• Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

            Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą - Karta praw i obowiązków nauczyciela, częściej znany jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Jest to dzień szczególny. To święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. 

            „Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie. Potrzeba szczególnej wrażliwości ze strony wszystkich, którzy pracują w szkole, aby stworzyć w niej klimat przyjaznego i otwartego dialogu.” Te słowa Jana Pawła II były pięknym mottem do uroczystego apelu, który odbył się w naszej szkole 13 października bieżącego roku. W udekorowanej sali gimnastycznej zebrała się dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i cała społeczność uczniowska. Odpowiedzialną za przygotowanie oprawy artystycznej w tym roku szkolnym, była klasa czwarta, piąta oraz szósta. Cała oprawa artystyczna była bardzo bogata. Szóstoklasiści przygotowali piękne wiersze, jak również teksty napisane prozą, które podkreślały znaczenie Dnia Edukacji Narodowej. Wszystko to było zręcznie poprzeplatane piosenkami oraz występami Przedszkolaków (Orzełków, Tuptusiów, Biedronek), Wiolinek. Atmosfera była bardzo uroczysta, ale również zawierała elementy humorystyczne. Dzięki temu odczuć można było wyjątkowość tego święta, ale także radość życia społeczności szkolnej. Cała uroczystość została uwieńczona podarunkami dla nauczycieli oraz pracowników w postaci świeczek oraz własnoręcznie wykonanych kartek. Wręczenie upominków było wyrazem wdzięczności za trud, czas poświęcony edukacji, wychowaniu dzieci i młodzieży.

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  wszystkim Nauczycielom życzymy,  aby niełatwa misja pedagoga, nauczyciela i wychowawcy  przyniosła jeszcze lepsze efekty, satysfakcję,  radość oraz świadomość, że budują Państwo fundamenty pomyślnej i lepszej przyszłości. Proszę przyjąć także nasze najlepsze życzenia zdrowia, zadowolenia, optymizmu oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. 

            Opracowanie: RG

            Relację fotograficzną w większości wykonali Uczniowie przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

             

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

            W dniach 17-19 października 2022  uczniowie klasy IV - VIII  naszej szkoły pod opieką wychowawców: R. Gronkowskiej, A. Przewłockiej – Bajda, I. Niewiadomskiej, J. Pempery i  K. Szymańskiej   uczestniczyli  w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

            w ramach programu „Poznaj Polskę”.  

            Wyruszyliśmy o godzinie 6:00 w poniedziałek wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania.  Około godziny 12:00 byliśmy na miejscu. Warszawa przywitała nas piękną i kolorową jesienną aurą.Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od przepięknych Łazienek Królewskich. Spacerowaliśmy pięknymi parkami mijając po drodze pomnik Chopina, Pałac Na WyspieNa terenie Łazienek zobaczyliśmy także oranżerię, amfiteatr, teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby. Około godziny 14:30 udaliśmy się, aby obejrzeć Pałac Kultury i Nauki. O godzinie 15:30 zjedliśmy obiad w galerii Złote Tarasy. Tam uczniowie spotkali swoich internetowych idoli. Dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcia. O godzinie 16:30 zaczęliśmy zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy wiedzę na temat Powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Poznaliśmy historię powstańców, na własne oczy zobaczyliśmy jak zniszczona była nasza stolica, a nawet mieliśmy możliwość sprawdzenia w specjalnym multimedialnym lustrze – do którego z powstańców jesteśmy podobni. Koło godziny 19:00 udaliśmy się w kierunku hotelu Wald. Zjedliśmy kolację i mogliśmy udać się do naszch pokoi. Oczywiście na ten moment czekali z utęsknieniem wszyscy uczniowie. Swobodnym rozmowom, żartom nie było końca. Ten zapał studzili nauczyciele podczas nocnych dyżurów 😁

            Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy z hotelu do Centrum Nauki Kopernik. Tam każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć, jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy naszą wiedzę,  umiejętności  i mogliśmy je zastosować w praktyce. 

            Nieopodal Centrum Nauki Kopernika znajduje się pomnik Syrenki z roztaczającym się pięknym widokiem na most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy. Nie mogliśmy nie odwiedzić Stadionu Narodowego zwłaszcza, że pogoda dopisywała. Dlatego około godziny 14:00 po zjedzeniu obiadu udaliśmy się metrem, aby zobaczyć PGE Narodowy. Każdy uczestnik wycieczki kupił samodzielnie bilet do metro. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę robi wrażenie! Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, Sejmu i Senatu.

