W dniach 17-19 października 2022 uczniowie klasy IV - VIII naszej szkoły pod opieką wychowawców: R. Gronkowskiej, A. Przewłockiej – Bajda, I. Niewiadomskiej, J. Pempery i K. Szymańskiej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Wyruszyliśmy o godzinie 6:00 w poniedziałek wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Około godziny 12:00 byliśmy na miejscu. Warszawa przywitała nas piękną i kolorową jesienną aurą. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od przepięknych Łazienek Królewskich. Spacerowaliśmy pięknymi parkami mijając po drodze pomnik Chopina, Pałac Na Wyspie. Na terenie Łazienek zobaczyliśmy także oranżerię, amfiteatr, teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby. Około godziny 14:30 udaliśmy się, aby obejrzeć Pałac Kultury i Nauki. O godzinie 15:30 zjedliśmy obiad w galerii Złote Tarasy. Tam uczniowie spotkali swoich internetowych idoli. Dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcia. O godzinie 16:30 zaczęliśmy zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy wiedzę na temat Powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Poznaliśmy historię powstańców, na własne oczy zobaczyliśmy jak zniszczona była nasza stolica, a nawet mieliśmy możliwość sprawdzenia w specjalnym multimedialnym lustrze – do którego z powstańców jesteśmy podobni. Koło godziny 19:00 udaliśmy się w kierunku hotelu Wald. Zjedliśmy kolację i mogliśmy udać się do naszch pokoi. Oczywiście na ten moment czekali z utęsknieniem wszyscy uczniowie. Swobodnym rozmowom, żartom nie było końca. Ten zapał studzili nauczyciele podczas nocnych dyżurów 😁
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy z hotelu do Centrum Nauki Kopernik. Tam każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć, jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy naszą wiedzę, umiejętności i mogliśmy je zastosować w praktyce.
Nieopodal Centrum Nauki Kopernika znajduje się pomnik Syrenki z roztaczającym się pięknym widokiem na most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy. Nie mogliśmy nie odwiedzić Stadionu Narodowego zwłaszcza, że pogoda dopisywała. Dlatego około godziny 14:00 po zjedzeniu obiadu udaliśmy się metrem, aby zobaczyć PGE Narodowy. Każdy uczestnik wycieczki kupił samodzielnie bilet do metro. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę robi wrażenie! Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, Sejmu i Senatu.
Następnie udaliśmy się w kierunku Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego. Po wejściu na teren Muzeum mogliśmy zobaczyć niezwykle ciekawe eksponaty – różne odznaki, medale, broń, mundury oraz „wszelkiej maści” pojazdy. Zwiedzanie zakończyliśmy przy wystawie samolotów i czołgów. Cała grupa, podekscytowana tym, co mogliśmy zobaczyć na własne oczy, ruszyła w kierunku autokaru, którym udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Odwiedziliśmy również Pałac Prezydencki. Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu, gdzie czekała na nas już pyszna kolacja.
Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu zwiedzanie zaczęliśmy od Zamku Królewskiego, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Zachwycaliśmy się dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r.
Jednym z ostatnich punktów naszej wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta. Przewodnik przedstawił nam między innymi historią Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego.
Wycieczka do stolicy bardzo się udała. Były to trzy dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji i wzmacniania relacji między uczniami. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Warszawa to europejskie miasto z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą.
Koło godziny 15:00 wyjechaliśmy z Warszawy w kierunku Nowego Kramska. Po 20:00 byliśmy już na miejscu.
Jedno jest pewne - tę wycieczkę zapamiętamy na długo.
Opracowanie: RG, KS
Relację fotograficzną wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości