• W świecie fizyki...
          • W świecie fizyki...

            ...czyli rozbudzanie kreatywności i pasji podczas lekcji fizyki

            W ostatnich dwóch miesiącach uczniowie naszej szkoły zostali zaangażowani do doświadczania fizyki w sposób innowacyjny. Zamiast tradycyjnych wykładów, nauczyciel dał im szansę uczenia się i odkrywania fizyki poprzez samodzielne eksperymenty. Okazało się, że ta innowacyjna metoda nauczania nie tylko wzmocniła ich rozumienie tematu, ale również rozbudziła ich kreatywność i pasję do nauki.

            Uczniowie mieli za zadanie przygotować eksperymenty w domu i podzielić się nimi z kolegami podczas lekcji. Było to wyjątkowe wyzwanie, które wymagało od nich zarówno indywidualnej pracy badawczej, jak i umiejętności przekazywania wiedzy innym w przystępny sposób.

            Efekty tego przedsięwzięcia były niesamowite. Uczniowie zaprezentowali różnorodne eksperymenty, od prostych demonstracji zjawisk fizycznych po bardziej zaawansowane. Byli w stanie zobaczyć fizykę w akcji i samodzielnie odkrywać prawa i zależności, o których wcześniej tylko czytali w podręcznikach. Dzięki temu doświadczeniu zyskali praktyczne zrozumienie nauki, co jest niezwykle ważne dla pogłębiania wiedzy.

            Jednak najważniejszym aspektem tego przwedsięwzięcia było zaciekawienie uczniów fizyką. Poprzez eksperymentowanie i odkrywanie na własną rękę, uczniowie nabrali ciekawości i zainteresowania tym przedmiotem. Fizyka przestała być suchą teorią na kartach podręcznika i stała się dynamiczną dziedziną, którą mogli doświadczyć i badać samodzielnie.

            Wzajemna pomoc koleżeńska również odegrała ważną rolę w tym procesie. Podczas prezentacji eksperymentów, uczniowie mieli okazję uczyć swoich kolegów, wyjaśniając zasady i wyniki swoich badań. To nie tylko wzmocniło ich własne zrozumienie, ale także umożliwiło im pełne zaangażowanie się w naukę przez nauczanie innych. Pomoc koleżeńska była kluczowa w zrozumieniu trudnych pojęć fizycznych i przekazywaniu ich w przystępny sposób.

            Wszystkie te efekty sprawiły, że lekcje fizyki stały się ciekawsze zarówno dla uczniów, jak i nauczyciela.  Uczniowie zdobyli nie tylko wiedzę, ale również umiejętności kreatywnego myślenia, eksperymentowania i pracy zespołowej.

             

            Ten eksperyment jest doskonałym przykładem na to, jak zaangażowanie uczniów w praktyczne doświadczenia może pobudzić ich ciekawość i pasję do nauki.

            Opracowanie: KS

             

        • 20 maja Światowy Dzień Pszczoły
          • 20 maja Światowy Dzień Pszczoły

            W czwartek 18 maja 202r. Orzełki wspólnie z panią Reginą obchodziły Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia pszczół w naszym ekosystemie i ich wkładu w światową produkcję żywności.  

            Przedszkolaki podejmowały działania, których głównym celem było budzenie świadomości tego, jak bardzo pożyteczne są pszczoły. Tego dnia dzieci były ubrane także w kolorach pszczółek. Na spotkaniu przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały budowę ula i pszczoły, zapoznały się z pracą pszczelarza oraz jak powstaje miód oraz jakie mamy jego rodzaje. Podczas zajęć starszaki wysłuchały wiersza autora Magdaleny Kot pt: „Pszczoły” i tańczyły do piosenki „Pszczółka Maja”. Ostatnim punktem spotkania było zbudowanie pasieki z klocków lego oraz praca plastyczna pt.„W ulu”. W nagrodę za angażowanie dzieci dostały do spróbowania miodku. 

            Opracowanie: LP 

        • ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ W TERENIE
          • ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ W TERENIE

            ... czyli BIWAK PIĄTAKÓW - lekcja przyrody, techniki, informatyki oraz integracja i przygotowanie do życia.

             

            Klasa piąta wyjechała w środę na biwak, pod opieką wychowawcy – Pana Mirosława oraz mamy Huberta – Pani Kingi, by wspólnie bawić się, integrować i poznawać okoliczną przyrodę. Na miejsce docelowe wybrali urokliwy Ośrodek Wypoczynkowy w Wojnowie, który usytuowany jest w lesie nad Jeziorem Wojnowskim.  

            Za środek transportu wybrali rowery - w końcu słyniemy z BRD! Droga do celu nie była zbyt daleka, gdyż z Nowego Kramska do Wojnowa trasa polną drogą wynosi ok. 4 km. Chęć przeżycia przygody dodała uczestnikom skrzydeł tak, że pokonanie tej odległości zajęło grupie około pół godziny.   

            Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali zakwaterowani w domkach. Samodzielnie ubrali pościel, ułożyli ubrania, przybory toaletowe. Tymi czynnościami sprawili, że przestrzeń domków stała im się bliższa. Następnie zagospodarowali teren na boisko do zabaw sportowych. Po krótkiej przerwie biwakowicze udali się wycieczkę rowerową wokół Wschodniego Jeziora Wojnowskiego celem poznania okolicznej fauny i flory. Dzieci zaobserwowały: padalce, zaskrońce, ślimaki, a także przybrzeżną roślinność.  

            Smaczny obiad odbudował siły wycieczkowiczów, a poobiednia sjesta stała się czasem do konstruktywnych rozmów. Dalszą część dnia grupa spędziła na grach i zabawach. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Noc była doskonałą okazją, by obserwować niebo i utrwalać nazwy gwiazdozbiorów. Dzieci miały możliwość wyznaczenia gwiazdy północnej.  Sen, chociaż nie przyszedł od razu, dał w końcu odpocząć.  

            Kolejny dzień, rozpoczęty poranną zaprawą i pysznym śniadaniem, to okazja do wspólnych harców i zabaw. Piękna pogoda pozwoliła zamoczyć nogi w wodzie. Przed obiadem wszyscy uprzątnęli pokoje, spakowali swoje rzeczy i przygotowali się do powrotu.  

            Droga powrotna, tym razem ścieżką rowerową, była spokojna i bardzo komfortowa. Wszyscy bezpiecznie dotarli do domów. Zapewne mieli o czym opowiadać rodzicom.  

            Biwak był okazją, by nie tylko poznawać środowisko przyrodnicze, ale przede wszystkim był, dla każdego z uczestników, lekcją o sobie samym. Warto zdobywać nowe doświadczenia, bo one ubogacają życie.  

            Opracowanie: MiM

        • Dzień Mamy i Taty w przedszkolu
          • Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

            Oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe pojawiło się w Polsce w roku 1914 i odbyło się w Krakowie dnia 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał częścią naszej tradycji. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Data tego święta jest stała i wypada 23 czerwca. Dzień Taty w Polsce ma więc już też całkiem długą tradycję.

            26 maja Przedszkolaczki: Biedronki, Orzełki i Tuptusie świętowały! ...ale nim doszło do obchodów jednego z najważniejszych dni w roku, długo, systematycznie i z ogromną cierpliwością ćwiczyły układy taneczne, recytacje i słowa piosenek. Wspierały ich Panie Wychowawczynie: Ludmiła, Grażynka i Ola. 

            W końcu nadszedł czas, by zaprosić Rodziców i ofiarować im całą miłość dziecięcego serduszka! Przedszkolaczki recytowały wierszyki pełne wdzięczności za każą chwilę spędzoną z Rodzicami, śpiewały o tym, co zawdzięczają Rodzicom i jak ważni są w ich życiu. Wszystko to było przeplecione układami tanecznymi do melodii zarówno wzruszających, jak i energetycznych, wprost z bajek o robotach! 

            Po części artystycznej, czyli "coś dla duszy", dzieci, ich Rodzice i Panie Wychowawczynie zasiedli do wspólnego stołu, by porzekadłu stało się zadość i znalazło się "coś dla ciała" :) 

            Oprac.: PC

            Foto: uczniowie kl. 6 przy wykorzystaniu aparatu z programu #LaboratoriaPrzyszłości

        • Migu Mig...
          • Migu Mig...