            Następnie udaliśmy się w kierunku Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego. Po wejściu na teren Muzeum mogliśmy zobaczyć niezwykle ciekawe eksponaty – różne odznaki, medale, broń, mundury oraz „wszelkiej maści” pojazdy.  Zwiedzanie zakończyliśmy przy wystawie samolotów i czołgów. Cała grupa, podekscytowana tym, co mogliśmy zobaczyć na własne oczy, ruszyła w kierunku autokaru, którym udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Odwiedziliśmy również Pałac Prezydencki. Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu, gdzie czekała na nas już pyszna kolacja.  

            Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu zwiedzanie zaczęliśmy od Zamku Królewskiego, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem.  Zachwycaliśmy się dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r.   

            Jednym z ostatnich punktów naszej wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta. Przewodnik przedstawił nam między innymi historią Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. 

            Wycieczka do stolicy bardzo się udała. Były to trzy dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji i wzmacniania relacji między uczniami. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Warszawa to europejskie miasto z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą.

            Koło godziny 15:00 wyjechaliśmy z Warszawy w kierunku Nowego Kramska. Po 20:00 byliśmy już na miejscu.

            Jedno jest pewne - tę wycieczkę zapamiętamy na długo. 

            Opracowanie: RG, KS

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

             

        • KOMPETENCJE KLUCZOWE W PRZEDSZKOLU
          • KOMPETENCJE KLUCZOWE W PRZEDSZKOLU

            Każda osoba, a zatem i nasz przedszkolak, w przyszłości będzie potrzebowała szerokiego spektrum umiejętności i wiedzy. Edukując dziś dzieci w przedszkolu, trzeba mieć świadomość, że nasz przedszkolaczek kiedyś będzie dorosły i będzie musiała stale rozwijać swoje zasoby ze względu na tempo zmian zachodzących w świecie.

            Dlatego w przedszkolu nie tylko realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego, ale i kształcimy kompetencje kluczowe, bo „FUTURE IS NOW” – TWOJA PRZYSZŁOŚĆ JUŻ TRWA!

            Co to są kompetencje kluczowe? To nic innego jak połączenie wiedzy, umiejętności i postaw. Celem kompetencji kluczowych jest takie prowadzenie procesu edukacji, aby była nastawiona na potrzeby współczesności i przyszłości, by dawała podstawy dla rozwoju w duchu demokracji i równości i dostosowywała dzieci do realiów współczesnego świata. 

            Do kompetencji kluczowych zalicza się:

            • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji (czyli umiejętności dotyczące porozumiewania się w języku ojczystym);
            • kompetencje w zakresie wielojęzyczności (czyli umiejętność porozumiewania się w językach obcych);

            Dlatego wdrażamy dzieci do aktywnego słuchania rozmówcy, interpretowania i odczytywania symboli, słuchania ze zrozumieniem tekstu czytanego przez osobę dorosłą, odpowiadania na pytania i zadawania pytań w zgodzie z usłyszanymi treściami. Dzieci śpiewają piosenki, oglądają obraz, naśladują dźwięki, tworzą zapis literowy, dotykają, smakują, wąchają – bo takie doznania też niosą przekaz. Dzieci mają także systematyczne zajęcia z języka niemieckiego i zajęcia logopedyczne

            • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

            Nasze przedszkolaczki poznają cyfry, przeliczają zbiory, biorą udział w Dniu Tabliczki Mnożenia w szkole podstawowej, bawią się w sklep - zatem dodają, ujmują, płacą i dokonują wymiany. W zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii rozwijamy u najmłodszych ciekawość, budzimy zainteresowania techniką, uświadamiamy zarówno potrzeby ludzi, jak i zagrożenia dla środowiska. Wykonujemy działania proekologiczne (np. sprzątanie świata), badawcze i eksperymentalne (np. sok z owoców), związane z rozwojem roślin (mamy kwietny kącik, mini grządki). Tworzymy konstrukcje, modele i projekty z klocków, darów jesieni, przy użyciu farb, plasteliny, masy solnej. Odbywamy wycieczki do lasu i na pobliskie tereny zielone.

            • kompetencje cyfrowe;

            By je rozwijać, nie potrzebny nam komputer, tablet i laptop, choć bywa przydatny, by uruchomić robota Mind Designer, pobawić się na tablicy interaktywnej czy pokolorować w Paincie. Nie demonizujemy komputera, ale zalecamy rodzicom, by zamiast gier uczyli dzieci głosowej obsługi wyszukiwarki. Nie trzeba umieć pisać, aby kliknąć mikrofon i powiedzieć „Gdzie żyją tygrysy?”.

            Kodujemy oraz dekodujemy za pomocą symboli, strzałek, kodów kolorystycznych i ciągów symboli i cyfr.

            • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;

            Wszystkie przedszkolne działania są ukierunkowane na rozwijanie inteligencji emocjonalnej, współpracy, empatii, ale także koncentracji i pamięci. Pamiętamy także o zdrowiu psychicznym i fizycznym. Stąd relaksacje, bajkoterapia, działania związane ze zdrowym odżywianiem, zachęcanie do aktywności fizycznej czy udział w akcjach społecznych i charytatywnych. Dzięki temu przedszkolaczki wdrażają się postaw szacunku do drugiego człowieka, otwartości i tolerancji.

            • kompetencje obywatelskie (czyli umiejętności społeczne i obywatelskie);

            Uczymy dzieci fundamentalnych pojęć takich, jak: państwo, stolica, hymn, godło. Niebawem listopadowe Święto będzie dobrym powodem, by je utrwalić. Rozmawiamy o różnorodności zarówno wśród ludzi, jak i w świecie przyrody. Włączamy się w akcje charytatywne w lokalnej społeczności czy też zapraszamy gości (rodzic, policjant, pani z biblioteki…). Bierzemy udział w akademiach szkolnych z okazji uroczystości państwowych.

            • kompetencje w zakresie przedsiębiorczości;

            Przedsiębiorczość to umiejętność przekuwania swoich pomysłów i idei w wartość dla innych osób. Dlatego rozwijamy twórcze myślenie i kreatywność w trakcie zajęć rozwijających uzdolnienia, tworzenia prac plastycznych przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów czy biorąc udział w konkursach.

            • kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej;

            W przedszkolnych realiach nie oczekujemy od dziecka, by zachwycało się obrazami Matejki czy Picassa, a wprowadzamy go w świat sztuki pokazując dzieła adekwatne do rozwoju dziecka i potrzeb danych zajęć, np. jesień na obrazie, w muzyce, pomnik Chopina. Organizujemy wystawy prac dzieci. Umożliwiamy im udział w konkursach plastycznych. Bierzemy udział w koncertach filharmonicznych oraz akademiach szkolnych zarówno jako artyści, jak i odbiorcy.

            Opracowanie: PC

            Foto: nauczyciele i wychowawcy grup przedszkolnych

        • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

            W ramach #LaboratoriaPrzyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu miliony polskich uczniów może uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. (źródło: laboratoria.gov)

            Szkoła Podstawowa w Nowym Kramsku w ubiegłym miesiącu zaczęła realizować działania w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Nasza szkoła zaopatrzona została w drukarkę 3D. Jej działanie testowali uczniowie klasy piątej i ósmej na lekcji informatyki. Głównym celem działań było rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji tj. logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, programowania, kodowania, a przede wszystkim pracy zespołowej. Rozpakowanie sprzętu i obejrzenie go rozbudziło ciekawość uczniów. Pierwsze wydruki za nami. Czekamy na kolejne spotkania. 

            W ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości nasza szkoła zaopatrzona została w płytkę ARDUINO no. Jej działanie testowali uczniowie klasy siódmej na lekcji informatyki.  

            Czym jest płytka ARDUINO no?  

            To płytka do nauki elektroniki i programowania. Dzięki niej można zacząć budować ciekawe programowalne urządzenia elektroniczne. Zanim jednak to nastąpi przed uczniami naszej szkoły wyzwania w postaci zapoznania się z budową i dostępnymi funkcjami płytki. Pierwsze próby korzystania z płytki przebiegły pomyślnie.

            Klasa 7 podczas zajęć z fizyki próbowała złożyć Gimbala zakupionego ze środków otrzymanych w ramach programu  #Laboratoria Przyszłości.  Chłopcy najpierw zapoznali się z instrukcją, następnie przeszli do jego składania. Poszło im bardzo dobrze. Na kolejnych lekcjach sprawdzali jego ustawienia i uczyli się z niego korzystać. Dziewczynki natomiast zastanawiały się jak ustawić lampę fotograficzną, aby nie powstawały cienie i światło dobrze oświetlało twarze. Przed nami jeszcze dużo pracy, aby dobrze opanować i umiejętnie obsługiwać sprzęt.  

            Podczas apelu porządkowego zostały wykonywane zdjęcia nowym aparatem fotograficznym. Jako pierwszy swoją przygodę z fotografią maił Leon Szymański z klasy 6. Na początku były przygotowania, sprawdzanie ustawień i próba wykonania pierwszych zdjęć. Już wkrótce kolejni uczniowie będą próbowali zostać naszymi szkolnymi fotografami. Aparat i gimbal został zabrany także na 3-dniową wycieczkę do Warszawy w ramach programu #PoznajPolskę. Niebawem poinformujemy jak sprawdził się sprzęt.

            W minionym czasie uczniowie klasy 8. dzięki okularom VR przenieśli się w odległe krainy. Byli w Central Parku, Dubaju, Chinach, a na egzotycznej wyspie stanęli oko w oko z rekinem. 

            Uczniowie klasy drugiej rozpoczęli swoją przygodę z klockami LEGO Education SPIKE. Dzięki nim będą mogli ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy dzieci wytrwałości i samodzielnego myślenia. 

            W każdym tygodniu minimum na trzech zajęciach, lekcyjnych bądź pozalekcyjnych, wykorzystujemy zakupiony sprzęt. Sprawdzamy jego możliwości i doskonalimy własne. Zapewne jeszcze wiele przed nami do odkrycia, ale jesteśmy ciekawi co jeszcze można zrobić przy użyciu zakupionego sprzętu. 

            Opracowanie:

            koo. ds. Laboratoriów Przyszłości, Joanna Pempera

            Foto: uczniowie i nauczyciele korzystający ze sprzętu 

        • Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny
          • Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny

            Nasza szkoła, po otrzymaniu zgody Rady Rodziców Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku, bierze udział w Programie „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”, Edycja II. Celem Programu jest przeciwdziałanie problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce poprzez zwiększenie dostępu do środków higieny menstruacyjnej oraz wiedzy na temat menstruacji i dojrzewania w polskich szkołach. Dlatego w toaletach dziewcząt pojawią się dyspensery z nieodpłatnymi podpaskami.

            „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” jest programem Kulczyk Foundation i marki Rossmann. Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

            W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

            W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.

            W naszej szkole koordynatorem jest Pani Elżbieta Wołek, pedagog szkolna, która zadba o właściwą realizację Programu.

             

        • Nowokramska drużyna BRD w eterze
          • Nowokramska drużyna BRD w eterze

            W sobotę, 15 października br., nasza szkolna drużyna BRD wraz z opiekunami wzięła udział w audycji Elżbiety Wozowczyk  - Leszko „Gry i zabawy dla dzieci” nadawanej na antenie regionalnej rozgłośni Radia Zachód w Zielonej Górze. Maja, Milena, Hubert i Leon oraz absolwent SP Oskar wraz z Panem Mirosławem przekazali słuchaczom potrzebną wiedzę nt. tego, jak być bezpiecznym na drodze. Drużyna zachęciła odbiorców do udziału w konkursach, które polegały na udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Był czas, by Maja, Milena, Hubert, Leon, liderzy licznych konkursów BRD, opowiedzieli o swoich przygotowaniach do startów w turniejach oraz pochwalili się swoimi osiągnięciami. Jak podkreślali, wszystkie zwycięstwa okupione są tytaniczną pracą. Podczas audycji panowała bardzo miła atmosfera. Wśród dzowniących do audycji byli Uczniowie naszej szkoły.

            Dziękujemy:  

            • Pani redaktor Elżbiecie WozowczykLeszko za zaproszenie nas do studia; 
            • Rodzicom Leona za pyszne lody;  
            • bratu Huberta i naszemu absolwentowi, Oskarowi za poświęcony nam czas;
            • wszystkim słuchaczom za uwagę.  

            Bądźcie bezpieczni! Do usłyszenia! 

            Opiekun BRD – Mirosław Malinowski 

            Opracowanie: MiM

             foto: KS 

        • Audycja w Radiu Zachód
          • Audycja w Radiu Zachód

            W sobotę 15 października 2022 r. w godz. 9.00 - 10.00 zapraszamy do wysłuchania audycji w Radiu Zachód (103 i 106 FM) pt.: "Gry i zabawy dla dzieci". Tematyką spotkania będzie bezpieczeństwo w ruchu drogowym dzieci i młodzieży. Gośćmi redaktor prowadzącej p. Elżbiety Wozowczyk - Leszko będą uczniowie naszej szkoły III drużyna XLIII Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych w składzie:  

            • Leon Szymański - indywidualny wicemistrz Polski  

            • Hubert Eckert - indywidualny brązowy medalista Mistrzostw Polski  

            • Maja Zmuda - brązowa medalista Mistrzostw Polski 

            • Milena Dub - brązowa medalistka Mistrzostw Polski  

            wraz z opiekunami: Mirosławem Malinowskim oraz absolwentem nowokramskiej podstawówki Oskarem Eckertem.  

            W czasie trwania audycji będzie można wziąć udział w konkursach. Czekamy na Was!  

            Opracowanie: MiM

        • Samorząd Uczniowski 2022/2023
          • Samorząd Uczniowski 2022/2023

            SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS 

            Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz kolejny zorganizowało ogólnopolską akcję Samorządy Mają Głos. 30 września 2022 roku w kilkuset szkołach w całej Polsce odbyły się demokratyczne wybory do władz samorządów uczniowskich – szkoły wzięły udział w Ogólnopolskim Dniu Wyborów Reprezentacji Samorządów Uczniowskich.  

            Szkoła Podstawowa w Nowym Kramsku brała udział w tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wybory w dniu 29.09.2022 roku. Warto zaznaczyć, że były one poprzedzone kampanią wyborczą. W tym roku było to czterech zdecydowanych i chętnych do pracy kandydatów: Maja Zmuda, Karolina Zakrzewska, Julia Fiłka oraz Artur Adamczak z klasy ósmej. Uczniowie zadecydowali jednogłośnie, że to właśnie ostatni kandydat będzie miał za zadanie godnie reprezentować uczniów w szkole i poza nią. Zastępcą została Maja Zmuda. Sekretarzem Karolina Zakrzewska (kl.7) oraz skarbnikiem Tymon Szymański. Pozostali członkowie to osoby z rad klasowych. Rolę opiekuna Samorządu Uczniowskiego nadal sprawuje Renata Gronkowska.   

            Dodam, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby przestrzegać wszystkich zaleceń fundacji CEO. Jako Opiekun zachęcam do współpracy i mam nadzieję, że ten rok będzie równie aktywny.  

            Dlaczego to robimy?  

            Młodzi nie głosują. Badania „Młodzież 2018” pokazują, że 59% uczniów i uczennic kończących szkoły ponadgimnazjalne nigdy nie brało udziału w wyborach. Nic więc dziwnego, że młodzi nie chodzą do urn w czasie „dorosłych wyborów”, to właśnie wśród osób w wieku 18-21 lat utrzymuje się najniższa frekwencja wyborcza.   

            Według ustawy w każdej szkole istnieje samorząd uczniowski, jednak w wielu szkołach jest to fasadowa instytucja, a jej potencjał edukacyjny nie jest wykorzystywany. Pierwszym krokiem do zmiany jest organizacja demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Realne działania i wpływ na to, co dzieje się w szkole wymaga kompetentnych kandydatów i świadomych wyborców.   

            Młodzi ludzie potrafią być aktywnymi i świadomymi obywatelami – trzeba im tylko stworzyć do tego odpowiednie warunki. Udowadnia to akcja Samorządy Mają Głos, w ramach której wielokrotnie kilkaset szkół z całej Polski organizowało w swoich szkołach demokratyczne wybory. W tym roku akcja odbędzie się po raz kolejny i mogą do niej przystąpić wszystkie szkoły w Polsce. Zadaniem szkoły jest przygotowanie demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Jakość wyborów jest najważniejsza, ponieważ od tego w jaki sposób będą zorganizowane zależy, jaki stosunek wobec nich młodzi przyjmą w dorosłym życiu.   

             

            30 września jest  

            Ogólnopolskim Dniem Wyborów Reprezentacji Samorządu Uczniowskiego – przekonaliśmy się, że młodzi głosują! 

             

             

            Opracowanie: RG

            Relację fotograficzną wykonał Uczeń klasy 6 przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

        • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

            7 października 2022r. po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

            Głównym celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia.  Następnie z ich pracy powstały plakaty. Tego dnia w szkole królowała matematyka. Na oknach i ścianach pojawiły się przepiękne lapbooki związane z mnożeniem.

            Podczas przerw uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w tej akcji, wykonując różnego rodzaju zadania na swoim poziomie. Wszystkie łamigłówki sprawiły wiele emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić tak potrzebną na co dzień bohaterkę, czyli tabliczkę mnożeniaNawet Przedszkolaki włączyły się z nami do zabawy.

            Był to miło i pożytecznie spędzony dzień.

            Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy

            za tak aktywne uczestnictwo.

            Opracowanie: KS

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

        • Klasa druga i wrzesień
          • Klasa druga i wrzesień

            Pierwszy miesiąc nauki za nami. Dla klasy drugiej był on obfity w ciekawe wydarzenia.

            Wzięliśmy czynny udział w obchodach Sprzątania Świata oczyszczając teren naszej wioski z licznych śmieci. Nasz wysiłek został wynagrodzony pyszną kiełbaską z grilla. W klasie uczciliśmy Dzień Kropki rozwijając swoją wyobraźnię i kreatywność. Szukaliśmy sposobów na zrozumienie osi symetrii, w czym pomogły nam kolorowe patyczki. Sprawdzaliśmy czy potrafimy posługiwać się miarą i odczytywać jej wartości. Nadal lubimy czytać książki i wykorzystujemy do tego każdą wolna chwilę.

            Korzystaliśmy ze sprzętu otrzymanego dzięki #LaboratoriomPrzyszłości - okularów VR oraz klocków do nauki programowania.

            Będąc na spacerze zbieraliśmy dary jesieni, które posłużyły nam do wykonania kart ułatwiających określanie nazw drzew.

            Wrzesień zakończył się nam na słodko obchodami Dnia Chłopaka.  

            Opracowanie: MB

        • Ważenie tornistrów
          • Ważenie tornistrów

            „Październik miesiącem ważenia tornistrów” to ogólnopolska akcja,

            której celem jest profilaktyka wad postawy.  

            W szkole przeprowadziliśmy akcję ważenia tornistrów i plecaków. Zawartość plecaków i tornistrów nie stanowiła zaskoczenia. Znalazły się w nich książki, zeszyty, piórniki, ubrania na lekcje WF, ale też jedzenie, przekąski czy napoje.  

            Okazało się, że w całościowym badaniu waga tornistrów naszych uczniów przekroczyła normę, która stanowi 2 4 kg, czyli 10 15 % masy ciała dziecka. W naszej szkole wynik wynosi 4, 34.   

            Wyniki w poszczególnych klasach plasują się następująco 

             

            Klasa I 3, 13 

            Klasa II 3,26 

            Klasa III 3,19 

            Klasa IV 3,97 

            Klasa V 5,3 

            Klasa VI 5,45 

            Klasa VII 5,05 

            Klasa VIII 6,15 

             

            Opracowanie: EW 

            Foto: EW/ KS

        • Mistrz wolnej jazdy na rowerze
          • Mistrz wolnej jazdy na rowerze

            Wolna jazda na rowerze to konkurencja, którą pokonywali zawodnicy uczestniczący w Turniejach “W Europie jeździmy bezpiecznie”. Polega na jak najdłuższej jeździe rowerem na wyznaczonym odcinku. Zawodnik musi wykazać się świetnym opanowaniem jazdy na rowerze, umiejętnością utrzymywania równowagi oraz dużą wytrzymałością fizyczną i psychiczną. Konkurencja przypadła do gustu zawodnikom nowokramskich drużyn BRD, stąd rywalizacja o tytuł mistrza wolnej jazdy. 

            We wtorek, 4 października 2022 r., został ustanowiony nowy rekord szkoły w wolnej jeździe na czas. Dotychczasowym mistrzem w wolnej jeździe na rowerze był nasz Absolwent Oskar Eckert (20 min 42 s). Dzisiejszy wyczyn Leona Szymańskiego, ucznia szóstej klasy, wicemistrza Polski 2022 w zawodach BRD, zmienił lidera konkurencji. Szóstoklasista z dużym zaangażowaniem pokonywał swoją drogę do sukcesu, by ostatecznie uzyskać zwycięski wynik 25 min 46 s . BRAWO LEON 

            Wyczynowi Leona kibicowali koleżanki i koledzy z szóstej klasy, kompani z drużyny BRD. Najważniejszym jurorem bicia rekordu szkoły była dyrektorka szkoły, Pani Patrycja, która pogratulowała chłopcu tuż po zakończonej próbie. Z gratulacjami przybiegła też mama Leona – Pani Katarzyna.  

            Gratulujemy Leonowi determinacji. Wszyscy cieszymy się z Twojego sukcesu. Brawo!  

                                                                                                        Opiekun BRD: MiM 

            Opracowanie/ Foto: MiM 

        • Warsztaty taneczne z Sebastianem Wojtanią
          • Warsztaty taneczne z Sebastianem Wojtanią

            Kolejne taneczne szaleństwo za nami.  Pan Sebastian prowadzi zajęcia w sposób dynamiczny i bardzo atrakcyjny tak, aby poprzez zabawę uczyć i zaszczepiać w nas chęć do tańca.  Zajęcia te doskonale wpływają na poprawę koordynacji ruchowej i uczą nas panować nad własnym ciałem. Nie możemy się już doczekać kolejnego tygodnia. 

            Opracowanie: KS

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

             

            #Wiolinki podczas warsztatów w Dwór Kolesin z #SebastianWojtania

        • Pasowanie na Czytelnika
          • Pasowanie na Czytelnika

            Dnia 30 września 2022 roku odbyła się uroczystość Pasowania uczniów klasy pierwszej na Czytelników. Wydarzenie miało miejsce w bibliotece szkolnej. Na spotkanie oprócz uczniów klasy pierwszej i ich Wychowawczyni, Pani Katarzyny Kordys, zaproszeni zostali uczniowie klasy trzeciej, którzy byli Zwycięzcami szkolnego konkursu czytelniczego w minionym roku szkolnym oraz ich Wychowawczyni - Pani Maria Janusz.

            Po przywitaniu wszystkich, Pani Irena Niewiadomska, opiekun szkolnej biblioteki, zaprosiła Pierwszaków do wysłuchania kilku wierszy i zagadek na temat książek oraz zalet płynących z ich czytania. Pomogli jej w tym uczniowie klasy szóstej - Maja i Leon. 

            Głównym punktem spotkania było uroczyste przyrzeczenie Pierwszaków i pasowanie Ich na Czytelników. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe plakietki i zakładki do książek. Był też słodki poczęstunek dla wszystkich. 

             Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą chętnie odwiedzać szkolną bibliotekę

            i czerpać wiedzę z książek , które się w niej znajdują.  

            Opracowanie: IN

        • Dzień Chłopaka w naszej szkole
          • Dzień Chłopaka w naszej szkole

            30 września to magiczna data dla Chłopców, to ich święto 🎉🍬🎁 

            Dziewczyny przygotowały niespodzianki dla swoich Chłopaków. Były prezenty, upominki oraz słodkości.

            Przeze cały dzień dopisywał wszystkim dobry humor i wspaniała zabawa.

            Opracowanie: KS

            Foto: Wychowawcy

        • Wizyta przedszkolaków na zajęciach Wiolinkowych
          • Wizyta przedszkolaków na zajęciach Wiolinkowych

            30 września, podczas wiolinkowych cotygodniowych zajęć, odwiedziły nas Przedszkolaki wraz z Panią Ludmiłą. Zatańczyliśmy razem kilka tańców. Wszyscy dobrze się bawili. Wiolinki wraz z Przedszkolakami szykują się do wspólnych występów podczas "Cygi" i "Spotkania z Rodziną". 

            Efekty naszej współpracy już niebawem.

            Opracowanie i foto: KS