• Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego
          • Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego

            29 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia przedszkola.  W uroczystości wzięły udział Dzieci z grup przedszkolnych „Biedronki”, „Orzełki” i „Tuptusie”. Przedszkolaki pod kierunkiem swoich Nauczycielek przygotowały specjalnie na tę okazję występy artystyczne. Tego dnia Dzieci 6 – letnie żegnały się ze swoimi Paniami, całym personelem, a także młodszymi kolegami i koleżankami, aby po wakacjach rozpocząć kolejny etap edukacji.

            Starszaki zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Poprzez wiersze, piosenki podziękowały wszystkim Pracownikom za czas spędzony w przedszkolu, opiekę, przekazaną wiedzę oraz umiejętności. „Tuptusie” pożegnały starszych kolegów piosenkami, wierszykami oraz tańcem.  Dzieci z grupy „Biedronki” zaprezentowały piosenkę i wspaniały taniec, który wszystkich zachwycił.

            Na zakończenie Absolwenci otrzymali dyplomy ukończenia przedszkola i książki. Młodsze koleżanki i koledzy za całoroczną pracę w przedszkolu, zabawę i piękne występy otrzymały także drobne upominki.

            Pani Dyrektor życzyła Dzieciom, by te najpiękniejsze w roku wakacyjne miesiące były dla czasem odpoczynku na świeżym powietrzu, wspaniałej zabawy, zdobywania nowych doświadczeń, poznawania kolegów i koleżanek. Poprosiła, by pamiętały, że książka jest przyjacielem każdego dziecka i warto ją wziąć na przykład wieczorem do ręki zamiast tabletu, smartfona czy komputera i poczytać z mamą, tatą, babcią, dziadkiem czy starszym rodzeństwem. Nade wszystko poprosiła: „Bądźcie bezpieczne i wróćcie zdrowe i wypoczęte po wakacjach do przedszkola”.

            Do Sześciolatków Dyrektor skierowała odrębne słowa związane z pożegnaniem się z przedszkolem. Powiedziała, że pożegnania bywają smutne, ale są bardzo ważne, bo gdy żegnamy się z czymś znanym, to witamy się z czymś nowym i tajemniczym. Dodała: „Pamiętajcie, że stając się uczniami, nie przestajecie być dziećmi. Waszej dalszej edukacji nadal towarzyszyć powinna zabawa, uśmiech i zadowolenie – nawet z najmniejszych sukcesów. Chcę Wam życzyć powodzenia w szkole i dobrych wiatrów w Wasze życiowe żagielki”.

            Pani Dyrektor złożyła podziękowania także Rodzicom za całoroczną pomoc, współpracę i doradztwo w podejmowanych działaniach. Efekty tej współpracy widoczne są gołym okiem: plac zabaw w Starym Kramsku został po 2 latach oddany do użytku dzieci, bo Rodzice i Nauczycielka zadbali o jego estetykę i bezpieczeństwo, oba place zabaw dzięki zaangażowaniu Nauczycielek i Rodziców posiadają błotne kuchnie, w których dzieci uwielbiają gotować, na nowokramskim placu zabaw Rodzice dokończyli wymianę spróchniałych elementów placu, Biedroneczki dzięki mobilnym Rodzicom mogły korzystać z koncertów muzycznych, które odbywały się w szkole, dzieci mogły występować na różnych lokalnych scenach i mieć poczucie sukcesu, bo Rodzice poświęcili swój czas, by dowieść artystów na czas i na miejsce. Wspomnieć trzeba też o udziale w kiermaszach, na które Rodzice piekli ciasto, udziale dzieci w akcjach charytatywnych i zbiórka na rzecz chorych dzieci, a ostatnio dla dzieci z Ukrainy. Dodała: „Szanowni Rodzice - jesteście Wielcy! Bo zgodnie ze słowami Jana Pawła II człowiek jest wielki nie przez to co posiada, ale przez to czym dzieli się z innymi”.

            Podziękowania Dyrektor skierowała też do Nauczycieli: „Nikt, kto nie jest panią przedszkolanką nie ma pojęcia z czym mierzycie się na co dzień, jaką odpowiedzialność trzymacie na ramionach, ile energii musicie mieć, by podołać dziecięcej kreatywności. Dziękuję Wam za Waszą troskę o Dziecko i życzę efektywnego wypoczynku.”

            Podczas uroczystości nie zabrakło również podziękowań złożonych przez Rodziców dla Dyrektora, Nauczycieli i wszystkich Pracowników - za serce, trud i cierpliwość okazaną ich Dzieciom.

            Dzień zakończenia roku szkolnego 2021/2022 był również ostatnim dniem pracy Pani Renaty Adamczak, długoletniej nauczycielki Zespołu Edukacyjnego, która zdecydowała się przejść na emeryturę. Nasze Przedszkolaki z tej okazji wystąpiły z okolicznościowym programem artystycznym. „Orzełki” i „Tuptusie” przygotowane przez Panią Ludmiłę zaprezentowały dla Pani Renaty wzruszający taniec - walc z filmu „Noce i Dnie” oraz pożegnalne wiersze. Dzieci z grupy „Biedronki” pod opieką pani Aleksandry wyrecytowały wierszyk i wręczyły upominek. Były łzy wzruszenia.

