• Finał Krajowy Ogólnopolskiego Turnieju BRD – Czarna 2023
          • Finał Krajowy Ogólnopolskiego Turnieju BRD – Czarna 2023

            W dniach 05 -07.06.2023 r. nasza szkolna drużyna BRD reprezentowała województwo lubuskie w 44. Finale Krajowym Ogólnopolskiego Turnieju BRD w kategorii II – grupa starsza. Nasi zawodnicy wywalczyli drużynowo 8. m., a indywidualnie Leon zajął 6 m. Byliśmy najmłodszą drużyną.

            Promowanie pozytywnych zachowań w ruchu drogowym, podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności młodych uczestników ruchu drogowego, zwiększanie świadomości o istniejących zagrożeniach w ruchu drogowym i poszanowanie obowiązującego porządku prawnego dotyczącego ruchu drogowego, to nadrzędne cele organizowania Turniejów BRD. Te od wielu lat przeprowadzane są w całej Polsce. Nasza szkoła od ponad dwudziestu lat popularyzuje idee bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowując uczniów do bezpiecznego poruszania się po drogach oraz do udziału w konkursach i turniejach BRD.

            Rok szkolny 2022/2023 był pracowity i owocny dla wszystkich uczniów biorących udział w zajęciach grupy BRD. Szczególnie wyróżnili się: Maja, Leon i Hubert, którzy dzięki ciężkiej pracy, wspieranej przez Trenera - Pana Mirka i naszego Absolwenta - Oskara, dotarli do zmagań na szczeblu krajowym.

            Finał Krajowy Ogólnopolskiego Turnieju BRD odbył się w miejscowości Czarna w województwie podkarpackim. Wyjazd naszej drużyny na Turniej był możliwy dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem Bezpiecznie w Przyszłość, którego przedstawicielem jest ww. Absolwent szkoły, były zawodnik BRD, Oskar Eckert. Wielkim zaangażowaniem wykazali się także Rodzice naszej drużyny BRD.

            Wyjazd na zawody ogólnopolskie był podsumowaniem całorocznej pracy zespołu. Stąd zrodził się pomysł, by podróż do Czarnej (ponad 600 km) połączyć z wątkiem turystycznym i zobaczyć „kawałek" pięknej Polski.

            I tak w piątek, 02.06.2023 r., o godz. 8.00 uczestnicy wyprawy rozpoczęli swoją przygodę. Drużyna BRD, Pan Mirek i Oskar zwiedzili Kościół Pokoju w Jaworze, ZOO we Wrocławiu, a także Częstochowę. W czasie podróży zawodnicy nie zapominali o utrwalaniu wiedzy z zakresu ruchu drogowego.

            Sobota, 03.06.2023 r., obfitowała w wiele turystycznych niespodzianek, do których zaliczyć należy poranny trening, zwiedzanie Zamku w Ogrodzieńcu, spacer po Pustyni Błędowskiej oraz zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu. Pod koniec dnia drużyna dotarła do hotelu w Czarnej.

            Aklimatyzacyjna niedziela, 04.06.2023 r., minęła pod znakiem treningów w miasteczku ruchu drogowego w Czarnej oraz na torze przeszkód, utrwalania wiedzy, ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy. Nie zapomniano o relaksie polegającym na swobodnych zabawach na placu dla dzieci oraz zajadaniu lodów. Każdy jednak wyczuwał, że turniej już tuż, tuż.

            W poniedziałek, 05.06.2023 r., wszyscy uczestnicy Finału spotkali się w Hotelu Grand Chotowa. Tam nastąpiło zakwaterowanie grup. Wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, którego dokonał Wójt Gminy Czarna. W dalszej części wieczoru obejrzano projekcje filmów i prezentacji zespołów, a także wysłuchano koncertu zespołu muzycznego, grającego standardy jazzowe oraz znane przeboje muzyki współczesnej. Był to także wieczór losowania numerów startowych. Nasza drużyna wylosowała numer 4.

            Najgorętszym w wydarzenia był wtorek, 06.06.2023 r., ponieważ tego dnia odbyły się wszystkie konkurencje. Najpierw uczniowie rozwiązywali testy z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań. Ta część zmagań miała miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej. Potem wszyscy udali się do pobliskiego parku turystyczno - rekreacyjnego, gdzie rozegrano konkurencje techniczne – jazdę w miasteczku komunikacyjnym i po sprawnościowym torze przeszkód. Przerwa obiadowa dała chwilowe wytchnienie zawodnikom. Po niej rozegrana została ostatnia konkurencja, którą była pierwsza pomoc przedmedyczna. Po zmaganiach sportowych uczestnicy relaksowali się w parku linowym.

            Środa, 07.06.2023 r., to dzień uroczystego zakończenia Turnieju. Drużyna odebrała nagrody za 8. miejsce, a Leon za 6 m. indywidualnie. Brawo!  

            Udział w Turnieju był wielką przygodą! Przyniósł Mai, Hubertowi i Leonowi, a także trenerom, wiele emocji. Po sukcesach w województwie, również w Lubuskim Konkursie BRD, mierzyliśmy wysoko. Czuliśmy siłę. Zawodnicy osiągnęli wysoki poziom wiedzy i umiejętności, byli zdeterminowani. Czasami jednak podczas zawodów potrzebny jest jeszcze jeden składnik – szczęście. I właśnie szczęście nieco zawiodło, a w to miejsce wkradł się stres, który, choć okiełznany silnymi charakterami zawodników, miał duży wpływ na całkowity wynik drużyny. Doświadczenia te dały jednak nową wiedzę naszemu zespołowi, który był najmłodszym wiekowo składem na Krajowym Finale BRD. Wiadomo w którą stronę iść, co poprawić... Już myślimy o kolejnych zmaganiach!

             

            Brawa dla Mai, Leona i Huberta.
            Możecie być dumni ze swoich osiągnięć!
            Tegoroczne szczyty BRD zdobyte!

             

            Dziękujemy Rodzicom, którzy z wielkim zaangażowaniem wspierali działania drużyny.

            Dziękujemy Oskarowi Eckertowi – przedstawicielowi Stowarzyszenia Bezpiecznie w Przyszłość za ogromne zaangażowanie i wsparcie podczas treningów. 

             

            Dziękujemy wszystkim za wsparcie finansowe:

            • Stowarzyszeniu Bezpiecznie w Przyszłość z Nowego Kramska, które pozyskało dotację z Fundacji PZU i Fundacji BGK,
            • WORD Zielona Góra,
            • Agencji marketingowej empower media z Chorzowa,
            • Firmie PATUCHA - Biuro Instalacji Elektrycznych, Chorzów.

            Oprac. Mirosław Malinowski

            Foto: Mirosław Malinowski, Oskar Eckert

        • Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego
          • Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego

             

            „Przedszkole to miejsce, 

            w którym dziecko uczy się cieszyć się życiem

            i być szczęśliwym.” 

             

            Dzień 29.06.202r. był wyjątkowy, uroczysty i radosny, bo w tym dniu w naszym przedszkolu odbyła się wyjątkowa uroczystość - zakończenie roku przedszkolnego. W tym dniu swoją edukację przedszkolną zakończyły dzieci, które od września rozpoczną edukację w szkole podstawowej.

            Na uroczystość zostało zaproszonych wielu gości: rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Pod opieką artystyczną Wychowawczyń, przedszkolaki przygotowały prezentację swoich umiejętności i wzbogaciły ten dzień swoim występem artystycznym, dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas. 

            Na początku wystąpiły „Orzełki”. Pięknym tańcem, piosenką oraz wierszykami przywitały goco wszystkich zebranych na uroczystościNastępnie „Biedronki” zaśpiewały piosenki i wierszykiami pożegnały starszych kolegów kończących przedszkole oraz popisały się tańcem. Wzruszający program artystyczny przeplatany wierszykami, piosenkami i tańcem zaprezentowali najmłodsi artyści -  „Tuptusie”. 

            W zastępstwie dyrektora szkoły, Pani Maria Janusz podziękowała przedszkolakom za chwile pozytywnych emocji, a także wręczyła im pamiątkowe dyplomy, upominki i nagrody książkowe.

            Podziękowania w formie dyplomu otrzymali także rodzice zaangażowani w bezinteresowne działania na rzecz przedszkola. 

            Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniały rok 2022/2023,
            a rodzicom za zaangażowanie w życie naszego przedszkola.

            Życzymy wszystkim spokojnego i bezpiecznego wypoczynku! 

            Opracowanie: LP

            Foto: KS

            Relację fotograficzną  wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach porgramu Laboratoria Przyszłości 

        • Wizyta przedszkolaków u pszczół
          • Wizyta przedszkolaków u pszczół

             

            Zgrabne domki w sadzie mają,  

            miód w tych domkach wyrabiają. 

             

            W słoneczny poniedziałek 26 czerwca 2023 r. Tuptusie i Orzełki odbyły wspaniałą wycieczkę do pszczelarza Pana Łukasza i jego pomocników: Tymona i Leona. Pan Łukasz swoją wiedzą oraz doświadczeniem podzielił się z dziećmi z naszego przedszkola. Dzieci poznały etapy powstawania miodu i miały okazję obejrzeć prawdziwy ul. Nie lada frajdą okazało się przymierzanie kapeluszy pszczelarskich. Dzieci poznały wiele interesujących ciekawostek z życia pszczół, m.im co to jest rodzina pszczela – matka, truteń, robotnica, czego pszczoły potrzebują do życia – pyłek, nektar, woda, podział prac w ulu, jak długo żyją pszczoły. Przedszkolaki dowiedziały się, że pszczoły nie tylko produkują miód, ale również pyłek i kit pszczeli. Ogromną ciekawostką było zaprezentowanie żywych pszczół w domku. Po powrocie odbyła się  degustacja  zdrowego, pysznego miodu.

            Bardzo dziękujemy za ciekawe, pełne wrażeń spotkanie. 

            Opracowanie: LP

            Foto: KS

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/ 2023
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/ 2023

            23 czerwca uczniowie klasy ósmej podziękowali „Za trud, za uśmiech, za serce”. Był to ich ostatni dzień ośmioletniej edukacji w Szkole Podstawowej im. Bojowników o Polskość Ziemi Kramskiej w Nowym Kramsku. Rozpoczął się on od zaśpiewaniem po raz pierwszy w tak uroczystym dniu hymnu szkoły My dzieci Kramskiej Ziemi” autorstwa p. Wiolety Malinowskiej. Następnie miało miejsce przekazanie Sztandaru Szkoły nowemu Pocztowi utworzonemu przez uczniów klasy siódmej. 

            Wśród uczestników spotkania były Panie: Burmistrz Babimostu Genowefa Materna i Katarzyna Skalska z UM Babimost odpowiedzialna za oświatę w gminie, które wręczyły nagrodę dla najlepszego Absolwenta szkoły - Patryka Nawrota. 

            Kolejna część spotkania to program słowno-muzyczny przygotowany przez ósmoklasistów, w którym zaprezentowali wydarzenia szkolne, jakie miały miejsce w poszczególnych miesiącach roku szkolnego. Był tez czas na wspomnienia i podziękowania dla rodziców oraz nauczycieli. Niejednemu uczestnikowi zakręciła się łza w oku, a niektórym popłynęła po policzku. Był to też czas okazania wdzięczności dla pracowników szkoły odchodzących na emeryturę. 

            Po tych wzruszających chwilach głos zabrali siódmoklasiści, którzy krótkim występem pożegnali Absolwentów.  

            Nadszedł czas wręczenia nagród i stypendiów dla uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia oraz gratulacji i podziękowań dla rodziców.  

            Następnie Dyrektor poinformowała, że decyzją Rady Pedagogicznej wpisem do Złotej Księgi Absolwentów i tytułem „Najlepszy wśród najlepszych” zost uhonorowany Patryk Nawrot. 

            Absolwenci i ich Rodzice zaprosili Nauczycieli na słodki poczęstunek, podczas którego wracano wspomnieniami do minionych ośmiu lat.  