            ...czyli ciąg dalszy realizacji Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego „Migowy dla dzieci” - moduł IV

             

            Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej po raz czwarty przystąpili do zabaw i nauki z językiem migowym.

            Ekspertem modułu IV była @Agata Jakuszko - jak sprytnie rysować?, a organizatorem: @Jowita Łechtańska  MiguMig – zabawy z językiem migowym

            Uczniowie w pierwszym etapie uczyli się rysować szybko i sprawnie zabawne zwierzątka, po czym migali ich nazwy. Dzieciom zarówno rysowanie, jak i miganie, bardzo się podobało. Udział w tym module pokazał im, że każdy z nich potrafi sprytnie rysować - każde narysowane zwierzątko było wyjątkowe!

            Miganie nazw zwierząt sprawiło wiele radości wszystkim dzieciom, a najbardziej miganym zwierzątkiem był jednak żółw.

            Niestety to już był ostatni moduł Interdyscyplinarnego Projektu  Edukacyjnego w tym roku szkolnym.

            Będziemy czekać na następne propozycje Pani Jowity Łechtańskiej, a dziś dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak świetnym przedsięwzięciu.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w zajęciach również wielkie podziękowania!

             

            DLACZEGO WARTO UCZYĆ DZIECI JĘZYKA MIGOWEGO?

            • dzieci otwierają się na świat osób niepełnosprawnych,
            • rozwija się ich tolerancja, empatia oraz chęć niesienia pomocy innym,
            • usprawniana jest motoryka mała dzięki ciągłej pracy rąk i palców,
            • rozwija się zapamiętywanie, kojarzenie i kreatywne myślenie,
            • usprawniana jest koordynacja wzrokowo - ruchowa,
            • dzieci uczą się wyrażać emocje ciałem, w tym mimiką,
            • uczą się nowego sposobu komunikacji,
            • stają się świadomymi, pewnymi siebie i otaczającego ich świata ludźmi.

            Realizacja projektu i oprac:
            JP - ambasadroka języka migowego w szkole

        • XXIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023
          • XXIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023

            W czwartek, 11. maja, w naszej szkole odbył się XXIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023. To wyjątkowe wydarzenie pozwoliło nam odbyć podróż przez tradycję, gwarę, muzykę i strój, czyli to wszystko, co podkreśla naszą narodową tożsamość i przynależność do Małej Ojczyzny. Spotkanie zgromadziło osoby, które rozumieją ważność pielęgnowania rodzimego folkloru.

            Tegoroczna edycja Festiwalu zgromadziła wspaniałych artystów. Na scenie zaprezentowała się Kapela Koźlarska Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku pod przewodnictwem mistrza Jurka Skrzypczaka, Przyprostyńskie Koziołki z Panią Gabrielą, Kapela Koźlarska Braci Drozdów oraz zespół taneczno - wokalny "Wiolinki" pod opieką Pań: Katarzyny Szymańskiej i Katarzyny Kordys. Oprócz tego mieliśmy przyjemność oglądać grupy przedszkolne: Biedronki z Panią Grażyną, Tuptusie z Panią Olą oraz Orzełki z Panią Ludmiłą.

            Festiwal rozpoczęliśmy od naszego szkolnego hymnu "My, dzieci kramskiej ziemi" (słowa i muzyka: Wioletta Malinowska).

            Po powitaniu wszystkich wspaniałych gości rozpoczęliśmy nasz koncert od przyśpiewki festiwalowej:

            "Festiwal, festiwal, dziś festiwal mamy i tylko jak umiemy ładnie zaśpiewamy".

            Pierwszą grupą, która zaprezentowała się były przedszkolaki. Grupa Pani Oli "Tuptusie" zaśpiewała dla nas "Loboga dziewuszki" i "Poszło dziewczę po ziele". Grupa Pani Grażynki "Biedronki" wykonała utwory "Muczą krowy", "Siała baba mak", "Maryniu, ksiądz jedzie" oraz "Bingo". Jako ostatnia zatańczyła i zaśpiewała grupa Pani Ludmiły "Orzełki". Zobaczyliśmy ich w tańcach "Polka", "Nie chcę Cię znać" i "Moja Maryneczka".