            Pani Renata Adamczak pracując w szkole prowadziła chór szkolny, dlatego nie mogło zabraknąć na naszej uroczystości tego elementu. Na głównej scenie wystąpił stworzony specjalnie na tę okazję chór szkolny składający się z uczniów Szkoły Podstawowej i absolwentów – byłych wychowanków Pani Renaty. Chór wyśpiewał ulubione piosenki i pieśni Pani Renaty. Prezentacji towarzyszyła specjalnie przygotowana choreografia i adekwatne rekwizyty. Pani Renata podziękowała za współpracę Nauczycielom, Dyrekcji szkoły i Rodzicom, podkreślając, że będzie pamiętać o wszystkich wspaniałych chwilach spędzonych w szkole, przedszkolu wśród Dzieci i życzliwych Rodziców.

            Była to wzruszająca uroczystość.   

            Opracowanie: LP, PC

            Foto: Rodzice

        • UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
          • UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

            „Nauka jest podróżą, która trwa całe życie…”

            24 czerwca 2022 roku na twarzach dzieci widniał uśmiech, który mógł oznaczać tylko jedno: uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022, a tym samym początek wakacji.

            Nim rozpoczęły się uroczystości w szkole, Uczniowie, Nauczyciele, udali się na Mszę Św., której oprawę muzyczną zapewnił Pan Leszek, nauczycieli muzyki w naszej szkole.

            Pani Dyrektor powiedziała, że miniony rok szkolny był dla wielu z nas czasem wytężonej pracy i nauki. Uczniowie i nauczyciele poszukiwali prawdy i mądrości w różnych dziedzinach życia, dotykali sztuki, odkrywali sekrety. Dodała, że „dzisiaj możemy cieszyć się z zebranego żniwa tych odkryć. Mam nadzieję, że każdy doświadczył choć przez moment oczarowania tajemnicą, o której Albert Einstein mówił, że jest „Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, bo jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki, a ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi też doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka”.

            Uczniowie klasy ósmej zainicjowali apel poprzez wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu. Następnie głos zabrała Pani Burmistrz Genowefa Materna, która dziękowała Dyrektor za to, że uczniowie mogą uczęszczać do szkoły, która pielęgnuje tradycję i dba o dobro dziecka. Następnie wystąpiły przedszkolaki, czyli: Orzełki, Tuptusie i Biedronki, które przygotowywały Panie: Renata Adamczak, Ludmiła Popiołek i Aleksandra Zakrzewska. Maluszki spowodowały, że wzruszeń nie było końca. Zgodnie z tradycją pożegnalny program artystyczny przygotowała również klasa siódma, która obiecała godne reprezentowanie absolwentów.

            Kolejna część obfitowała w gratulacje dla uczniów wyróżnionych z klas 1 - 3: Joanny Klocek, Aureli Konefon, Malwiny Pempery, Marceliny Meyer, Judyty Adamczak, Klary Wiler, Tymona Szymańskiego, Korneli Adamczak i Eweliny Czulak. Dzieci, które uzyskały średnią 4,75 również zostały nagrodzone. Byli to: Maja Zmuda, Leon Szymański, Hubert Meyer, Karolina Zakrzewska, Jan Matuszak, Patryk Nawrot, Malwina Sikora i Agnieszka Zmuda. Powyżsi uczniowie otrzymali również stypendium naukowe lub sportowe. To dowód na to, że warto ciężko pracować przez cały rok szkolny.

            Warto przypomnieć, że nasi uczniowie w tym roku szkolnym osiągnęli sukces wXLIII Finale Krajowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Białymstoku. Maja, Milena, Hubert i Leon zajęli drużynowo – III miejsc, a indywidualnie: II miejsce – Leon i III miejsce – Hubert. To nie jedyne zainteresowania dzieci ze szkoły w Nowym Kramsku. Każdy, kto tylko chciał, mógł zaangażować się w wiele pozalekcyjnych działań. Uczniowie zostali nagrodzeni m.in. za udział w: Szkolnym Kole Wolontariatu, SKO, Wiolinkach, Samorządzie Uczniowskim oraz za szerzenie czytelnictwa.

