„Świat przyrody jest fascynujący, piękny i tajemniczy. Dostarcza nam pozytywnych emocji oraz wzbudza zainteresowanie i podziw. Z każdym dniem odkrywamy go na nowo. Obcowanie z przyrodą daje spokój, co jest pewnym rodzajem terapii i dlatego już od najwcześniejszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania, aby umiał o nią zadbać. W czasach gwałtownych zmian oraz szybkiego rozwoju cywilizacji pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska nabierają coraz większego znaczenia. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta – „wołają o pomoc” (fragment wstępu Programu działań ekologicznych w ZENK na rok szkolny 2022/2023).
Czy dzieci z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku słyszą wołanie przyrody o pomoc?
W ramach aktywności ekologicznej w naszej szkole prowadzonych jest wiele działań, które mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczniów. Już od przedszkola dzieci uczą się o ekologii. W szkole na różnych zajęciach uczniowie poznają zagadnienia oraz kształtują nawyki dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatu, oszczędzania energii, wody, surowców oraz segregowania i wtórnego wykorzystywania odpadów. Rozwijają swoje kompetencje proekologiczne.
Uczniowie podczas przerw spędzanych na dworze, zajęć w terenie czy wycieczek obcują z pięknem otaczającego środowiska przyrodniczego. Zdobywają, pogłębiają i utrwalają wiedzę na temat środowiska naturalnego najbliższej okolicy. Powstają przy tym piękne prace plastyczne, albumy roślin (kl. 2 i 5), a zebrane materiały przyrodnicze służą jako liczmany lub środki plastyczne do wykonywania np. mandali. Wiele klas przygotowuje kąciki darów jesiennej przyrody. Rozwój poczucia troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi dzieci wyrażają, dbając o czystość najbliższej okolicy, włączając się w akcje i działania proekologiczne np. udział szkoły w Akcji Sprzątania Świata przy współudziale Fundacji Nasza Ziemia oraz #Planet Heroes. Realizacja tematyki z przyrody, biologii, geografii pozwala na wykorzystywanie aktywnego poznawania przyrody poprzez bezpośrednią obserwację, eksperymentowanie, poszukiwanie; formułowanie wniosków i spostrzeżeń oraz na poszerzanie zasobu słownictwa o znaczeniu przyrodniczo – ekologicznym.
W trakcie zajęć (edukacja przedszkolna, wczesnoszkolna, świetlicowych, przyroda, biologia, zajęcia z wychowawcą, geografia) dzieci zapoznają się z przyczynami i skutkami zanieczyszczenia środowiska (wód, powietrza, gleby), z zasadami i sposobami ochrony środowiska przyrodniczego (i rozumienie konieczności ich przestrzegania). Kształtują właściwe nawyki oszczędzania wody, energii, segregowania odpadów. Uczniowie kontrolują czystość wokół szkoły, przedszkola. Dbają o ekosystemy znajdujące się wokół szkoły - Kwietna Łąka/ Ogródek sensoryczny. Podczas zajęć dbają o poprawne gospodarowanie kartkami i innymi środkami plastycznymi. W szkole dostępny jest pojemnik na zużyte baterie.
Uczniowie nabywają umiejętności prowadzenia prostych obserwacji środowiska – zjawisk pogodowych, zmian zachodzących z nadejściem danej pory roku, świata roślin i zwierząt. Ostatnio obserwowali zaćmienie słońca przy wykorzystaniu specjalnie przyniesionych szkiełek. W ramach realizacji projektu przyrodniczego odbyło się spotkanie z leśnikiem.
W podnoszeniu kompetencji ekologicznych dzieci wspomaga je również literatura ekologiczna znajdująca się w szkolnej bibliotece oraz Kodeks Ekologa ZE.
Podczas godzin wychowawczych prowadzone są rozmowy dotyczące odpowiedzialnej postawy konsumenckiej czy postawy zero waste. Dzieci zastanawiają się, co mogą zmienić w swoich postawach, z czego mogą zrezygnować, by generować mniej śmieci.
Dbając o zachowanie czystości naturalnego środowiska dzieci promują jazdę rowerem. W ramach zajęć BRD uczniowie uczęszczają na zajęcia, podczas których uczą się zasad ruchu drogowego oraz doskonalą technikę jazdy na rowerze. Swoją troską otaczają coraz szersze kręgi dzieci, biorąc udział w audycjach Radia Zachód „Gry i zabawy dla dzieci” np. 15 października br.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci w domu, przedszkolu, na drogach, w kontaktach z obcym i psem; poznawanie numerów alarmowych odbyło się w szkole spotkanie z policjantem.
Podnoszeniu kompetencji ekologicznych sprzyja organizacja konkursów na budowę karmników i budek lęgowych dla ptaków. Dzięki tym działaniom dzieci rozwijają umiejętności systematycznego dbania o zwierzęta.
Działania ekologiczne w ZENK sprzyjają podnoszeniu kompetencji ekologicznych dzieci, które nie są głuche na wołania przyrody o pomoc.
Opacowanie: MiM
Foto: Uczniowie przy użyciu sprzętu zakupionego
z programu #LaboratoriaPrzyszłości