            Następnie przyszedł czas na Wiolinki. Zaprezentowaliśmy nasze przyśpiewki  takie, jak "W sini dół", "Gołómbek", "Wisielok" i "Posłała gó matka".

            Kolejnym zespołem były Przyprostyńskie Koziołki, które zostały założone w 1995 roku przy Szkole Podstawowej w Przyprostyni. Obecnie są prowadzone przez Zbąszyńskie Centrum Kultury. Na scenie prezentują rodzimy folklor, podtrzymując tradycje swojego regionu. Członkowie zespołu występują w oryginalnych strojach przyprostyńskich. Zdobyli wiele nagród i wyróżnień. W ramach ich występu zobaczyliśy tańce: "Kowól", "Gołąbek", "Dupnik" i "Wisielok".

            Kolejnym występującym zespołem była Kapela Koźlarska Braci Drozdów, naszych Absolwentów, która zaprezentowała przyśpiewki  "Świeci miesiąc", "Polka Benia", "Poszła po wodę", "Jo i Ty" oraz "Świniorz". Kapela została założona w 2017 roku. Arkadiusz gra na koźle, a Adrian na skrzypcach. Uczyli się pod okiem Jana Prządki i Angeliki Drozdy. Kapela bierze udział w różnych konkursach, biesiadach koźlarskich i weselach, osiągajac liczne sukcesy. 

            Na koniec "Wiolinki" zaprezentowały tańce: "Szewczyk", "Jadwiga" i "Schmit".

            Artyści z Przyprostyni, Kapela Koźlarska Braci Drozdów oraz gospodarze - zespół Wiolinki, przedszkolacy - raz jeszcze udowodnili, że "ludowa kultura nie zaginęła". Dzieci śpiewały przyśpiewki i tańczyły regionalne tańce i grały na regionalnych ludowych instrumentach.

            Po zakończonych prezentacjach odbyło się podsumowanie XVI Poetyckiego Konkursu "Złota Kwyrla 2023". Jak trafnie ujęła to Pani Irenka:

            „Cieszymy się, że kolejny raz możemy nagrodzić uczniów, którzy chcą „zasmakować” poezji i piszą wiersze. Głównym motywem naszego konkursu jest właśnie zaszczepianie miłości do pięknego słowa. W dzisiejszym świecie często słyszymy słowa, które nie są piękne, a jeszcze częściej są zastępowane skrótami lub obrazkami. A szkoda, bo słowa mają wielką moc i wartość. I dlatego zwracam się do Was, Drodzy Rodzice, w imieniu własnym i wszystkich nauczycieli: mówcie do swoich dzieci piękne słowa, uczcie je używać pięknych słów, nauczcie je opisywać rzeczywistość i wyrażać emocje, a wtedy dzieci też będą pięknie mówić.”

            Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły, która nazwała Festiwal Kultury Regionalnej spotkaniem młodych artystów, ich rodziców i opiekunów, nauczycieli. Dodała, że "W naszym Zespole, przy wsparciu wielu ludzi i instytucji, z zapałem i zaangażowaniem pielęgnujemy i dbamy o ludowe przyśpiewki, tańce, instrumenty i obyczaje, bo wierzymy, że „Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują”. (Ezra Pound)". Podziękowała Artystom za każdą chwilę, którą poświęcają na pielęgnowanie tradycji, bo dzięki temu jest ona ciągle żywa i nie odeszła do lamusa. Podziękowania skierowała także do Rodziców artystów: "Wasza rola jest ogromna, bo tak wychowujecie swoje dzieci, że chcą dbać i pamiętać o swoich korzeniach." oraz Opiekunów artystycznych, bez Wktórych nie byłoby Festiwalu. Występy  młodych ludzi to pomysły, energia i czas Opiekunów artystycznych, czyli ogrom cudownej bezinteresownej pracy.

