Każda osoba, a zatem i nasz przedszkolak, w przyszłości będzie potrzebowała szerokiego spektrum umiejętności i wiedzy. Edukując dziś dzieci w przedszkolu, trzeba mieć świadomość, że nasz przedszkolaczek kiedyś będzie dorosły i będzie musiała stale rozwijać swoje zasoby ze względu na tempo zmian zachodzących w świecie.
Dlatego w przedszkolu nie tylko realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego, ale i kształcimy kompetencje kluczowe, bo „FUTURE IS NOW” – TWOJA PRZYSZŁOŚĆ JUŻ TRWA!
Co to są kompetencje kluczowe? To nic innego jak połączenie wiedzy, umiejętności i postaw. Celem kompetencji kluczowych jest takie prowadzenie procesu edukacji, aby była nastawiona na potrzeby współczesności i przyszłości, by dawała podstawy dla rozwoju w duchu demokracji i równości i dostosowywała dzieci do realiów współczesnego świata.
Do kompetencji kluczowych zalicza się:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji (czyli umiejętności dotyczące porozumiewania się w języku ojczystym);
- kompetencje w zakresie wielojęzyczności (czyli umiejętność porozumiewania się w językach obcych);
Dlatego wdrażamy dzieci do aktywnego słuchania rozmówcy, interpretowania i odczytywania symboli, słuchania ze zrozumieniem tekstu czytanego przez osobę dorosłą, odpowiadania na pytania i zadawania pytań w zgodzie z usłyszanymi treściami. Dzieci śpiewają piosenki, oglądają obraz, naśladują dźwięki, tworzą zapis literowy, dotykają, smakują, wąchają – bo takie doznania też niosą przekaz. Dzieci mają także systematyczne zajęcia z języka niemieckiego i zajęcia logopedyczne
- kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
Nasze przedszkolaczki poznają cyfry, przeliczają zbiory, biorą udział w Dniu Tabliczki Mnożenia w szkole podstawowej, bawią się w sklep - zatem dodają, ujmują, płacą i dokonują wymiany. W zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii rozwijamy u najmłodszych ciekawość, budzimy zainteresowania techniką, uświadamiamy zarówno potrzeby ludzi, jak i zagrożenia dla środowiska. Wykonujemy działania proekologiczne (np. sprzątanie świata), badawcze i eksperymentalne (np. sok z owoców), związane z rozwojem roślin (mamy kwietny kącik, mini grządki). Tworzymy konstrukcje, modele i projekty z klocków, darów jesieni, przy użyciu farb, plasteliny, masy solnej. Odbywamy wycieczki do lasu i na pobliskie tereny zielone.
By je rozwijać, nie potrzebny nam komputer, tablet i laptop, choć bywa przydatny, by uruchomić robota Mind Designer, pobawić się na tablicy interaktywnej czy pokolorować w Paincie. Nie demonizujemy komputera, ale zalecamy rodzicom, by zamiast gier uczyli dzieci głosowej obsługi wyszukiwarki. Nie trzeba umieć pisać, aby kliknąć mikrofon i powiedzieć „Gdzie żyją tygrysy?”.
Kodujemy oraz dekodujemy za pomocą symboli, strzałek, kodów kolorystycznych i ciągów symboli i cyfr.
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
Wszystkie przedszkolne działania są ukierunkowane na rozwijanie inteligencji emocjonalnej, współpracy, empatii, ale także koncentracji i pamięci. Pamiętamy także o zdrowiu psychicznym i fizycznym. Stąd relaksacje, bajkoterapia, działania związane ze zdrowym odżywianiem, zachęcanie do aktywności fizycznej czy udział w akcjach społecznych i charytatywnych. Dzięki temu przedszkolaczki wdrażają się postaw szacunku do drugiego człowieka, otwartości i tolerancji.
- kompetencje obywatelskie (czyli umiejętności społeczne i obywatelskie);
Uczymy dzieci fundamentalnych pojęć takich, jak: państwo, stolica, hymn, godło. Niebawem listopadowe Święto będzie dobrym powodem, by je utrwalić. Rozmawiamy o różnorodności zarówno wśród ludzi, jak i w świecie przyrody. Włączamy się w akcje charytatywne w lokalnej społeczności czy też zapraszamy gości (rodzic, policjant, pani z biblioteki…). Bierzemy udział w akademiach szkolnych z okazji uroczystości państwowych.
- kompetencje w zakresie przedsiębiorczości;
Przedsiębiorczość to umiejętność przekuwania swoich pomysłów i idei w wartość dla innych osób. Dlatego rozwijamy twórcze myślenie i kreatywność w trakcie zajęć rozwijających uzdolnienia, tworzenia prac plastycznych przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów czy biorąc udział w konkursach.
- kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej;
W przedszkolnych realiach nie oczekujemy od dziecka, by zachwycało się obrazami Matejki czy Picassa, a wprowadzamy go w świat sztuki pokazując dzieła adekwatne do rozwoju dziecka i potrzeb danych zajęć, np. jesień na obrazie, w muzyce, pomnik Chopina. Organizujemy wystawy prac dzieci. Umożliwiamy im udział w konkursach plastycznych. Bierzemy udział w koncertach filharmonicznych oraz akademiach szkolnych zarówno jako artyści, jak i odbiorcy.
Opracowanie: PC
Foto: nauczyciele i wychowawcy grup przedszkolnych