczne np. udział szkoły w Akcji Sprzątania Świata przy współudziale Fundacji Nasza Ziemia oraz #Planet Heroes. Realizacja tematyki z przyrody, biologii, geografii pozwala na wykorzystywanie aktywnego poznawania przyrody poprzez bezpośrednią obserwację, eksperymentowanie, poszukiwanie; formułowanie wniosków i spostrzeżeń oraz na poszerzanie zasobu słownictwa o znaczeniu przyrodniczo – ekologicznym.

            W trakcie zajęć (edukacja przedszkolna, wczesnoszkolna, świetlicowych, przyroda, biologia, zajęcia z wychowawcą, geografia) dzieci zapoznają się z przyczynami i skutkami zanieczyszczenia środowiska (wód, powietrza, gleby), z zasadami i sposobami ochrony środowiska przyrodniczego (i rozumienie konieczności ich przestrzegania). Kształtują właściwe nawyki oszczędzania wody, energii, segregowania odpadów. Uczniowie kontrolują czystość wokół szkoły, przedszkola. Dbają o ekosystemy znajdujące się wokół szkoły - Kwietna Łąka/ Ogródek sensoryczny. Podczas zajęć dbają o poprawne gospodarowanie kartkami i innymi środkami plastycznymi. W szkole dostępny jest pojemnik na zużyte baterie.

            Uczniowie nabywają umiejętności prowadzenia prostych obserwacji środowiska – zjawisk pogodowych, zmian zachodzących z nadejściem danej pory roku, świata roślin i zwierząt. Ostatnio obserwowali zaćmienie słońca przy wykorzystaniu specjalnie przyniesionych szkiełek. W ramach realizacji projektu przyrodniczego odbyło się spotkanie z leśnikiem.

            W podnoszeniu kompetencji ekologicznych dzieci wspomaga je również literatura ekologiczna znajdująca się w szkolnej bibliotece oraz Kodeks Ekologa ZE.

            Podczas godzin wychowawczych prowadzone są rozmowy dotyczące odpowiedzialnej postawy konsumenckiej czy postawy zero waste. Dzieci zastanawiają się, co mogą zmienić w swoich postawach, z czego mogą zrezygnować, by generować mniej śmieci.

            Dbając o zachowanie czystości naturalnego środowiska dzieci promują jazdę rowerem. W ramach zajęć BRD uczniowie uczęszczają na zajęcia, podczas których uczą się zasad ruchu drogowego oraz doskonalą technikę jazdy na rowerze. Swoją troską otaczają coraz szersze kręgi dzieci, biorąc udział w audycjach Radia Zachód „Gry i zabawy dla dzieci” np. 15 października br.

            W trosce o bezpieczeństwo dzieci w domu, przedszkolu, na drogach, w kontaktach z obcym i psem; poznawanie numerów alarmowych odbyło się w szkole spotkanie z policjantem.

            Podnoszeniu kompetencji ekologicznych sprzyja organizacja konkursów na budowę karmników i budek lęgowych dla ptaków. Dzięki tym działaniom dzieci rozwijają umiejętności systematycznego dbania o zwierzęta.  

            Działania ekologiczne w ZENK sprzyjają podnoszeniu kompetencji ekologicznych dzieci, które nie są głuche na wołania przyrody o pomoc.

            Opacowanie: MiM

            Foto: Uczniowie przy użyciu sprzętu zakupionego
            z programu #LaboratoriaPrzyszłości

        • Uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Ojca Leandra Henryka Kubika
          • Uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Ojca Leandra Henryka Kubika

            Dnia 16. października 2022 r. Wiolinki wraz Opiekunką Panią Kasią i Panią Dyrektor uczestniczyły w przepięknej uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Ojca Leandra Henryka Kubika. Obecny był również Poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Lillą.

            Wszyscy w skupieniu przeżyli to wydarzenie. Maja Z., Maja K., Ewelin C. oraz Kornelia A. podczas Mszy Św. niosły dary. Po Mszy Św. udaliśmy się w procesji na cmentarz, gdzie złożyliśmy kwiaty i znicze na grobie Ojca Leandra i odśpiewaliśmy Rotę. Następnie udaliśmy się na salę wiejską, gdzie odśpiewaliśmy „Dzieci Kramskiej Ziemi” (muzyka i słowa: Wioletta Malinowska). Podczas uroczystego obiadu Ewelina i Kornelia odczytały przepiękne wiersze o ojcu Leandrze („Święte Powołanie” Hieronim Glinkowski, Siemowo 2008 r. oraz „Modlitwa Praw Polaków”, Laura Perobelli z XVIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu). 

            Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniach do tej uroczystości.

            Opracowanie: KS

            Relację fotograficzną w większości wykonali Uczniowie przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

            Cała foto relacja na stronie internetowej Wiolinek