            Następnie odbyło się wręczenie nagród Kramszczanek 2023. Smacznym akcentem na pożegnanie był tradycyjny kramski poczęstunek - "kołacz na śtrojzlach".

             

            W imieniu Dyrekcji oraz organizatorów XXII Festiwalu Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023, pragniemy serdecznie podziękować artystom, ich opiekunom za piękne występy oraz laureatom Złotej Kwyrli 2023, a także tym, którzy zadbali o poczęstunek, nagłośnienie i dekoracje.

            Opracowanie: KS/KaK

            Foto/ Rodzic

        •  Finał Wojewódzki Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE
          • Finał Wojewódzki Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE

            16. maja 2023 roku odbył się w Zielonej Górze Finał Wojewódzki Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE. Temat tegorocznej edycji konkursu to: "Blisko, bliżej, najbliżej". Nasza wspaniała czwórka fotografów: Kalina, Maja, Tymon i Leon stanęła przed wyzwaniem wykonania zdjęć bez udziału opiekuna i zgodnie z powyższą tematyką, a następnie wybranie pięciu najlepszych i przedstawienie ich Radzie Artystycznej do oceny.

            Z ogromną dumą i radością przekazujemy fantastyczną wiadomość. Leon, uczeń klasy 6, zdobył II MIEJSCE i został LAUREATEM konkursu. Dodatkowo, otrzymał nagrodę specjalną - wyjazd na dowolny obóz do Kazimierza Dolnego. To ogromne wyróżnienie dla Leona, który wykazał się niezwykłym wyczuciem fotograficznym. To znak, że jego praca i zaangażowanie zostały dostrzeżone przez jury konkursu. Tymon, uczeń klasy 4, również został uhonorowany. Otrzymał WYRÓŻNIENIE w swojej kategorii wiekowej.

             

            Gratulujemy naszym wszystkim utalentowanym fotografom, którzy brali udział w konkursie i życzymy im dalszych sukcesów w przyszłości. Ich prace były inspirujące i pełne wyjątkowej wrażliwości artystycznej.

            Opracowanie i foto: KS

             

            Wyniki Konkursów Pro Arte

            Zdjęcia finałowe

             

        • Wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju BRD
          • Wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju BRD

            Piątek, 19. maja br., okazał się szczęśliwym dla zawodników szkolnej drużyny BRD, która wzięła udział w Turnieju BRD (etap wojewódzki) w Zielonej Górze. Maja, Leon i Hubert walczyli o awans do zmagań ogólnopolskich. Ich zadania to:  

            - rozwiązanie testu z wiedzy o ruchu drogowym,  

            - rozwiązanie testu ze skrzyżowań,  

            - jazda na miasteczku ruchu drogowego,  

            - udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej.   

            Wspaniała Trójka zdobyła pierwsze miejsce w województwie i tym samym będą lubuskimi  reprezentantami podczas Ogólnopolskiego Turnieju BRD, który zostanie rozegrany w czerwcu w Czarnej.  

            Gratulujemy zwycięstwa i nie przestajemy trzymać kciuków aż do czerwca.  

            Trenerem grupy jest Pan Mirosław Malinowski wspomagany przez byłego zawodnika szkolnej drużyny BRD, Absolwenta naszej szkoły, Oskara Eckerta.  

            Opracowanie: MiM

        • Etap wojewódzki Lubuskiego Konkursu BRD 2022/2023
          • Etap wojewódzki Lubuskiego Konkursu BRD 2022/2023

            Lubuski Konkurs BRD 2022/2023 to przedsięwzięcie, w którym, od szkolnego etapu, wzięło udział 8. tys. uczniów z ponad 170 szkół. Do finału dostało się 44. uczniów. Wśród tej grupy znalazło się pięcioro uczniów  z  nowokramskiej podstawówki, którzy w finale osiągnęli spektakularny sukces.   

            W czwartek, 18 maja br., pięcioro uczniów naszej szkoły: Antek, Hubert, Leon, Maja i Tymon – laureaci Lubuskiego Konkursu BRD etapów szkolnego i rejonowego, wzięli udział w ostatecznych zmaganiach LK BRD 2022/2023. Finał wojewódzki odbył się w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Sportowymi w Gorzowie Wlkp. Konkurs obejmował następujące konkurencje:  

            • test wiadomości z przepisów ruchu drogowego, składający się z 40 pytań,  
            • udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,  
            •  jazda po miasteczku ruchu drogowego.  

            Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą, umiejętnościami oraz odpornością psychiczną, która jest nieodzownym elementem konkursów.  

            Tytaniczna praca uczniów, trenera, asystenta, wsparcie rodziców i pani Dyrektor SP przełożyło się na realny sukces uczniów – uzyskanie tytułów laureata i finalisty LK BRD  

            • Hubert Eckert Laureat Pierwszego Miejsca Lubuskiego Konkursu BRD 

            • Maja Zmuda Laureatka Trzeciego Miejsca Lubuskiego Konkursu BRD 

            • Leon Szymański Laureat Siódmego Miejsca Lubuskiego Konkursu BRD 

            • Tymon Szymański Finalista Dwunastego Miejsca Lubuskiego Konkursu BRD 

            • Antoni Rojek Finalista Trzynastego Miejsca Lubuskiego Konkursu BRD 

            Nagrody, puchary, dyplomy i słodkości były dopełnieniem smaku zwycięstwa. Każdy laureat i finalista zyskał punkty na świadectwo końcowe Szkoły Podstawowej. Punkty te zwiększają szansę ucznia na zdobycie miejsca w wymarzonej szkole. 

            Gratulujemy wspaniałego sukcesu!  

            Opracowanie:MiM 

            Foto/ Rodzic 

             

        • XVI Konkurs Poetycki „Złota Kwyrla” 2023
          • XVI Konkurs Poetycki „Złota Kwyrla” 2023

            Laureatami XVI Konkursu Poetyckiego „Złota Kwyrla” 2023 są:

            • I MIEJSCE: 

            Jan Rychły z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych - za wiersz pt.: „Nastroje”, opiekun Pani Emilia Owczarek

            • II MIEJSCE: 

            Nikola Judt ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku - za wiersz pt.: „Piękno naszego świata”, opiekun Pani Dorota Kokocińska,

            • III MIEJSCE:

            Tymon Szymański ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku za wiersz pt.: ”W Nowym Kramsku”, opiekun Pani Renata Gronkowska.

             

            Jury przyznało również trzy wyróżnienia:

            WYRÓŻNIENIE I

            Krystian Tomiak ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku za wiersz pt.: „Kalisko”, opiekun Pani Renata Gronkowska

            WYRÓŻNIENIE II

            Franciszek Tomiak ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku za wiersz pt.; “Jezioro”, opiekun Pani Renata Gronkowska

            WYRÓZNIENIE III

            Kalina Gordon –Suchecka ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku za wiersz pt.: “Pasja”, opiekun Pani Renata Gronkowska.

            Wiersze.docx

             

            Gratulujemy laureatom zwycięstwa,

            a wszystkim uczestnikom wytrwałości w zdobywaniu laurów pisarskich.

            Mamy nadzieję, że Wasza przygoda z poezją dopiero się rozpoczyna i trwać będzie długo.

            Dziękujemy opiekunom za inspirowanie, zachęcanie i zaszczepianie miłości do poezji.

            Opracowanie: IN

        • „KANGUR MATEMATYCZNY 2023”
          • „KANGUR MATEMATYCZNY 2023”

             

            16. marca 2023 r. nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym  „KANGUR 2023”. Wzięło w nim udział 12 uczniów.

            Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki, Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i, podobnie jak w Australii, zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo “Kangourou Sans Frontières”, skupiające organizatorów konkursu ze wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje. Zadania rozwiązywane są jednocześnie przez wszystkich uczestników.

            Międzynarodowy Konkurs “Kangur Matematyczny” jest w obecnej chwili najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Biorą w nim udział uczniowie z 60. krajów położonych na wszystkich kontynentach.

            Zadania w teście mają wysoki stopień trudności i wymagają od ucznia zdolności matematycznych, szerokiej wiedzy i dużej umiejętności logicznego myślenia.