            Opracowanie: LO

            Foto: KS

            Relację fotograficzną  wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach 
            porgramu Laboratoria Przyszłości
             

        • Pierwszy Festyn Rodzinny
          • Pierwszy Festyn Rodzinny

            Pomysł festynu zrodził się już w styczniu… i to właśnie od tego czasu Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Sołtyska Starego Kramska – Katarzyna Adamczak wraz z opiekunką Samorządu Uczniowskiego - Renatą Gronkowską rozpoczęły długofalowe przygotowania. Pomocą służyli również rodzice z Rady Rodziców, m.in. Beata Mirowska i Aneta Studzińska oraz Rada Sołecka ze Starego Kramska: Aleksandra i Ryszard Makowscy, Grzegorz Adamczak. Festyn sprawił, że nawiązała się piękna współpraca między mieszkańcami Starego i Nowego Kramska, Kolesina, ale też Janowca. Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska przygotowało pyszny bigos, panie z KGW ze Starego Kramska ugotowały dwie zupy: gulaszową i grochową. Rodzice z ZENK również nas nie zawiedli. Nie dość, że upiekli ciasta, to jeszcze przygotowali fanty, które zostały przeznaczone na sprzedaż. W dniu festynu pomagali nam: Ewelina Konefon, Dominika Jągowska, Sylwia Klocek, Witold Klocek, Kamila Meyer, Alicja Gaweł Tyśper 

            Dzięki inicjatywie pani Katarzyny Konkiewicz - Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Kramska i Starego Kramska połączyli swe siły, by razem zaprezentować pokaz gaszenia samochodu. Dodam, że występy najmłodszych strażaków były poprzedzone codziennymi ćwiczeniami i ciężką pracą. To było widać podczas widowiska. Kiedy uczestnicy festynu usłyszeli dźwięk „syreny”, a ochotnicy ruszyli do akcji, wszyscy byli pod wrażeniem ich zaangażowania. Do tego uratowali życie rannemu strażakowi przeprowadzając samodzielnie reanimację.  

            Imprezę uświetniły występy Wiolinek pod przewodnictwem p. Katarzyny Szymańskiej i Katarzyny Kordys. Dzieci zachęcały do nauki różnych tańców i zabaw. Bardzo pięknie zaprezentowała się również grupa przedszkolaków ze Starego Kramska pod przewodnictwem pani Grażyny Piechotty.  Ponadto pani Sylwia Taberska przygotowała i zaprezentowała aerobik wraz z paniami ze swoich autorskich zajęć. Aktywnie ćwiczyły m.in. Monika Brzóska, Adrianna Pawelska i inne sportsmenki. 

            Rada Rodziców zapewniła dzieciom moc atrakcji, np. darmowe zamki dmuchane, fotobudkę. Ponadto można było zjeść kiełbaskę podarowaną przez Zakłady Mięsne Zyguła. Dziewczynki z naszej szkoły: Karolina Zakrzewska, Milena Dub oraz Alicja Gronkowska przez cały czas trwania festynu malowały twarze innym dzieciom. Wieczorem był z nami didżej  ANIOŁ, który przygotował niespodziankę i zaprosił LADY JESSI. Razem rozkręcili imprezę, a uczestnicy mogli potańczyć i odprężyć się przy ich muzyce.  

            Dzięki ofiarności darczyńców i sponsorów odbyło się losowanie nagrody głównej - rower, który wygrała uczennica z naszej szkoły Kalina Gordon-Suchecka. Fanty przekazali: Dwór Kolesin, Mc’Donalds, Bank PKO – oddział w Zbąszynku, Nadleśnictwo Babimost, Ogrodnictwo Brudło z Jaromierza, Państwo Przewłoccy, Państwo Zakrzewscy, Państwo Cichy, anonimowi darczyńcy, lokalna społeczność, rodzice naszych dzieci i uczniów. Nie sposób wszystkich wymienić - ale z całego serca DZIĘKUJEMY  

            Dochód z festynu ( ponad 6000 zł!) zostanie przeznaczony na potrzeby szkoły.  We wrześniu rodzice poprzez ankietę wyrażą swoją opinię na temat najważniejszej ich zdaniem potrzeby.  

