• Dzień Patrona Szkoły
          • Dzień Patrona Szkoły

            26 stycznia 2023 roku cała społeczność Zespołu Edukacyjnego spotkała się na corocznym apelu z okazji Dnia Patrona Szkoły. Spotkaniem pragnęliśmy uczcić pamięć o tych, którzy walczyli o polskość naszych ziem, byśmy współcześnie mogli uczyć się w polskiej szkole, mówić w polskim języku i czuć się wolnymi obywatelami Polski.  

            Imię Bojowników o Polskość Ziemi Kramskiej naszej szkoły nadano 1 września 1968 r.  

            Cyprian Kamil Norwid, nasz wybitny poeta, powiedział:Aby wyznaczyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło!". Nawiązując do tej myśli, niektórzy z pośród naszch Uczniów przygotowali wystąpienia prezentujące sylwetki rodzimych, cichych bohaterów.

            Kornelia z klasy czwartej zarecytowała wiersz „Modlitwa Prawd Polaków” oraz wspólnie z Eweliną przedstawiła postać ojca Leandra Henryka Kubika, kapłana i patrioty z ziemi kramskiej. Dominik zapoznał nas z sylwetkę księdza Stanisława Dudzińskiego oraz pana Stanisława Groszka na podstawie spisanego przez bohatera życiorysu. Julia z klasy ósmej odczytała fragmenty z życiorysu pani Apolonii Krawiec na podstawie jej notatek i zapisów pana Wiesława Sautera - pierwszego po II wojnie światowej dyrektora naszej szkoły. Natomiast Milena z klasy szóstej zaprezentowała wspomnienia Jana Fabisia i Zbigniewa Jujki o pani Mariannie Fabiś.

            To tylko niektórzy bohaterowie ziemi kramskiej. Pamiętajmy i nie wstydźmy się naszych przodków, jest jeszcze wielu "cichych" bohaterów. Niewykluczone, że każdy z nas może znaleźć w swojej rodzinie Bojownika o Polskość Ziemi Kramskiej. 

            Występy zostały uświetnione pieśniami autorstwa Pani Wioletty Malinowskiej, a wykonane przez Wiolinki. Pieśń “My dzieci kramskiej ziemi” została wykonana po raz pierwszy jako Hymn Szkoły. Cała społeczność szkolna bardzo dziękuje Pani Wiolecie Malinowskiej za przekazanie praw do tej pięknej, mądrej i wzruszającej Pieśni.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by apel z okazji Dnia Patrona Szkoły miał właściwą rangę:

            • Uczniom klasy ósmej: Julii, Arturowi i Mateuszowi za prowadzenie uroczystego apelu;
            • Paniom: Katarzynie K., Renacie i Marii za wykonanie dekoracji;
            • Paniom: Katarzynie Sz. i Katarzynie K. za przygotowanie Wiolinek;
            • Wiolinkom za świetny występ;
            • Panu Romanowi za pomoc montażu dekoracji;
            • Pani Lilli za opracowanie scenariusza apelu i koordynowanie prac;
            • Rodzicom, którzy przyczynili się do opracowania biogramów bohaterów apelu i przygotowania dzieci do występów. 

            Opracowanie: LO

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłośc

             

        • Dzień Łamigłówek i Puzzli
          • Dzień Łamigłówek i Puzzli

            W tym tygodniu przedszkolaczki i uczniowie łamali... sobie głowy 🤯

            Tak, tak - to nie żarty!! Nasi podopieczni odbyli trening łami-główkowy.

            Łamigłówka:

            ✅ Uczy logicznego myślenia

            ✅ Rozwija kreatywność

            ✅ Zwiększa zasób słownictwa

            ✅ Pobudza wyobraźnię

            ✅ Wyrabia spostrzegawczość i cierpliwość

            ✅ Uczy pracy w skupieniu

            ✅ Wzmacnia szybkość myślenia

            Treningi łamigłówkowe mają wpływ na nasze codzienne życie, bo dzięki nim łatwiej przezwyciężamy trudności, analizujemy sytuacje i podejmujemy decyzje. Czas z łamigłówką to też sposób na przezwyciężenie nudy, osamotnienia, na rozładowanie stresu czy ciekawe spędzanie czasu, np. w podróży.

            Pani Kasia na matematyce we wszystkich klasach łamała z uczniami głowy podczas treningów z sudoku, kostką Rubika, klockami konstrukcyjnymi, itp... Skorzystano także z robota edukacyjnego obsługiwanego tabletem.

            Pani Monika na geografii zaproponowała uczniom puzzle - oczywiście o tematyce geograficznej. Ułożyli mapę Polski, Europy, Świata, USA, Kanady. To przyjemny sposób na utrwalenie wiedzy geograficznej 🤩

            Klasa 7 podczas języka polskiego utrwalała wiedzę z zakresu kształcenia literackiego m.in. przy użyciu wygenerowanych przez Panią Patrycję kodów QR. Uczniowie LEGALNIE 😁 mogli korzystać z telefonów komórkowych niezbędnych do odczytania zakodowanych pytań, a następnie udzielali odpowiedzi korzystając z bazy zbudowanej w głowie! Tworzyli też krzyżówkę tematycznie związaną z "Zemstą" Aleksandra Fredry, którą później musiała rozwiązać nauczycielka - po cichu Wam powiem, że Uczniowie ją zaskoczyli i łatwo nie było 😁Najważniejsze, że po lekcji jednogłośnie stwierdzili... "czacha dymi" (tak, tak - znamy kolokwializmy i czasem w odpowiedniej sytuacji ich używamy) 😁

             

            ...a tymczasem w przedszkolu obchodzono DZIEŃ KLOCKÓW LEGO

            Klocki - tak, jak łamigłówki - też wymagają myślenia, podejmowania decyzji, pokonywania trudności.

            Klocki #LEGO to zabawa dla każdego. Z tego powodu do przedszkolaków dołączyli uczniowie pierwszej klasy. Wspólnie budowali, konstruowali, odczytywali instrukcje, ale poznali historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie. Wspierały ich Panie: Ludmiła, Ola i Kasia. Na zakończenie zabaw z klockami #LEGO do dzieciaków przyszedł Tymon z klasy 4 z robotem edukacyjnym sterowanym przy użyciu tabletu. Sterowanie takim robotem także wymaga myślenia, podejmowania decyzji, pokonywania trudności. A co najważniejsze - młodsi uczą się od starszych, a starsi odkrywają rolę mentora, przewodnika. 

            To był super tydzień!

            Zatem namawiamy...

            POŁAM SOBIE CZASEM GŁOWĘ 😁

            Opracowanie: PC
            Foto: KS, LP, AZ, MB

        • #LaboratoriaPrzyszłości – styczeń 2023
          • #LaboratoriaPrzyszłości – styczeń 2023

            17 stycznia odwiedziła naszą szkołę ekipa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości i wsparła proces wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych z obszaru STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), które pozwalają lepiej przygotować polską młodzież na wyzwania przyszłości, bo nawet … 65% obecnych UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH będzie wykonywać zawody, które JESZCZE NIE ISTNIEJĄ!!

            Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. 

            Laboratoria Przyszłości 

            #STEAM 

            #MobilneLaboratoriaPrzyszlosci 

            IBE Instytut Badań Edukacyjnych 

            Ośrodek Rozwoju Edukacji 

            Centrum GovTech 

             

            Rozszerzona rzeczywistość dała uczniom poznanie nowych możliwości 

            Uczniowie podczas warsztatów #MobilneLaboratoriaPrzyszlosci poznali technologię VR, czyli interaktywny system łączący świat realny z wirtualnym. Choć VR nie zapewni takich samych doznań, jak prawdziwa wyprawa w nieznane, może dać nam namiastkę podróży w trudno dostępne miejsca na świecie. Dostęp ten dają między innymi filmy nakręcone w 360 stopniach, które odnajdziemy w aplikacji YouTube VR. Dzięki okularom VR otwierają się inne możliwości. 

             Podczas warsztatów dzieci zakładając te okulary przeniosły się na drugi koniec świata – mogły znaleźć się w Afryce, oglądać żyrafy z bliska, walczyć ze swoim strachem i stresem próbując przejść np. mostem zwodzonym. Dzieci relaksowały się pływając z rybami w oceanie.  

            Dzięki ubranym na głowie goglom VR można podziwiać wirtualne safari z perspektywy jazdy dżipem albo „polecieć” w podróż wokół górskich szczytów. 

             

            #Laboratoria Przyszłości skupiają się na przekazywaniu wiedzy w sposób innowacyjny, ale przede wszystkim praktyczny.  

            Edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości z pasją prowadzili dla uczniów interaktywne, pełne zabawy lekcje, wspierając rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych umiejętności takich, jak: kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie. 

            Podczas warsztatów #MobilneLaboratoriaPrzyszlosci młodzi odkrywcy zgłębiali tematykę druku 3D. Uczestnicy lekcji z drukarką 3d poznali, na czym polega proces tworzenia trójwymiarowych obiektów. Okazało się, że wcale nie jest to trudne, a ogranicza ich tylko własna wyobraźnia. Kreatywne pomysły po tych zajęciach same wpadały do głowy.  

            Społeczność szkolna dziękuje całej ekipie Mobilnych Laboratoriów Przyszłości za profesjonalne i atrakcyjne zajęcia. Mamy nadzieję, że dzięki nim dostępne pomoce dydaktyczne wykorzystywane będą jeszcze bardziej twórczo i intensywnie. 

             

            W miesiącu styczeń 2023 pomoce naukowe zakupione z programu #Laboratoria Przyszłości używane były podczas zajęć w ilości minimum 3 godziny tygodniowo. 

             

            Klocki LEGO® Education SPIKE™ Essential  

            Uczniowie klasy drugiej zbudowali swojej pierwsze pojazdy. Wykorzystywali silniki i czujnik kolorów. Sami tworzyli konstrukcje przy użyciu silników i czujnika kolorów. Nie wszystko udało się od razu. Uczniowie dokonywali poprawek, udoskonaleń, aż osiągnęli sukces i pojazdy ruszyły.Możliwe to było dzięki klockom LEGO® Education SPIKE™ Essential zakupionym w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. 

            Mogłoby się wydawać, że klocki LEGO są dla małych dzieci. Nic bardziej mylnego. W ramach zajęć rozwijających zainteresowanie klasa 7 w grupach konstruowała swoje pojazdy. Zadanie okazało się nie być wcale takie proste. Czasami coś spadało, pojazdy kręciły się wokół własnej osi zamiast jechać do przodu, nie ruszały wcale. Przy zastosowaniu kilku poprawek każda z grup osiągnęła sukces. Podczas zajęć uczniowie byli bardzo skupieni, zaangażowani i co najważniejsze - chcą więcej. 

             

            Użycie aparatu fotograficznego wraz z akcesoriami 

            Aparat fotograficzny oraz akcesoria do niego są używane podczas wszystkich apeli, imprez i uroczystości, m.in. 

            1. Jasełka szkolne – filmy i zdjęcia.  

            2. Apel porządkowy – przedstawienie wyników konkursu geograficznego – zdjęcia. 

            3. XVIII Gala Charytatywna "Warto jest pomagać" – filmy i zdjęcia. 

            4. Mobilne Laboratoria Przyszłości – warsztaty – filmy i zdjęcia. 

            5. Warsztaty woklano – taneczne w Karczmie Taberskiej  filmy i zdjęcia. 

            Zdjęcia i filmy z ww. działań są dostępne na naszym profilu na Facebook oraz na niniejszej stronie. 

             

            Opracowanie:
            JP
            w konsultacji z nauczycielami
             pracującymi z pomocami dydaktycznymi z #LaboratoriaPrzyszlosci 

            Foto:
            Nauczyciele i Uczniowie przy użyciu aparatu z
            #
            LaboratoriaPrzyszlosci 

        • Pobyt Wiolinek w Karczmie Taberskiej
          • Pobyt Wiolinek w Karczmie Taberskiej

            20 stycznia 2023r. zostaliśmy zaproszeni do Karczmy Taberskiej na warsztaty wokalno - taneczne. Korzystaliśmy z gościnny Cioci Joli aż dwa dni😊

            Najpierw mieliśmy warsztaty z Panią Elizą z emisji głosu. Nauczyliśmy się piosenki „Puk puk„ (niebawem na pewno ją dla Was zaśpiewamy). Na koniec dnia mieliśmy dyskotekę. Oj, co to był za taneczny dzień! Pełni wrażeń wróciliśmy do naszych pokoi… jeszcze długo nie mogliśmy zasnąć.

            Kolejny dzień zaczęliśmy od pysznego śniadanka. Następnie zaczęliśmy warsztaty z Panem Jurkiem. Odgłosy koźlarskich instrumentów rozchodził się po całej Karczmie. Po obiedzie wybraliśmy się na krótki spacer, podczas którego podziwialiśmy przepiękną zimową aurę. Następnie udaliśmy się na taneczne warsztaty z Panem Sebastianem. Był taniec kowboja, cza cza oraz przepiękny angielski walc.

            Na koniec dnia wzięliśmy udział w koncercie dla Babci i Dziadka. Zaprezentowaliśmy się w naszch nowo poznanych piosenkach i układach tanecznych.

            Wróciliśmy do domu bardzo szczęśliwi… Długo będziemy pamiętać te dwa cudowne i kreatywne dni.

            Dziękujemy Karczmie Taberska za wspieranie działań Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku.  

            Opracowanie: KaK i KS

            Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłośc

        • Migu Mig, czyli...
          • Migu Mig, czyli...

            „Migowy dla dzieci”

            Moduł II

            Uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy szkolnej w grudniu 2022 r. wraz z Panią Asią, autorką programu „TolerujeMY – nie krępujemy!”, przystąpili do realizacji II modułu Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego ,,Migowy dla dzieci”.

            Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny – „Migowy dla Dzieci” organizowany jest przez  MiguMig - zabawy z językiem migowym, czyli Panią Jowitę Łechtańską, która jednocześnie jest autorką słowniczków migowych.

            Ekspertem II modułu jest Agnieszka Kaproń- terapia dzieci z wadą słuchu, która jest surdologopedą, audiologiem ogólnym, protetykiem słuchu i przedsiębiorczynią. Pracuje z dziećmi i młodzieżą z wadami słuchu i z opóźnionym rozwojem mowy. Tworzy pomoce terapeutyczne, kursy online i szkolenia stacjonarne właśnie z tej tematyki. Każdego roku organizuje ogólnopolską akcję #kochamsłyszeć uświadamiającą czym jest niedosłuch aparaty czy implanty. W akcji tej brały udział nasze przedszkolaki z grupy Biedronki ze Starego Kramska J.

            Podczas realizacji II modułu projektu uczniowie poznali w języku migowym znaki zimowe, tj. zima, bałwan, choinka, prezent, Mikołaj, bombka. Znaki były odtwarzane z filmików przygotowanych przez organizatora.

            Podczas zabaw z językiem migowym, dzieci utrwalały nowe, jak i poznane już wcześniej znaki z modułu I. Wspólnie pokazywały kolory bombek J.

            Uczniowie dodatkowo i z wielkim zachwytem uczyli się śpiewać, jednocześnie migając piosenkę Hu hu ha! Nasza zima zła! od MiguMig - zabawy z językiem migowym.

            Dziękujemy organizatorowi @MiguMig - zabawy z językiem migowym i @Agnieszka Kaproń- terapia dzieci z wadą słuchu.

            Czekamy na III moduł.

            Opracowanie: ambasadorka języka migowego w szkole - JP

            Foto: JP

        • Konstrukcje klasy 2
          • Konstrukcje klasy 2

            Uczniowie klasy drugiej zbudowali swojej pierwsze pojazdy... 

            Sami tworzyli konstrukcje przy użyciu silników i czujnika kolorów. Nie wszystko udało się od razu. Uczniowie dokonywali poprawek, udoskonaleń, aż osiągnęli sukces i pojazdy ruszyły. W trakcie procesu tworzenia mogli liczyć na pomoc Pani Moniki.

            Możliwe to było dzięki klockom LEGO® Education SPIKE™ Essential zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

            Laboratoria Przyszłości

            Opracowanie i foto: MB

        • 4 stycznia - Światowy Dzień Braille’a
          • 4 stycznia - Światowy Dzień Braille’a

            Każdego roku 4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a. Właśnie w ten dzień przypada rocznica urodzin Louisa Braille’a, który był twórcą alfabetu dla niewidomych.

            Alfabet Braille’a to system pisma dotykowego stworzony z myślą o osobach niewidzących oraz słabowidzących. Pismo złożone jest ze znaków, które są połączeniem sześciu wypukłych punktów rozmieszczonych w dwóch kolumnach. W każdej z nich znajdują się trzy punkty. Kombinacja ich umożliwia ułożenie sześćdziesięciu trzech znaków. Alfabet ten używany jest we wszystkich językach świata. Główną zaletą jest umożliwienie niewidomym czytania różnorakich tekstów, a także lepsze porozumiewanie się ze światem.

            Dzisiejsze technologie pomagają niewidomym zwiększyć komfort życia. Dzięki nim mogą korzystać z Internetu czy słuchać książek. Coraz więcej urządzeń takich, jak chociażby bankomaty posiadają alfabet Braille’a.

            W ramach realizacji Programu edukacyjnego „TolerujeMy, nie krępujemy” skonstruowanego przez Panią Joannę Pemperę, pedagożkę specjalną w naszej szkole, w dzień urodzin L. Braille, czyli 4 stycznia, obchodziliśmy Światowy Dzień Braille'a oddając tym samym hołd człowiekowi, który umożliwił osobom z dysfunkcją wzroku pełniejszy udział w życiu społecznym. Według danych WHO, na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a 253 milionów ma schorzenia wzroku.

            W ramach realizacji Programu edukacyjnego „TolerujeMy, nie krępujemy” w dzień urodzin L. Braille - twórcy alfabetu dla niewidomych tj. 4 stycznia, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Braille'a. Z tej okazji Pani Asia przygotowała gazetkę tematyczną i zajęcia dla dzieci z młodszych klas, podczas których:

            ✅ poznały krótką historię twórcy alfabetu dla niewidomych;

            ✅ próbowały odczytywać wyrazy zapisane w języku Braille'a;

            ✅ zakodowały alfabetem Braille'a krótkie wyrazy;

            ✅ odkryto, gdzie możemy spotkać się z alfabetem Braille’a w codziennym życiu;

            ✅ zobaczyły i dotknęły książki napisanej alfabetem Braille’a.

            Warto pamiętać, że niewidome osoby mają znacznie lepszy zmysł dotyku od osób widzących, dlatego należy stwarzać im jak najwięcej okazji do dotykowego poznawania różnorakich przedmiotów. 

            Chętni uczniowie zgłosili się do wykonania książeczek, plansz sensorycznych, które będziemy mogli już niebawem podziwiać na szkolnym korytarzu (foto relacja wkrótce).

            … bo „TolerujeMy, nie krępujemy” ❤️🧡💛💚💙💜🖤🤍🤎

            Opracowanie: JP