            Uczniowie mieli 75 minut na pracę. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie breloczek - układankę logiczną.

            Z naszych uczniów najlepszy okazał się Tymon Szymański z klasy 4, który uzyskał 101,25 punktów. Otrzymał on bardzo dobry wynik.

            Wyróżnienie w konkursie otrzymał również uczeń klasy 2 Antoni Opłotny, uzyskał on 82,50 punktów.

            Gratulujemy Uczniom uzyskania dobrych wyników.

            Opracowanie: KS

            Foto: JP

        • ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA
          • ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 1-3 pod okiem swoich wychowawczyń przygotowali uroczysty apel. Pprzypomnieli historię powstania konstytucji, a chłopcy wcielili się nawet w rolę króla i posłów, by oddać atmosferę tamtych czasów. Mówili o tym, co znaczy wolność, naród i ojczyzna. Dali do zrozumienia, że naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości. Akademia była krótką lekcją historii, a zaśpiewany na początku hymn Polski i piosenka kończąca apel ,,Jesteśmy Polką i Polakiem…” dają nadzieję, że nasi uczniowie będą patriotami. 

            Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor gorąco dziękując za piękne pamięciowe recytacje tekstów i przypominając uczniom o wywieszeniu w ich domach flag narodowych . 

            Opracowanie: MJ

            Foto: KS

        • Laboratoria przyszłości - kwiecień 2023 r.
          • Laboratoria przyszłości - kwiecień 2023 r.

            W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów, rozwijaniu zainteresowań oraz kompetencji przyszłości.

            Tak też się dzieje w naszej szkole…

            Dużym zainteresowaniem cieszą się lekcje z wykorzystaniem klocków LEGO Education SPIKE. Dzięki połączeniu kolorowych klocków z wykorzystaniem prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania. Klasa czwarta po raz pierwszy miała okazję użyć klocków Lego Education Spike oraz Lego Education Essential. Spodobało im się  budowanie modeli według instrukcji, ale o wiele ciekawsze okazało się konstruowanie budowli według własnego pomysłu.  

            Stacje lutownicze na gorące powietrze są ciekawą propozycją dla każdego majsterkowicza. Przekonali się o tym uczniowie ósmej klasy, którzy podczas zajęć techniki zapoznali się z działaniem i zastosowaniem stacji lutowniczej. W trakcie zajęć uczniowie obserwowali jak w precyzyjny sposób można odlutować elektroniczne elementy powierzchniowe z płytek drukowanych. Uczniowie poznali inne metody trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą metalowego spoiwa, zwanego lutem, o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Mogli doświadczyć działania elementów grzejnych stacji lutowniczej.  

            W tym miesiącu uczniowie klasy 6. wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Kolejowe ABC „Akcja Bezpieczeństwo”. Podjęli się wyzwania i nakręcili spot filmowy na temat bezpiecznego zachowania się na terenach kolejowych. Do realizacji zadania wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria przyszłości: statyw, gimbal, aparat.

            Nauczyciele i uczniowie w kwietniu korzystali z cyfrowego aparatu fotograficznego przede wszystkim do dokumentowania i realizacji szkolnych imprez i wydarzeń, m.in.:

            • akcja sadzenia lasu,
            • Dzień Języków Obcych,
            • udział "Wiolinek" we Mszy św. Rezurekcyjnej 2023,
            • obchody Dnia Autyzmu, 
            • konkurs ,,Akcja Bezpieczeństwo” z kampanii Kolejowe ABC,
            • lubuski Konkurs Fotograficzny PRO ARTE,
            • warsztaty fotograficzne.

            Program „Laboratoria Przyszłości” to wspaniała nauka poprzez zabawę. Dzieci uczą się przy okazji kreatywności, pracy w grupie, krytycznego myślenia, cierpliwości, samodzielności i pewności siebie. Zabawa to interesująca forma pracy - wpływa na rozwój społeczny, emocjonalny i językowy dzieci.

            Opracowanie:

            koo. ds. Laboratoriów Przyszłości

            przy wspópracy z nauczycielami wykorzystującymi podczas zajęć (minimum 3 x razy w tyogdniu)
            sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości