Szanowni Rodzice.
Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku nie tylko buduje i realizuje procesy edukacyjne, ale też prowadzi działania wychowawcze i profilaktyczne. Dlaczego? Dzieci i młodzież na drodze do dorosłości potrzebują drogowskazów i nowych wyzwań celem zdobywania doświadczeń. Kiedy? Niechcący, przy okazji, ale na pewno nie przypadkiem 😊 A tak poważnie - działania te są wplecione w treści programowe z poszczególnych przedmiotów, edukacji, zajęć pozalekcyjnych, imprez, uroczystości, wycieczek. Chodzi o to, by dzieci i młodzież podchodząc do danych działań nie myślały, że to znów nauka, ale żeby z otwartym umysłem i gotowością do zaangażowania się poznały coś „nowego” i udoskonaliły coś „starego”, a przede wszystkim żeby czuły, że szkoła to nie tylko “siedzenie” w ławce.
W trakcie działań wychowawczo - profilaktycznych, ujętych w programie o tej samej nazwie, nie wprowadzamy dzieciom, uczniom szumnych nazw, bo nie to jest celem tych działań. Myślę jednak, że warto poznać „fachowe” nazewnictwo i spojrzeć na nauczycieli nowokramskiej placówki z innej perspektywy. Wszystkie działania są przez nich opracowane, spisane zgodnie z wytycznymi, a później jeszcze ewaluacja działań, modyfikacja, sprawozdanie… Nazywają to „papierologią”, która spędza im sen z powiek… A ja jestem z nich dumna i ogromnie wdzięczna, bo robią dużo więcej niż każe litera prawa…
My naprawdę kochamy Wasze dzieci 😊
Program działań ekologicznych w Zespole Edukacyjnym
Program jest odpowiedzią na jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022. Wdrażając go Zespół chce kształcić u dzieci, uczniów, ich rodziców oraz pracowników placówki poczucie moralnej odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego i społecznego. Ideą programu skonstruowanego przez Pana M. Malinowskiego jest budzenie i rozwijanie więzi emocjonalnej z otaczającą przyrodą, rozwijanie świadomości uczniów o potrzebie ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych na miarę ich możliwości psychofizycznych. W ramach ww. programu w tym roku szkolnym dzieci przedszkolne i uczniowie wraz z Wychowawcami „Sprzątali świat”, odbyli wycieczkę rowerową z p. J. Pemperą i p. K. Szymańską oraz, wspólnie z rodzicami i przy współpracy z Nadleśnictwem Babimost, sadzili las.
Międzynarodowy Dzień Kropki
Dnia 15 września w przedszkolaki i uczniowie obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki – święto zabawy, które znane jest na całym świecie. Pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji stała się bohaterka książki, mała dziewczynka Vashti, która zupełnie nie wierzyła we własne możliwości. Dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki zmieniła zdanie o sobie i odkryła, że jednak coś potrafi. Dziewczynka nie tylko uwierzyła w siebie, ale tę wiarę w przekazała innym. Pomogła spotkanemu na wystawie chłopcu odkryć swoje zdolności. My także chcemy pokazać dzieciom, że mogą i potrafią. Dzień koordynowały panie R. Gronkowska i W. Malinowska.
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego
Ww. systemu ma na celu koordynację działań podejmowanych w szkole w celu przygotowania uczniów do wyboru kierunku kształcenia i zawodu. Podejmowane działania mają pomóc uczniom w rozpoznawaniu zainteresowań i zdolności, zdobywaniu informacji o zawodach i pogłębianiu wiedzy na temat otaczającej ich rzeczywistości społecznej. W przyszłości ma to ułatwić młodemu człowiekowi podejmowanie bardzo ważnych wyborów edukacyjnych i zawodowych, tak, aby te wybory były dokonywane świadomie, zgodnie z predyspozycjami i zainteresowaniami. I tak dla przykładu podczas zajęć języka polskiego uczniowie omawiają teksty literackie, które pokazują jak ważną rolę w życiu odgrywa praca, rozwijanie pasji i zainteresowań, a w trakcie zajęć z doradztwa zawodowego rozmawiają o swoich mocnych i słabych stronach, budują poczucie własnej wartości i szukają przyszłej drogi edukacyjnej.
Działania te zaczynamy już od przedszkola. Dzieci rozmawiają o zawodzie strażaka, policjanta, lekarza, przygotowują zdrowe przekąski, gotują w "niby-kuchni"...
Uczniowie klasy 1 wraz z Wychowawczynią pojechali na wykopki. Poznali ciężką pracę rolnika i na pewno nabrali szacunku do pracy.
“Z kulturą mi do twarzy”
W roku szkolny 2021/2022 klasy 1 - 3 realizują innowację pedagogiczną pod nazwą “Z kulturą mi do twarzy”, którą koordynuje p. W. Malinowska. Projekt zakłada wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele). Ma na celu wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej, formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób, ukierunkowanie ucznia ku wartościom.
Zadania będą realizowane w ramach zajęć edukacyjnych i obejmować będą działalność muzyczną, plastyczną, teatralną oraz społeczną. Jednym z pierwszych zadań było tworzenie klasowych zasad zachowania oraz zabawy paletą jesiennych barw. Program jest też realizowany poprzez udział uczniów w comiesięcznych koncertach filharmonicznych. Uczniowie w ramach programu odbyli też wycieczkę na spektakl teatralny.
Innowacja pt.: „Zdrowo i sportowo”
Program ten to poszerzenie oferty zajęć dla uczniów klas 1-3 w naszej szkole, a jednocześnie rozwijanie ich pasji i zainteresowań połączone z promowanie aktywności fizycznej. Wybierając taki charakter innowacji kierujemy się wiedzą, doświadczeniem i przekonaniem o potrzebie aktywności fizycznej i jej niepodważalnym znaczeniu dla wszechstronnego rozwoju dzieci. Aktywność ruchowa jest podstawowym stymulatorem rozwoju psychosomatycznego człowieka. Rozwija ona wielorakie dyspozycje i pozwala na ich wzajemną integrację. Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w zapobieganiu oraz terapii wielu zaburzeń rozwojowych i chorób, dlatego tak ważne jest wdrażanie i rozwijanie zamiłowania do ruchu już od najmłodszych lat. Działania koordynuje p. M. Janusz.
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Dzień Tabliczki Mnożenia kolejny rok odbywa się pod hasłem: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Koordynatorem Dnia jest p. K. Szymańska. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób i udowodnienie, że mnożenie to nie tylko szkolna umiejętność do zaliczenia, a ale życiowa potrzeba. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Nie oszukujmy się - tego dnia większość nauczycieli chowa się po kątach, a ja na pewno… 😊
Szkoła Podstawowa w Nowym Kramsku „Szkołą Pozytywnego Myślenia”
Jak pokazują badania, poziom stresu u uczniów i uczennic w Polsce jest bardzo wysoki. Dodatkowo czas nauki zdalnej nie obszedł się uczniami łaskawie i dziś ważnym jest dbanie o ich dobrostan. By niwelować poziom stresu, motywować środowisko szkolne do wspólnego działania oraz sprawić, by szkoła była miejscem jeszcze bardziej przyjaznym, nowokramska szkoła ponownie zdobyła certyfikat „Szkoły Pozytywnego Myślenia 2.0” od Instytutu Edukacji Pozytywnej.
Uczestnictwo w ogólnopolskim projekcie wiąże się z realizacją comiesięcznych zadań certyfikacyjnych przez całą społeczność szkolną. W październiku br. uczniowie wraz z nauczycielką matematyki poznawali sławnych naukowców nauk ścisłych, by w efekcie uzyskać odpowiedź na pytanie jak ja mogę zmieniać świat - bo mogę być jak M. Skłodowska Curie czy Ignacy Łukasiewcz, bo jestem dobry, wartościowy, mam możliwości i motywację.
Celem projektu jest pobudzanie środowiska szkolnego do działań na rzecz zdrowia psychicznego, promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wsparcie nauczycieli i wychowawców oraz rodziców w działaniach na rzecz zdrowia psychicznego.
Dzięki uczestnictwu w Programie Certyfikacyjnym “Szkoła Myślenia Pozytywnego” szkoła wdraża innowacyjne działania wychowawczo - profilaktyczne, ma dostęp do dedykowanych lekcji online i programów szkoleniowych dla dzieci i młodzieży, nauczycieli i rodziców, może korzystać z ofert specjalnych Instytutu i za realizację wszystkich zadań otrzymuje certyfikat na kolejny rok szkolny. Działania koordynuje p. E. Wołek, pedagog szkolna.
Przejrzyj na oczy - zakoduj trzeźwość
Szkoła realizuje program z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii pt.: „Przejrzyj na oczy - zakoduj trzeźwość” autorstwa pedagog szkolnej, którego celem jest wyposażenie uczniów w umiejętność dobrej i efektywnej organizacji wolnego czasu, wykorzystywania nowoczesnych technologii do poszerzania wiedzę nt. profilaktyki antynarkotykowej i antyalkoholowej, rozpoznawania swoich mocnych i słabych stron, komunikowania swoich potrzeb, a także rozwijanie u uczniów empatii, postaw asertywnych i wzmocnienie wiary w swoje możliwości. Program jest realizowany dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Babimoście, dzięki któremu zakupione zostały m.in. okulary VR Oculus Quest. Po ich założeniu Uczeń przenosi się w wirtualny świat zapewniający tysiące rozszerzonych treści edukacyjnych, terapeutycznych, które promują życie w trzeźwości oraz umacniają strategię asertywności. Pedagog szkolna odbyła kurs certyfikacyjny na pracę z dziećmi z wykorzystaniem okularów VR Oculus Quest. W listopadzie wraz z Centrum Działań Profilaktycznych przeprowadzony zostanie „Trening zachowań asertywnych czyli jestem sobą i potrafię odmawiać” dotyczący presji rówieśniczej, zachowań ryzykownych, depresji, alkoholu i narkotyków dla uczniów z klas 4 - 8 oraz warsztaty „Zakazany owoc” omawiające zdrowy styl życia i kreowanie radosnego życia bez używek dla uczniów z klas 1 - 3.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”
Szkoła pozyskała wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa przypisanych do Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” na zakup nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki i na działania promujące czytelnictwo, a także na zakup elementów wyposażenia biblioteki. W ramach ww. programu w szkole jest realizowane m.in. przedsięwzięcie na rzecz optymalizacji czytelnictwa wśród uczniów klas 4 - 8 z wykorzystaniem elementów metody bostońskiej oraz wdrożone zostały innowacje pedagogiczne pt.: „Spotkania z lekturą” (p. W. Malinowska) i „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” (p. M. Brzóska) dla uczniów z klas 1 - 3. P. I. Niewiadomska, bibliotekarka szkolna, planuje rozpocząć akcję Bookcrossing-u, czyli nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach celowo utworzonych, tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by ktoś inny mógł je przeczytać i przekazać dalej.
„MIGiem w świat”
„MIGiem w świat” to inicjatywa, dzięki której placówka tworzy przyjazną dla osób niesłyszących przestrzeń, a uczniowie oraz dzieci będą miały możliwość poznania świata oczami tych osób. Program opracowały Panie: W. Malinowska i E. Wołek.
Dzieci i uczniowie już poznali elementy języka migowego, np. dzień dobry, do widzenia, witam, cześć, proszę, przepraszam, dziękuję oraz alfabet w języku migowym. Pani J. Pempera, pedagog specjalna i ambasadorka języka migowego w placówce, odbywająca aktualnie kurs certyfikowany PJM, wraz z kl. 5 przystąpiła do Międzynarodowej Akcji „Migamy Jabłuszko”, w ramach której uczniowie wzorowo przygotowali się do wspólnego odśpiewania "Jabłuszko rumiane” z elementami polskiego języka migowego.
Nowa strona internetowa to także wyjście naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami - jest dostosowana do najnowszych wymogów dostępności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie widzenia.
Przy wejściu do szkoły pojawiła się panelowa, z kontrastowymi kolorami, tablica informacyjna z wyszczególnieniem klas i gabinetów. Aby szkoła była bezpieczna, przyjazna i otwarta dla osób niesłyszących, należy jeszcze udogodnić drogę ewakuacyjną poprzez zamontowanie świetlnych opraw ewakuacyjnych, a w klasach lamp awaryjnych w razie alarmu głosowego dla osób w pełni sprawnych. Mamy to w planach w nowym roku kalendarzowym.
W ramach istniejącej „Kwietnej Łąki”, o którą dba p. M. Malinowski, dołączone zostanie działanie o nazwie „Ogródek sensoryczny”, który zakłada stworzenie przyjaznego środowiska dla osób dysfunkcyjnych. Posadzone zostaną rośliny oddziałujące na zmysły (koloru, zapach, dotyk). W ten sposób powstanie bukiet zapachowo – kolorystyczny dla osób z dysfunkcjami (głuchoniemych). „Ogródek sensoryczny” stanie się enklawą relaksu i radości, przyczyniając się jednocześnie do ochrony i urozmaicenia biośrodowiska. Sąsiadująca „Kwietna Łąka” będzie miała dodatkowe zaplecze dla mieszkańców hoteliku dla owadów pożytecznych.
To łączenie elementów skierowanych na rozbudzanie postaw zrozumienia i dbania o osoby z dysfunkcjami, a także zniszczoną przyrodę sprawia, że w świadomości dzieci i ich rodzin budowana jest harmonia i tolerancja wśród lokalnej społeczności dla dobra przyrody. Powyższe działania są możliwe dzięki Zaangażowaniu Społecznemu IKEA Industry, w ramach którego szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 9 632,18 zł.
Kreatywne piątki w kl. 1 - 3
Głównym celem wprowadzonej innowacji jest stworzenie przestrzeni, w której dzieci mają czas na realizację swoich pasji i dzielenie się tą pasją z innymi. To dzień, w którym uczeń sam podejmuje decyzje i są one respektowane przez dorosłych. „Kreatywny piątek” to wyjście ze schematów, książek, podręczników. Podczas tych zajęć uczniowie rozbudzają swoją wyobraźnię, kreatywność, planują, odkrywają i tworzą. Autorką innowacji jest p. M. Brzóska.
„Kreatywny piątek” przebiega w pięciu krokach:
1. Planowanie – dzieci decydują, co będę robić? Czego będę potrzebować? Przygotowują potrzebne materiały.
2. Działanie – decydują, czy będą to działania indywidulane czy grupowe.
3. Zarządzanie czasem – szacują, ile czasu zajmie im przygotowanie projektu (może to być projekt realizowany w kilku etapach).
4. Konsekwencja w działaniu – dokończenie rozpoczętego projektu, analiza działania.
5. Autoprezentacja – prezentowanie swoich prac, wytworów, opowiadanie o wykorzystanych materiałach, etapach pracy, refleksja czy czas przeznaczony na realizację był właściwie oszacowany, odniesienie do zawodów, z jakim kojarzą się wykonane projekty.
SZKOLNA KASA OSZCZĘDZANIA
W październiku, w miesiącu oszczędzania gościliśmy w naszej szkole Panią wiceprezes Banku Spółdzielczego w Siedlcu. Uczniowie z kl. 1 i 2 przywitali Gościa rysunkami o oszczędzaniu, piosenką i tańcem. Opiekun SKO, p. Lilla Omieczyńska, przygotowała pogadankę na temat oszczędzania. Dzieci dowiedziały się, że nie tylko oszczędzamy pieniążki w SKO, ale także poznały kilka prostych i sprawdzonych sposobów na oszczędzanie, np. rozsądne używanie wody, prądu, gazu, itp. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali pogadanki, chętnie odpowiadali na pytania prowadzącej oraz odważnie zadawali pytania. Pani z banku wyjaśniła czym jest SKO, na czym polega oszczędzanie oraz dlaczego warto składać pieniądze. Na zakończenie spotkania nowi członkowie otrzymali książeczki SKO i upominki od banku. W ten sposób wdrażamy uczniów do dbania o finanse.
Rozczytane przedszkole
Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Nowym Kramsku z Oddziałem Przedszkolnym w Starym Kramsku wdrażają się czytania i podejmują szereg akcji promujących czytelnictwo, bo wiedzą, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…”.
W ramach autorskiego programu p. L. Popiołek „Rodzice czytają nam bajeczki” do przedszkole przychodzą rodzice i czytają bajeczkę swojego dziecka. Następnie dzieci wykonują ilustracje, rozmawiają na temat bajeczki i odgrywają mini scenki dramowe, w tym np. przy użyciu pacynek na paluszki.
Przy współpracy z Biblioteką Publiczna w Babimoście dzieci realizują program „Czytanie na dywanie”. Podczas pierwszego spotkania z panią bibliotekarką dzieci zostały pasowane na Czytelników Biblioteki. Poznały obowiązki czytelnika i przyrzekły szanować i czytać książeczki.
„Czas na las”
…to innowacyjny program z elementami leśnego przedszkola opracowany przez p. A. Zakrzewską. Innowacja opiera się na zwróceniu większej uwagi na przyrodę najmłodszych dzieci już na pierwszym etapie edukacyjnym. Dzięki bliskiemu kontaktowi z naturą dzieci rozwijają zdolności motoryczne, wrażliwość polisensoryczną, pomysłowość i umiejętność obserwacji, samodyscyplinę i współpracę. Materiały do prowadzenia zajęć w ramach leśnego przedszkola będą z zasady pochodzić z dostępnych w przyrodzie materiałów naturalnych.
Pierwsze efekty są widoczne na placach przedszkolnych, gdzie, przy ogromnym zaangażowaniu rodziców, powstały błotne kuchnie wyposażone w blaszane i drewniane zlewy, garnki, naczynia i sztućce. Dzieci „gotują” przy użyciu tego, co wokół. Pobudzają w ten sposób wyobraźnię i budują sensoryczny obraz świata. Wrażliwość i integralność sensoryczna odgrywa istotną rolę w poczuciu szczęścia, gdyż wiąże się z umiejętnością smakowania życia. Do prac plastycznych i przedszkolnych zabaw służących wszechstronnemu rozwojowi także wykorzystują to, co daje Matka Ziemia.
***********************************************
Szczegóły wszystkich powyższych działań, ale też wielu innych tu nie wskazanych, ale równie ważnych (akcje charytatywne, pomocowe, szycie poduszek, itp.), dostępne są w aktualnościach na nowej stronie internetowej naszej placówki (zespol-edukacyjny.edupage.org). Zachęcam do systematycznej lektury.
Chyba nasze działania podobają się społeczności szkolnej, bo… szkoła została zgłoszona przez Uczniów i ich Rodziców do nagrody: Szkoła Roku w akcji Nauczyciel i Szkoła na Medal, największym plebiscycie edukacyjnym w Polsce, który w województwie lubuskim jest prowadzony przez "Gazetę Lubuską".
Jednocześnie nominacje do tytułu Nauczyciel na Medal otrzymali także pracujący w szkole nauczyciele: Maria Janusz, Renata Gronkowska, Wioletta Malinowska, Katarzyna Szymańska i Kamila Komar. Informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym „Gazety Lubuskiej” pod adresem: www.gazetalubuska.pl/nauczyciel.
Rada Pedagogiczna serdecznie dziękuje Uczniom i Rodzicom za zgłoszenie. To wielki dowód uznania, ale też motywacja do doskonalenia procesu edukacyjnego, wychowawczego i opiekuńczego.
Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom, którzy bezinteresownie wspierają nas w realizacji zadań szkoły, a szczególnie:
- Radzie Rodziców w osobach Pań: Katarzyny Adamczak, Anety Studzińskiej i Tatiany Janiak - bez Waszego zaangażowania wiele działań nie zostałoby zrealizowanych ze względu na brak środków finansowych i zasobów ludzkich 😊 . Dla Was nie ma rzeczy niemożliwych!
- Państwu Katarzynie i Grzegorzowi Adamczakom i Panu Ryszardowi Makowskiemu za pomoc w realizacji projektu „Bezpiecznie rowerem w świat” i przygotowanie bazy pod rowerowy garaż
- Panu Michałowi Małemu za współorganizację akcji sadzenia lasu
- Państwu Gabała za ugoszczenie uczniów kl. 1 i zorganizowanie im wykopków
- Rodzicom uczniów, którzy upiekli ciasto na Kiermasz ciast dla Mai.
- Rodzicom dzieci przedszkolnych za budowanie błotnych kuchni i czytanie bajeczek
Dziękuję wszystkim, którym dobro dziecka leży na sercu.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (Jan Paweł II).
Jesteście wielcy!
Z wyrazami szacunku,
Patrycja Pemepra-Cichy, dyrektor ZENK