W roku szkolnym 2021/2022 klasy młodsze brały udział w II edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Jego realizacja była dla nas satysfakcjonująca i przyniosła radość dzieciom. Wszelkie podejmowane działania wprowadzały uczniów w świat wartości i kultury. Aby w pełni uczestniczyć w projekcie, należało wykonać pięć zadań z każdego modułu. Nasza grupa zrobiła 27 zadań, które wzbogaciły wiedzę i umiejętności dzieci w różnych dziedzinach.
Moduł I – W KRAINIE MUZ
„W magicznym świecie dźwięków” dzieci poznawały budowę i brzmienie instrumentów. Taka możliwość była organizowana podczas zajęć muzycznych w klasach (dzieci poznały gitarę, skrzypce, pianino), dodatkowych zajęć nauki gry na instrumentach ludowych czy cyklicznych koncertów Lubuskiego Biura Koncertowego. Podczas ww. koncertów muzycznych dzieci nie tylko słuchają muzyki, ale i poznają budowę i brzemiennie instrumentów, historię danego dzieła muzycznego, czasami mogą zobaczyć strój i taniec z danego okresu. „Tanecznym krokiem” to zabawa w przygotowanie układu tanecznego do muzyki klasycznej. My wybraliśmy „Karnawał zwierząt” Camille Saint Saensa. Do tańca dołączyliśmy wiersz „Ptasie plotki” Jana Brzechwy. „Śladami przeszłości” udaliśmy się podczas dwóch lekcji na żywo – prezentacja Agencji Widowisk Historycznych "Arkona" pt.: „Ku niepodległości” i "Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”. ”Tajemnice teatru” poznawaliśmy podczas realizacji treści programowych. Natomiast „Z wizytą w teatrze” byliśmy dwukrotnie w Zborze w Sulechowie. Tam obejrzeliśmy sztukę „Piękna i Bestia” oraz „Karolcię.” Spektakle przygotowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Przed wyjazdem uczestnicy zostali zapoznani się z regulaminem wycieczki oraz zasadami prawidłowego zachowania się w teatrze. „Paletą barw” uwieczniliśmy jesienne krajobrazy. Każda grupa pracowała inną techniką malarską. Efekty mówią same za siebie. „Mistrzowie pędzla” z klasy trzeciej zapoznali się z dziełami Leonarda da Vinci i wykonali reprodukcje Mony Lisy.
Moduł II – TU JEST MOJE MIEJSCE
„Warsztaty ludowe” to zachowanie od zapomnienia tradycji regionalnych. Nasi uczniowie uczestniczyli przed świętami bożonarodzeniowymi w tradycji wypieku pierników i lepienia pierogów (te akcje współorganizowane były z KGW Nowe Kramsko i Stowarzyszeniem Kulturalno – Edukacyjnym „CYGA”). Lepić pierogi dzieci mogły także w czasie zabawy mikołajkowej, jednakże te pierogi były niejadalne, bo wykonano je z masy solnej. Przed świętami wielkanocnymi uczniowie wykonywali regionalne palemki. „Na ludową nutę” to atrakcja rodem z naszej szkoły, bowiem mamy tutaj swój zespół kultywujący tradycje ludowe. Większa część członków klas 1-3 uczestniczy w zajęciach zespołu. Tym samym potrafimy tańczyć regionalne tańce „Szewczyka” i „Jadwigę”. Zaprezentujemy je podczas XXII Festiwalu Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2022. „Nasze tradycje” poznawaliśmy także podczas zabawy mikołajkowej (odwiedziny Mikołaja, prezenty), zajączkowej (poszukiwanie gniazdek) i w czasie pierwszego dnia wiosny (korowód wiosenny). „Dzień wspomnień i zadumy” zaprowadził nas na pobliski cmentarz, gdzie zapalając znicze na grobach zmarłych okazaliśmy im szacunek. „Do hymnu”, włączyliśmy się wraz z całą społecznością szkolną.
MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
„Kodeks dobrego zachowania” czyli to, co pozwala na dobre funkcjonowanie grupy. Tym zajęliśmy się wszyscy we wrześniu. Powstały specjalne gazetki informacyjne w każdej klasie. Zdając sobie sprawę z tego, że każde dziecko posiada prawa, wzięliśmy udział w szkolnych obchodach Dnia Praw Dziecka, realizując tym samym zadanie „Nie ma dzieci, są ludzie”.
„Siła bajek” niosła nas przez cały rok, bowiem cyklicznie odbywały się u nas akcje czytelnicze „Czytanie na śniadanie”, „Narodowe Czytanie” czy realizacja projektów związanych z codziennym czytaniem na rozpoczęcie i zakończenie dnia (metodą bostońską). Baśniowi bohaterowi stali się nam jeszcze bardziej bliscy w czasie Dnia Postaci z Bajek, kiedy mogliśmy się wcielić w swojego ulubionego bohatera. Na niebiesko „Zaświeciliśmy się” podczas Dnia Świadomości Autyzmu. Wykonaliśmy rysunki i plakaty, ubraliśmy się na niebiesko, by tym samym dać wyraz wsparcia osobom ze spektrum autyzmu. O tym, że „Warto pomagać” przekonaliśmy się w czasie organizacji akcji charytatywnej UNICEF polegającej na szyciu laleczek, których sprzedaż wesprze potrzebujące dzieci. Wzięliśmy także udział w zbiórce dla małej Muriell z Kamerunu. O miłości do naszych dziadków zapewnialiśmy podczas tworzenia filmu z okazji Ich święta. Tym samym zrealizowaliśmy zadanie „Kochamy babcie i dziadków”. „Z kulturą przy stole” spotykaliśmy się podczas codziennych śniadań. Był to czas wspólnej nauki zachowania przy stole, decydowania, co wypada, a co jest złym nawykiem. Swoje przemyślenia i nawyki stosowaliśmy przy rodzinnym stole. „Kupon na dobry dzień” zafundowali nam uczniowie klasy pierwszej. Była to bardzo miła niespodzianka nie tylko dla klas młodszych, ale i dla całej szkoły. Brawo Pierwszacy!
MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA
„Chińskie wachlarze” i latawce zafascynowały nas podczas obliczeń matematycznych. Wachlarze stały się także osnowami do wykonywania np. świątecznych aniołków. „Sałatką prawie grecką” poczęstowali nas pierwszoklasiści. Podobnie było z „Olimpiadą sportową”. Tutaj życie napisało scenariusz, bowiem rok 2022, to odbywające się w Pekinie Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Była to świetna okazja do wprowadzenia różnych działań sportowych w ramach zadania „Olimpiada sportowa.” Z kolei na spotkanie na Olimpie, czyli zadanie „Portfolio na Olimpie”, zaprosili społeczność szkolną uczniowie klasy 5. Dzięki nim zobaczyliśmy Hadesa, Posejdona, Hefajstosa, Hermesa, Artemidę i Afrodytę oraz poznaliśmy ich atrybuty. Konstruowaniem rozmaitych budowli wykazali się wszyscy podczas zajęć z kodowania i tym samym zrealizowali zadanie „Mali i duzi architekci.” „Zabawy z piłką” stały się naszym codziennym wyzwaniem, a rysowanie na piasku czyli „Piasek pustyni” - formą relaksu. A wszystko to podczas wspólnych przerw na dworze, do których tęskniliśmy w czasie izolacji.
Dziękuję:
- dzieciom z klas pierwszej, drugiej i trzeciej za zaangażowanie w czasie wykonywania zadań projektowych,
- Paniom Monice Brzósce i Marii Janusz za wspólną realizację działań, w tym pomysły i wsparcie.
Wioletta Malinowska,
szkolny koordynator projektu „Z kulturą mi do twarzy”, II edycja
Opracowanie: WM