W ramach #LaboratoriaPrzyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu miliony polskich uczniów może uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. (źródło: laboratoria.gov)
Szkoła Podstawowa w Nowym Kramsku w ubiegłym miesiącu zaczęła realizować działania w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Nasza szkoła zaopatrzona została w drukarkę 3D. Jej działanie testowali uczniowie klasy piątej i ósmej na lekcji informatyki. Głównym celem działań było rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji tj. logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, programowania, kodowania, a przede wszystkim pracy zespołowej. Rozpakowanie sprzętu i obejrzenie go rozbudziło ciekawość uczniów. Pierwsze wydruki za nami. Czekamy na kolejne spotkania.
W ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości nasza szkoła zaopatrzona została w płytkę ARDUINO no. Jej działanie testowali uczniowie klasy siódmej na lekcji informatyki.
Czym jest płytka ARDUINO no?
To płytka do nauki elektroniki i programowania. Dzięki niej można zacząć budować ciekawe programowalne urządzenia elektroniczne. Zanim jednak to nastąpi przed uczniami naszej szkoły wyzwania w postaci zapoznania się z budową i dostępnymi funkcjami płytki. Pierwsze próby korzystania z płytki przebiegły pomyślnie.
Klasa 7 podczas zajęć z fizyki próbowała złożyć Gimbala zakupionego ze środków otrzymanych w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Chłopcy najpierw zapoznali się z instrukcją, następnie przeszli do jego składania. Poszło im bardzo dobrze. Na kolejnych lekcjach sprawdzali jego ustawienia i uczyli się z niego korzystać. Dziewczynki natomiast zastanawiały się jak ustawić lampę fotograficzną, aby nie powstawały cienie i światło dobrze oświetlało twarze. Przed nami jeszcze dużo pracy, aby dobrze opanować i umiejętnie obsługiwać sprzęt.
Podczas apelu porządkowego zostały wykonywane zdjęcia nowym aparatem fotograficznym. Jako pierwszy swoją przygodę z fotografią maił Leon Szymański z klasy 6. Na początku były przygotowania, sprawdzanie ustawień i próba wykonania pierwszych zdjęć. Już wkrótce kolejni uczniowie będą próbowali zostać naszymi szkolnymi fotografami. Aparat i gimbal został zabrany także na 3-dniową wycieczkę do Warszawy w ramach programu #PoznajPolskę. Niebawem poinformujemy jak sprawdził się sprzęt.
W minionym czasie uczniowie klasy 8. dzięki okularom VR przenieśli się w odległe krainy. Byli w Central Parku, Dubaju, Chinach, a na egzotycznej wyspie stanęli oko w oko z rekinem.
Uczniowie klasy drugiej rozpoczęli swoją przygodę z klockami LEGO Education SPIKE. Dzięki nim będą mogli ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy dzieci wytrwałości i samodzielnego myślenia.
W każdym tygodniu minimum na trzech zajęciach, lekcyjnych bądź pozalekcyjnych, wykorzystujemy zakupiony sprzęt. Sprawdzamy jego możliwości i doskonalimy własne. Zapewne jeszcze wiele przed nami do odkrycia, ale jesteśmy ciekawi co jeszcze można zrobić przy użyciu zakupionego sprzętu.
Opracowanie:
koo. ds. Laboratoriów Przyszłości, Joanna Pempera
Foto: uczniowie i nauczyciele korzystający ze sprzętu