             

            Opracowanie: RG

            Foto: KS

            Relację fotograficzną  wykonano przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach 
            porgramu Laboratoria Przyszłości
             

        • ,,Akcja Bezpieczeństwo” - Kolejowe ABC II
          • ,,Akcja Bezpieczeństwo” - Kolejowe ABC II

            Uczniowie naszej szkoły z klasy 6 przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu ,,Akcja Bezpieczeństwo” zorganizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. 

            Kampania miała na celu propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego.

            W konkursie „Akcja Bezpieczeństwo” ogłoszonym na początku lutego 2023 roku wzięły udział szkoły z całej Polski. Zostało nadesłanych 1913 prac, w tym 301 filmów oraz 1612 plakatów. Przygotowało je ogółem 18 727 uczniów z klas 1 - 6.

            Zadaniem było stworzenie krótkiego filmu lub plakatu o bezpieczeństwie na kolei.

            Nasi uczniowie z klasy VI w pierwszej fazie przygotowań stworzyli duży plakat postacią Rogatka, bohatera kampanii. Następnie przygotowali dwuminutowy filmik. Materiał wideo musiał dotyczyć bezpiecznej sytuacji na terenach kolejowych, zawierać widoczną postać nosorożca Rogatka, bohatera Kampanii Kolejowe ABC II, oraz logo projektu Kampania Kolejowe ABC II.

            Wszystkie zdjęcia oraz film były wykonane za pomocą aparatu fotograficznego Sony wraz z akcesoriami zakupionymi z programu Laboratoria Przyszłości.

            Nowoczesny sprzęt pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania, także w ramach zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności.

            Zwycięzcą konkursu została inna szkoła, lecz nasi uczniowie wzbogacili się o nowe doświadczenia, mile spędzili ze sobą czas, uczyli się współpracy w grupie, nawiązywali lepsze kontakty rówieśnicze, dochodzili do kompromisu.

            Do naszego zespołu, klasy 6 niebawem trafi pamiątkowy dyplom, a każdy uczestnik otrzyma wyjątkową opaskę na rękę.

            Serdecznie gratulujemy Klasie 6!!!

            Koo. i oprac.: JP

            Film: Uczniowie kl. 6 przy wspraciu JP i KS

        • Dzień Dziecka w naszym Zespole
          • Dzień Dziecka w naszym Zespole

            W naszej szkole są tylko wyjątkowe Dzieci - 1 czerwca był ich Dzień. Przedszkolaczki i Uczniowie obchodzili swoje Święto na wesoło. Były gry, zabawy, animacje, odwiedziny u strażaków, spacery i desery...

            Dzień Dziecka, który znany jest w Polsce, zapoczątkował pastora Charlesa Leonarda w stanie Massachusetts w USA. 2 czerwca 1857 roku pastor ten odprawił nabożeństwo poświęcone dzieciom i dla dzieci. Nazwał je Dniem Róży, a później: Kwiatową Niedzielą, aż w końcu: Dniem Dziecka. 

            Oficjalnie Dzień Dziecka został uznany za święto narodowe przez Republikę Turcji 23 kwietnia w 1920 roku.  Po Światowej Konferencji na Rzecz Dobrobytu Dzieci zaczęto propagować ideę Dnia Dziecka na całym świecie. Wiele krajów wybrało 1 czerwca na obchody corocznego święta.

            Najważniejszym celem tego Dnia jest to, że wszystkie dzieci niezależnie od kraju pochodzenia mają prawo do miłości, zrozumienia, pożywienia, bezpłatnej edukacji, opieki zdrowotnej i ochrony.

            "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" (J. Korczak)

            Oprac.: PC

            Zabawy całej społeczności szkolno - przedszkolnej

            Życzenia

            Zabawy Orzełków i Tuptusiów

        • Odkrywanie tajemnic cienia i półcienia
          • Odkrywanie tajemnic cienia i półcienia

            Na ostatnich dwóch lekcjach fizyki, Uczniowie klasy ósmej mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących efektu powstawania cienia. Dzięki sprzętowi z Laboratoriów Przyszłości mogli eksperymentować, robić zdjęcia i wyciągać fascynujące wnioski na temat natury cienia i półcienia.

            Podczas tych warsztatów Uczniowie odkryli, że cień powstaje, gdy światło pada na przeszkodę, uniemożliwiając mu dalszą drogę. W przypadku ich eksperymentów, światło pochodziło z intensywnego źródła, które oświetlało różne przedmioty. Gdy przedmioty były na drodze światła, powstawał cień na przeciwnym końcu. To zjawisko jest efektem prostego prawa: światło podróżuje w linii prostej, a przeszkoda blokuje jego dalszą drogę, co prowadzi do powstania cienia.

            Eksperymenty Uczniów poszerzyły również Ich zrozumienie półcienia. Okazało się, że półcień pojawia się, gdy światło pada na przedmiot w sposób niecałkowity. W ten sposób część światła przechodzi przez przedmiot, a część jest blokowana. Obszar, gdzie światło jest tylko częściowo zablokowane, tworzy półcień. Przykładem może być lekko uchylona kurtyna, która pozwala na przenikanie światła, ale jednocześnie tworzy widoczne zaciemnienie.

            Podczas eksperymentów Uczniowie obserwowali również zależność między długością cienia a odległością od źródła światła. Odkryli, że im bliżej źródła światła znajduje się przedmiot, tym dłuższy jest cień. Natomiast gdy przedmiot oddala się od źródła światła, cień skraca się. Ten efekt można łatwo zaobserwować na przykładzie zachodzącego słońca, gdzie długie cienie pojawiają się, gdy słońce jest nisko na niebie, a krótsze cienie są obserwowane w południe.

            Warsztaty te pomogły Uczniom zrozumieć, jak światło i przeszkody oddziałują ze sobą, tworząc zjawisko cienia i półcienia. Eksperymentowanie, robienie zdjęć i analiza wyników pozwoliły na wnioskowanie i wyciąganie prostych, ale istotnych konkluzji na temat tych zjawisk. Uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę, która może mieć zastosowanie w różnych dziedzinach takich, jak oświetlenie, grafika komputerowa czy fotografia.

            Te warsztaty, dotyczące efektu powstawania cienia, stanowiły nie tylko fascynującą lekcję fizyki, ale także otworzyły Uczniom drzwi do poznania i odkrywania tajemnic natury. Pozwoliły na rozwijanie umiejętności obserwacji, wnioskowania i eksperymentowania, które są nieodłącznymi elementami nauki. Dzięki takim praktycznym doświadczeniom Uczniowie nabierają pasji do nauki i zainteresowania światem, który ich otacza. Przynajmniej mamy taką nadzieję...

             

            Relację fotograficzną  wykonał uczeń klasy 8 przy użyciu aparatu cyfrowego zakupionego w ramach 
            porgramu Laboratoria Przyszłości

            Opracowanie: KS

        • Nietypowe spotkanie z Policją
          • Nietypowe spotkanie z Policją

            Przedszkolaczki i Uczniowie z klas 1 - 4 mieli dziś dzień pod hasłem: BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO. A że lepiej uczymy się i zapmiętujemy, gdy nie tylko słyszymy, ale też widzimy i działamy, to odwiedzili nas goście, którzy o bezpieczeństwie wiedzą bardzo dużo. A co najważniejsze - STOJĄ NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA. 

            Policjanci z Zielonej Góry i Sulechowa zapewnili nam dzisiaj widowiskową lekcję o bezpieczeństwie:

            • pokaz z udziałem policyjnego psa - reagowanie na komendy, obrona/ atak, 
            • oglądanie i przymierzanie policyjnego wyposażenia (chełm, kamizelka, ochraniacze, pałka, kajdanki...),
            • pokaz odporu ataku (mini-scenka),
            • zapoznanie się z noktowizorem.

