• Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

            Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest

            Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego


            Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 r. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się i nie ma odpowiednich warunków do rozwoju. Właściwa edukacja i wsparcie osób głuchych to kluczowy element. Warunkuje on przyszłość osoby borykającej się z tą niepełnosprawnością.

            Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison.


            Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona.

            Warto pamiętać o tym święcie oraz o problemach, z jakimi każdego dnia mierzą się osoby z dysfunkcją słuchu. Nie zostawiajmy ich zdanymi tylko na siebie – nasza delikatna pomoc nie kosztuje wiele, a dla nich jest to czasami bezcenne.

            Chcąc włączyć się w obchody Tego dnia, uczniowie naszej szkoły przy wsparciu Pani Joanny nauczyli się alfabetu PJM i wymigali swoje imiona.

            Nauka alfabetu okazała się interesująca. Uczniowie chętnie i z ciekawością próbowali swoich sił podczas przerw śródlekcyjnych. Na twarzach pojawiał się uśmiech wówczas, gdy udawało się wymigać swoje imię od początku do końca.

            W efekcie końcowym powstał filmik, na którym chętni uczniowie pokazują jak się przedstawić w języku migowym swoje imię.

            Oprac. i montaż filmu: JP

        • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

            „Każdy przedszkolak dobrze wie,
            że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
            od najmłodszego, aż po starszaka,

            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

            20. września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

            W tym dniu na Tuptusiów, Biedronek i Orzełków czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez Panie i Rodziców. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne i tańce z balonami.

            Tuptusie i Orzełki bawiły się w poszukiwaczy tajemniczego skarbu. Skarby zostały odnalezione!  Główną atrakcją było zorganizowanie kina domowego z prawdziwym popcornem i przekąskami. Dzieci przy bajkowym seansie czuły się jak w prawdziwym kinie!

            Biedronki w Starym Kramsku stworzyły portret prawdziwego przedszkolaka i przypomniały zasady obowiązujące w przedszkolu. Dzieci złożyły Przysięgę Dobrego Przedszkolaka i nauczyły się nowej piosenki. Radość i śmiech naszych przedszkolaków świadczyły o wspaniałej zabawie.

            Na zakończenie Pani Dyrektor poczęstowała wszystkie dzieci pysznym jabłuszkiem.

            Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta!

            Opracowanie i foto: LP, BK, GP

        • Z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim
          • Z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim

            2. października reprezentacja Samorządu Uczniowskiego z Opiekunką, Panią Renatą, udała się do Zielonej Góry autobusem liniowym. W samo południe Uczniowie spotkali się z Wicemarszałkiem Panem Łukaszem Poryckim. To młody polityk, który opowiadał uczniom o dojściu do tego stanowiska i o dotychczasowych osiągnięciach dla województwa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć gabinet pana Poryckiego, poznać specyfikę jego pracy i zadać nurtujące pytania.

            Ostatnim punktem, a zarazem prezentem od Pana Wicemarszałka, była możliwość wejścia do Muzeum Ziemi Lubuskiej.

            Młodzież wykazała się dużą dojrzałością podczas zadawania pytań.

            Dziękujemy Panu Łukaszowi Poryckiemu za spotkanie - było ona dla naszych uczniów, działajacych na rzecz Samorządu Uczniowksiego, cennym doświadczeniem.

            Oprac. PC

            Foto: RG

        • Wykopki
          • Wykopki

            Dzięki gościnności Państwa Gabałów ze Starego Kramska Trzecioklasiści mieli okazję doświadczyć jak kiedyś wyglądały wykopki. Podczas pobytu w gospodarstwie rolnym dzieci zapoznały się z zawodem rolnika, pracami, jakie wykonuje na polu oraz w gospodarstwie rolnym. Dużą atrakcją było oglądanie i korzystanie z maszyn i narzędzi, które najczęściej używane są w rolnictwie.

            Następnie dzieci z dużym zaangażowaniem i zapałem zabrały się do pracy na polu. Kosze bardzo szybko zapełniły się zebranymi ziemniakami. Nie obyło się bez przejażdżki na przyczepie – oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

            Następnie ziemniaki zostały poddane „klaprowaniu”.  

            Po ciężkiej pracy Gospodarze rozpalili dla Dzieciaków ognisko i przygotowali poczęstunek. Uczniowie wykonywali także prace artystyczne z ziemniaków i włączyli się do zabaw ruchowych w ogrodzie Gospodarzy.

            A podstawa programowa? Zrealizowana z nawiązką! Edukacja przyrodnicza, techniczna, plastyczna, muzyczna (tak, tak – śpiewy też były), matematyczna, polonistyczna i wychowanie fizyczne – wszystko to na polu i w gospodarstwie zadziało się.

            Wykopki zapewniły wszystkim moc wrażeń i wspomnień na długi czas. Bardzo dziękujemy Państwu Gabałom za ciepłe przyjęcie i cudownie spędzone chwile.

            Oprac. PC

            Foto: MB

        • Dziś Przedszkolaki misję mają – ŚWIAT sprzątają!
          • Dziś Przedszkolaki misję mają – ŚWIAT sprzątają!

             18. września 2023 roku nasze przedszkole przystąpiło do  30. finału

            Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata

            Celem zorganizowanej akcji proekologicznej jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko.   Akcję poprzedził cykl zajęć o tematyce ekologicznej, na których dzieci dowiedziały się jak segregować odpady, na czym polega recykling oraz co można zrobić, aby świat wokół nas był piękny i czysty. Następnie dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawice i worki na śmieci ruszyły do pracy. Oczyszczały pobliskie trawniki i chodniki. Mamy nadzieję, że zdobyte w ten sposób doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami. 

            Opracowanie: LP

        • RODZICE CZYTAJĄ NAM BAJECZKI
          • RODZICE CZYTAJĄ NAM BAJECZKI

            W tym roku zgodnie z kampanią „Cała Polska czyta dzieciom” Tuptusie i Orzełki zapraszają Rodziców do naszej placówki na czytanie bajek. Pierwsi rodzice już skorzystali z zaproszenia.  

            19. września Tuptusie i Orzełki gościły Panią Annę Dub – mamę Kubusia. Pani Ania przeczytała dzieciom o Misiu Tulisiu, ulubionym przyjacielu milionów dzieci na świecie. Na pamiątkę spotkania Pani Ania poczęstowała dzieci słodką niespodzianka.

            Dziękujemy za poświęcony przedszkolaczkom czas, a przede wszystkim za dostarczanie nowych, pozytywnych wrażeń, przeżywanych wspólnie z bajkowymi bohaterami. 

            Zapraszamy innych Rodziców do udziału w akcji promującej czytanie.

            Opracowanie: LP 

        • Zbiórka odzieży dla KITKI
          • Zbiórka odzieży dla KITKI

             Drodzy Rodzice i Uczniowie. 

            Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu zapraszają do akcji charytatywnej wspierającej Emilkę Jęcz, chorującą na spektrum opatii RNU4ATC.  

            Akcja polega na zbiórce odzieży, tekstyliów, torebek, butów, pluszaków, ręczników i kocy - używanych, ale w dobrym stanie.

            Należy je spakować do worków foliowych i przynieść do szkoły - do kantorka Pań z obsługi. Akcja będzie trwała do 29 września. Zachęcamy wszystkich do udziału!!!

            🏆❤OSTATNI TURNIEJ KITKI 👧❤🏆

            Opracowanie: IN

        • Międzynarodowy Dzień Kropki
          • Międzynarodowy Dzień Kropki

            Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Obchodzimy je 15. września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie bawić się.

            Ska wzięło się to Święto? Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Bohaterką książeczki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a także wydana alfabetem Braille’a i szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. "The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”, który ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Jeśli nie znacie książki, zapoznajcie się z wersją filmową:

            Kropka

            (źródło: You Tube)

                     W naszym Zespole w Dzień Kropki powstało wiele wyjątkowych i niepowtarzalnych dzieł, których początkiem była pierwsza kropka - a później to już ograniczeniem była tylko wyobraźnia! Był to też doskonały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich rówieśnikom... bo łącząc kropeczki można wyrazić siebie, swoje emocje, potrzeby, sprawić komuś przyjemność....

            Oprac.: PC

            Foto: JP, LP, GP

            Dzień Kropki w Przedszkolu Publicznym

            Dzień Kropki w Szkole Podstawowej

        • 49. Biesiada Koźlarska - Zbąszyń 2023
          • 49. Biesiada Koźlarska - Zbąszyń 2023

            Tegoroczną BIESIADĘ KOŹLARSKĄ pod hasłem "Tradycja inspiruje współczesność" zaplanowano na trzy dni od piątku do niedzieli, od 15 do 17 września 2023 roku. W tych dniach miasto Zbąszyń rozbrzmiewało ludowymi melodiami z całej Wielkopolski.

            W sobotni poranek przeprowadzone były przesłuchania konkursowe na Najlepszego Młodego Muzyka Ludowego. Wydarzenia niedzielne obejmowały m.in. przemarsz ulicami miasta, inscenizację fragmentów widowiska weselnego w wykonaniu zespołu "Wesele Przyprostyńskie", a także występ zespołu Regionalnego Istebna.

            W niedzielne popołudnie jury ogłosiło także wyniki konkursów na Najlepszego Młodego Muzyka Ludowego i odbyło się wręczenie nagród - Grand Prix burmistrza Zbąszynia.

            Podczas tegorocznej Biesiady naszą szkołę reprezentowali: Asia z kl. 3 oraz Kornelia z kl. 5  i Antek z kl. 6. 

            W kategorii skrzypce/ mazanki

            • I miejsce zajął Antek z kl. 6
            • II miejsce zajęła Asia z kl. 3

            Cała Trójka ludowych "grajków" otrzymała dyplom uczestnictwa.

            Gratulujemy Młodym Talentom sukcesu.

            Dziękujemy Rodzicom za umożliwienie Dzieciakom kultywowania gry na instrumentach ludowych.

            Duże SERCE dla Mistrza - Jurka Skrzypczaka.

            Oprac. PC

            Foto: Rodzice

        • Udział Wiolinek w Jubileuszu 25. lecia powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej
          • Udział Wiolinek w Jubileuszu 25. lecia powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

            19 września 2023 r. byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia – obchodów 25-lecia istnienia Akcji Katolickiej. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ksiądz Zbigniew Samociak. Dla nas, Wiolinek, to było niezapomniane wydarzenie, pełne emocji i radości.

            Historia Akcji Katolickiej w Nowym Kramsku sięga kwietnia 1998 roku, kiedy to została formalnie powołana. Przez kolejne lata jej opiekunami duchowymi byli zasłużeni proboszczowie: ks. Jan Radkiewicz (1998-2003), ks. Andrzej Suchorski (2003-2013) oraz obecny duszpasterz, ks. Waldemar Sołtysiak, od 2013 roku. Przez dwie dekady Akcja Katolicka pełniła wiele istotnych funkcji w parafii, podnosząc świadomość społeczności na polu duchowym i społecznym.

            Przez te lata prezesem Akcji Katolickiej w Nowym Kramsku pozostaje niezmiennie Krystyna Koszylowska. Jej zaangażowanie i determinacja wspierają rozwój różnorodnych inicjatyw, które wpisują się w misję Akcji Katolickiej. Wśród nich można wymienić prowadzenie Świetlicy Parafialnej dla dzieci, pomoc misyjną dla najuboższych w Boliwii, wydawanie gazetki parafialnej "Bliżej Boga", organizację konkursów z okazji Dnia Papieskiego dla najmłodszych oraz troskę o parafialną liturgię.

            Podczas uroczystego obiadu podzieliliśmy się z gromadzonymi gośćmi piosenkami, które już w listopadzie zabrzmią na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie będziemy reprezentować naszą diecezję na ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować za możliwość wystąpienia i za to, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego jubileuszu. To dla nas ogromna radość i zaszczyt, móc dzielić się naszą muzyką z tak wspaniałą społecznością. Dziękujemy za serdeczność.

            Do zobaczenia na kolejnych wspólnych spotkaniach i wydarzeniach!

            Opracowanie: KS

            Artykuł i zdjęcia "Gość"

             

        • II Edycja KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Powiat Oczami dzieci”
          • II Edycja KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Powiat Oczami dzieci”

            Starosta Powiatu Zielonogórskiego, Krzysztof Romankiewicz ogłasza drugą edycję konkursu fotograficznego „Powiat Oczami Dzieci”. Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Zdjęcie wraz z kartą zgłoszenia, oświadczeniem podpisanym przez rodzica (opiekuna) należy przesyłać drogą elektroniczną do Pani Kasi Szymańskiej. 

            Autorom zdjęć zostaną wręczone kalendarze ze zwycięskimi fotografiami oraz atrakcyjne nagrody.

            Cele konkursu: - upowszechnianie wśród dzieci sztuki fotografowania - popularyzacja najciekawszych fotografii przedstawiających bogactwo przyrody oraz zabytki Starostwa Powiatowego - promocja regionu. 

            Przedmiotem Konkursu są fotografie wykonane na terytorium Powiatu Zielonogórskiego przez uczniów szkół podstawowych. 

            Tematem Konkursu jest prezentacja i promowanie walorów polskiej przyrody

            - Tylko zbiorniki i cieki wodne-Naturalne (rzeki, jeziora, stawy….)

            Konkurs adresowany jest do uczniów zajmujących się amatorsko fotografowaniem.

            II_REGULAMIN_KONKURSU_FOTOGRAFICZNEGO.docx

            II_Karta-zgloszenia__oswiadczenie__zgoda_II.docx

            Opracowanie: KS

        • NARODOWE CZYTANIE 2023
          • NARODOWE CZYTANIE 2023

            "Narodowe Czytanie" to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą, zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 

            W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

            Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury

            Co dotąd czytali Polacy podczas wspólnego "NARODOWEGO CZYTANIA"?

            • 2012 r. - "Pan Tadeusz", Adam Mickiewicz
            • 2013 r. - dzieła Aleksandra Fredry
            • 2014 r. - "Trylogia", Henryk Sienkiewicz
            • 2015 r. -  "Lalka", Bolesław Prus
            • 2016 r. - "Quo vadis", Henryk Sienkiewicz
            • 2017 r. - "Wesele", Stanisław Wyspiański
            • 2018 r. -  "Przedwiośnie", Stefan Żeromski
            • 2019 r. -  Nowele polskie; zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. 
            • 2020 r. -  "Balladyna", Juliusz Słowacki
            • 2021 r. - "Moralność pani Dulskiej", Gabriela Zapolska
            • 2022 r. "Ballady i romanse", Adam Mickiewicz

            W roku 2023 r. lekturą wybraną do wspólnego czytania jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

            W naszej szkole "Narodowe Czytanie" odbyło się 8 września. Akcję koordynowała Pani Irenka, nasza bibliotekarka. Ona też tytułem wstępu wyjaśniła o czym jest "Nad Niemnem" i dlaczego to pozycja ważna w kanonie litertury polskiej. Fragment "Nad Niemnem" przeczytała Pani Renata, nasza polonistka. 

            Pan Prezydent - Andrzdej Duda napisał list z okazji 12. odsłony "Narodowego Czytania":

            Narodowe_Czytanie_2023._List_Prezydenta.pdf

            (źródło: Prezydent.PL)

            Oprac. PC

            Foto: KS, MB, PC

            Para Prezydencka zaprasza i zachęca do udziału w akcji

            (źródło: Prezydent.PL)

            Pan Prezydent zaprasza i zachęca do udziału w akcji

            (źródło: Prezydent.PL)

            Patronat honorowy Pary Prezydenckiej

        • Udział w V Międzynarodowym Festiwalu Fotografii – Rydułtowy 2023 „To Bee, or not to Bee”
          • Udział w V Międzynarodowym Festiwalu Fotografii – Rydułtowy 2023 „To Bee, or not to Bee”

            Stowarzyszenie OBYWATELSKA 30 oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. 

            Jeśli zrobiłeś/ zrobiłaś ciekawe zdjęcie i chcesz się podzielić swoim talentem z innymi - ten festiwal jest dla Ciebie!

            Tematem konkursu są pszczoły oraz ich ogromny wpływ na życie i przetrwanie człowieka.

            Nie możemy żyć bez natury. To ona nas stworzyła i ukształtowała. To ona pomogła nam rozwijać się i pomnażać owoce swojej pracy. Między innymi dzięki pszczołom. Bez tych pracowitych owadów nie mielibyśmy dostępu do licznych dóbr tworzących fundamenty naszego życia. Szanujmy więc pszczoły i dbajmy o ich przetrwanie, by świat zachować pięknym.

            Celem konkursu jest danie możliwości zmierzenia się jego uczestników w rywalizacji na sposób utrwalania i widzenia otaczającej ich rzeczywistości. Na zdjęciach każdy będzie mógł wyrazić własne odczucia i pokazać spojrzenie na istnienie związku między człowiekiem a pszczołami. Chcemy, by ludzie mogli poznać, zobaczyć i zachwycić się różnorodnością ujęć wykonanych często tysiące kilometrów od siebie. Celem konkursu jest też rozwijanie umiejętności obserwacji przyrody, w szczególności dokumentowania życia pszczół, a ponadto zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie niesie z sobą rozwój cywilizacji na stan populacji tych owadów. Zdjęcia mogą być poddane obróbce graficznej w dowolnym programie graficznym. Mogą przedstawiać sceny w sposób realistyczny lub mogą być swobodną abstrakcją, grą świateł, operowaniem symbolem. Nie mogą być jednak fotomontażem, kolażem, zlepkiem kilku niezależnych zdjęć (z wyjątkiem techniki HDR oraz Panoramy).

            Każdy z uczestników Konkursu może nadesłać maksymalnie 5 zdjęć. Do plików ze zdjęciami powinien być dołączony krótki opis w pliku (doc. lub txt.) według następującego schematu: imię i nazwisko autora, tytuł zdjęcia (zdjęć), numer zdjęcia, miasto i kraj, w którym zostało wykonane oraz jakie przedstawia miejsce, scenę, sytuację. Zdjęcia nie mogą być opisane w programie graficznym w taki sposób, że stają się częścią ujęcia. Do zdjęć należy dołączyć kartę zgłoszeniową. Organizator zastrzega sobie prawo do odrzucenia prac nie opisanych.

            Zdjęcia przesyłamy do 20 września.  

            Już w najbliższy poniedziałek 11 września od godziny 13:30 do 15:15 odbędą się warsztaty fotograficzne z panią Kasią Szymańska, na które serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8. Zainteresowane osoby proszę o zgłaszanie się do pani Kasi. 

            Opracowanie: KS

        • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

            Dziś, 4 września 2023 r., szkolna triada - Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele, spotkali się po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, by z uśmiechem na twarzy rozpocząć nowy rok szkolny: 2023/2024.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły przez Poczet Sztandarowy, w skład którego wchodzą Uczniowie klasy 8: Karolina, Maja i Nikodem. Odśpiewano Hymn Państwowy. Pani Renata, nauczycielka historii, przypomniała o rocznicy wybuchu II wojny światowej i poprosiła o uczczenie pamięci poległych minutą ciszy.

            Po części oficjalnej dyrektorka szkoły przywitała Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli. Poprosiła Uczniów, by nie zbierali 5 i 6, ale realizowali swoje plany i cele i temu poświęcali czas, bo "liczy się tylko to, czy coś Was naprawdę zainteresuje i czy w czymś będziecie naprawdę dobrzy. W życiu nie wygrywają Ci, którzy są dobrzy we wszystkim. Żeby dostać Nobla, wystarczy być dobrym w jednej dziedzinie." Życzyła Uczniom, aby odkryli, co jest ich pasją i byli w tym dobrzy!

            Przypomniała też, że wszyscy są różni, ale równie ważni. Nikt nie jest lepszy! Nikt nie jest gorszy! Wyraziła nadzieję, że relacje w szkole i poza nią będą oparte na uśmiechu, przyjaznych gestach i pogodnych słowach.

            Przedstawiono została Kadra Pedagogiczna ze wskazaniem Wychowawców poszczególnych klas.

            Następnie nadszedł czas na powitanie tych, dla których przygoda ze szkołą właśnie się zaczyna, czyli dla Pierwszoklasistów. Ich Wychowawczynią i Nauczycielką będzie Pani Joanna Pempera. To z nią Dzieciaczki będą doświadczać wielu wspaniałych rzeczy i eksplorować zakamarki wiedzy. Pierwszoklasiści złożyli przysięgę przed całą społecznością szkolną i zostali PASOWANI NA UCZNIÓW. W końcu nadszedł moment wręczenia przez Ósmoklasistów, a przygotowanych przez Rodziców, każdemu Uczniowi klasy 1 rożka obfitości, czyli tzw. "wundertyty".

            Dyrektorka poprosiła Rodziców, by wspierali swoje dzieci w poszukiwaniu pasji, wskazywali im własnym przykładem uniwersalne wartości, uświadamiali potrzebę edukacji i angażowali się w życie szkoły, bo wiedza Rodzica o dziecku stanowi nieocenione wsparcie dla nauczycieli i wychowawców. Dodała: "Razem możemy efektywnie realizować cele i zadania  edukacyjno - wychowawcze, zwiększać bezpieczeństwo i rozwiązywać trudne sytuacje. Współpracujmy ze sobą na zasadach dialogu, otwartości i zaufania, bo cel mamy jeden: przyszłość tych młodych ludzi i tym samym nasza."

            Nauczyciele otrzymali odrębne życzenia:

            Nauczycielu, „bądź sobą – szukaj własnej drogi, poznaj siebie, zanim zaczniesz dzieci poznawać. (...) Sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać" * i otoczyć opieką. Zadbaj o swój dobrostan.

            Kończąc uroczystość Dyrektorka wyraziła prośbę: 

            "Współpracujmy. Dajmy sobie wzajemnie to, co w każdym z nas najlepsze. Niech misja naszej szkoły zawarta w słowach: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”  * będzie nam drogowskazem."

            Na zakończenie odśpiewano Hymn Szkoły - w tym podniosłym momencie do "Wiolinek" i społeczności szkolnej dołączyły Przedszkolaczki z grupy "Orzełki" wraz ze swoją Wychowawczynią, Panią Ludmiłą. 

             

            I tak rok szkolny 2023/2024 uznano za rozpoczęty.

            Ten moment spotkał się z dużym entuzjazmem Rodziców 😁, co świadczy o Ich zaufaniu do szkoły.

            Oprac. PC

            Foto: KS

            * J. Korczak

        • Omdlenia - ulotka informacyjna
          • Omdlenia - ulotka informacyjna

            Ulotka przygotowana przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. 

          • Zielone szachowisko

            Realizacja projektu „Zielone szachowisko”, będącego kontynuacją wcześniejszego projektu „Szach – mat”, powoli dobiega końca. Na szkolnym boisku pojawiły się ogromne szachy! Jeszcze czekamy na dostawę kamiennego stołu szachowego z ławeczkami. Po co to wszystko? Jak wiemy, szachy to międzypokoleniowa forma spędzania czasu w grupie. Sprzyja integracji międzypokoleniowej, rozwojowi intelektualnemu, uczy logicznego myślenia. Ww. gra znakomicie wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka, ucząc go logicznego myślenia, strategii, pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Dostarcza emocji, kształtuje charakter i umysł graczy niezależnie od ich wieku.

            Dzięki wsparciu IKEA Industry stworzyliśmy przestrzeń do gry w szachy na świeżym powietrzu, na terenie przyszkolnym. Ze środków uzyskanych od IKEA Industry, w ramach ich społecznego zaangażowania, zakupiliśmy zestaw szachów ogrodowych (figury i matę) oraz kamienny stół szachowy. Od teraz nasi uczniowie w czasie przerw i po lekcjach mogą grać w szachy w otoczeniu zieleni, co ma być alternatywą dla spędzania czasu w domu przy komputerze. Mamy nadzieje, że w przyszłości „Zielone Szachowisko” będzie odwiedzane przez całe rodziny.

            Oprac. i koo. MB

            Foto: MB