            Po wręczeniu wszystkich nagród, dyplomów głos zabrała Dyrektor szkoły. Poprosiła Uczniów, by uważnie przyjrzeli się swoim osiągnięciom i zanim na dobre rozpoczną wakacje – przeanalizowali rezultaty swojej pracy. „Cieszcie się z sukcesów i wyciągnijcie wnioski z porażek”. Podziękowała Rodzicom i Radzie Rodziców za życzliwość, wspieranie szkolnych inicjatyw, pomoc w organizacji przedsięwzięć edukacyjnych oraz po prostu – za troskę o DZIECI, bo każde przedsięwzięcie, które wnosi w życie dziecka uśmiech i zadowolenie jest bezcenne”. Wyraziła także wdzięczność Nauczycielom za zaangażowania oraz profesjonalne podejście do kształcenia i wychowywania młodego pokolenia – za bycie z dzieckiem i dla dziecka. Szczególne słowa skierowała ku dziesięciu wspaniałym Absolwentom. „8 lat temu po raz pierwszy przekroczyliście progi tej szkoły. To w tej szkole wszyscy zostaliście pasowani na uczniów. Teraz odchodzicie w nową i na razie nieznaną przyszłość.” Wręczyła im drobny upominek – Kartkę z napisem „Rozwijaj się” i cebulkę kwiatka. Przed Wami droga ku indywidualnemu rozwojowi, ku odkrywaniu nowych możliwości, ku dorosłości. Życzę Wam, abyście w kolejnej szkole odnaleźli miejsce dla siebie, a w nim wspaniałych kolegów, przyjaciół, by to, co od jutra stanie się treścią Waszego życia, było jak najlepsze, abyście się nie zawiedli na ludziach, żebyście spotykali się ze sprawiedliwością i szacunkiem.”

            Następnie Dyrektor z ogromną przyjemność poinformowała, że decyzją Rady Pedagogicznej wpisem do Złotej Księgi Absolwentów i tytuł „Najlepsza wśród najlepszych” zostaje uhonorowana Agnieszka Zmuda.

            Kończąc, Dyrektor życzyła Nauczycielom i Uczniom wspaniałych wakacji. Poprosiła Uczniów, by nigdy nie zapominali o bezpieczeństwie. „Bądźcie radośni i swobodni, ale jednocześnie rozważni, przewidujący, ostrożni i dobrze wychowani. Buntujcie się, ale przeciwko przejawom zła. Śmiejcie się, ale nigdy z drugiego człowieka. Miejcie odwagę do bycia sobą, a nie czyjąś kopią.”

            Uroczystość zakończyła się przekazaniem sztandaru uczniom klasy siódmej. Należy pamiętać, że jest to symbol patriotyzmu, tradycji oraz godnego reprezentowania społeczności szkolnej.

            …i gdy wszyscy myśleli, że to już koniec… Wiolinki wraz z Katarzyną Szymańską przygotowały niespodziankę dla swojej mentorki Wioletty Malinowskiej, która odchodzi na emeryturę. Przyjechał także Mistrz Jurek Skrzypczak, który wraz z naszą szkolną kapelą koźlarską zadbał o to, że w tle rozbrzmiewała muzyka ludowa. Były Wiolinki - absolwentki. Wszyscy ze wzruszeniem dziękowali i życzyli zasłużonego odpoczynku. Mamy nadzieję, że opiekunka Wiolinek będzie nas odwiedzała i nadal wspierała w różnych działaniach, bo jest częścią szkolnej i kramskiej tradycji i folkloru.

            Absolwenci i ich Rodzice zaprosili Nauczycieli na słodki poczęstunek, podczas którego na ręce Dyrektor szkoły złożyli nową kronikę - czystą kartą czekającą na nowe wpisy szkolnych działań.

        • MIGiem w świat
          • MIGiem w świat

            Świat, w którym żyjemy, mierzy się z różnorodnymi wyzwaniami. Zmiana klimatu i zanik różnorodności biologicznej to jedne z poważniejszych zagrożeń dla przyrody, której jesteśmy częścią. Ich konsekwencje mogą dotknąć każdego z nas. Dlatego w naszym Zespole Edukacyjnym od wielu lat podejmujemy akcje, które mają na celu ocalenie bioróżnorodności biologicznej charakterystycznej dla naszego terenu, a tym samym podniesienie zaangażowania lokalnej społeczności w ochronę biośrodowiska, w jeszcze szerszym znaczeniu – zapobieganiu zmian klimatycznych. Temu celowi służy akcja „Budki lęgowe dla ptaków” oraz „Kwietna Łąka”. Do tych działań dołączyliśmy działanie o nazwie „Ogródek sensoryczny” jako element projektu „MIGiem w świat”, na realizację którego otrzymaliśmy dofinansowanie od #IKEAIndustry. W czerwcu z Przedszkolakami i ich Rodzicami stworzyliśmy przyjazne środowisko dla wszystkich, którzy mają jakieś dysfunkcje. Posadziliśmy rozmaite, oddziałujące na zmysły (koloru, zapach, dotyk) rośliny (kwiaty, małe krzewy). W ten sposób powstał bukiet zapachowo – kolorystyczny dla osób z dysfunkcjami, ale także dla wszystkich, którzy potrzebują relaksu. „Ogródek sensoryczny”, gdy podrośnie, stanie się enklawą relaksu i radości, przyczyniając się jednocześnie do ochrony i urozmaicenia biośrodowiska. Sąsiadująca poprzez ścianę budynków, „Kwietna Łąka” będzie miała dodatkowe zaplecze dla mieszkańców hoteliku dla owadów pożytecznych. W ten sposób w świadomości dzieci i ich rodzin budujemy harmonię i tolerancję wśród lokalnej społeczności w zgodzie z przyrodą i dla jej dobra.

            Dziękujemy za udział w akcji 😍