            Oprócz pokazów i mini scenek przedszkolaczki i uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca Policjanta z psem, po co taki pies, co je, gdzie mieszka, kiedy i na co reaguje. Ponadto Policjant przypomniał, że nie wolno podchodzić do obcych psów oraz jak obronić się przed ewentualnym atakiem psa. W trakcie spotkania Policjani wyjaśnili kiedy używają przymusu i że jest to ostateczność, bo ich rolą jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim ludziom. Powiedzieli o tym, na przykładowych sytuacjach, kiedy mały przedszkolaczek i uczeń może liczyć na Policjanta.

            Ze względu na to, że wakacje za pasem, wskazali jakich zachowań trzeba unikać, by być bezpiecznym i jak reagować, gdy widzimy, że komuś grozi niebezpieczeństwo.

            Nie obyło się bez testu dotyczącego znajmości przez dzieci numerów alarmowych - dzieciaki już od przedszkola doskonale znają te numery. 

            Spotkanie zakończyło się tysiącem pytań dzieci - było zatem bardzo udane!

            Dziękujemy Policji za żywą lekcję o bezpieczeństwie! Pozostanie ona na długo w pamięci dzieciaków.

            Oprac. i foto: PC

            Pokaz z psem policyjnym

            Przedszkolaczki podczas spotkania Policjantem

            Uczniowie z klas 1 - 4 podczas zajęć z Policjantem

        • Migu Mig
          • Migu Mig

            Uczniowie uczęszczajacy do świetlicy szkolnej zrealizowali, razem z Panią Joanną - ambasadroką języka migowego w naszej szkole, Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny "Migowy dla Dzieci". 

            W ramach projektu zawarte zostały IV moduły pracy. Każdy moduł to zajęcia z innej dziedziny, przygotowane przez EKSPERTÓW i okazja do migania. Skoła przystępujac do realziacji projektu otrzymała od autorów projektu scenariusze zajęć, live'y, filmy, piosenki, wiersze, itp. 

            Język migowy dla dzieci słyszących - po co? "To szereg korzyści i wartości, które zyskują mali odkrywcy. Zabawy z językiem migowym, to wyjątkowa możliwość DLA KAŻDEGO DZIECKA. Harmonijny rozwój na płaszczyźnie motorycznej, emocjonalnej, społecznej i intelektualnej. Rozwój kreatywnego myślenia, zapamiętywania, koordynacji wzrokowo-ruchowej, tolerancji, empatii, świadomości otaczającego nas świata, to tylko początek długiej listy korzyści, które są niezwykle ważne dla każdego dziecka. Dlatego w projekcie biorą udział dzieci, nauczyciele, terapeuci i specjaliści. A wszystko to w duchu interdyscyplinarnego podejścia do edukacji."

            (źródło: MiguMig)

            Realizując projekt udało nam się:

            • Budować świadomość oraz kompetencje związane z polskim językiem migowym wśród dzieci słyszących,
            • Wspomagać harmonijny rozwój dzieci na płaszczyźnie motorycznej, emocjonalnej, społecznej i intelektualnej,
            • Wzbogacić codzienną pracę z dziećmi o elementy polskiego języka migowego,
            • Rozwijać ciekawość poznawczą dzieci,
            • Rozwijać otwartość, empatię i pewność siebie w otaczającym dzieci świecie,
            • Poszerzyć światopogląd dzieci,
            • Przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu osób niepełnosprawnych,
            • Poszerzyć warsztat pracy nauczycieli, pedagogów i specjalistów.

            Oprac.: PC

        • Sukces naszych Uczniów!
          • Sukces naszych Uczniów!

            Nasi Uczniowie, pod opieką Pani Katarzyny Szymańskiej, wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. J. Kusocińskiego w Sulechowie pt.: 

            Moja Mała Ojczyzna

            Konkurs patronatem objął Lubuski Kurator Oświaty, Pani Ewa Rawa,

            oraz Burmistrz Sulechowa, Pan Wojciech Sołtys

            Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych klas V - VIII, a fotografie były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

            • uczniowie kl. V - VI
            • uczniowie kl. VII - VIII

            Tematyka fotografii konkursowych dotyczyła:

            • Architektury, zabytków, budowli sakralnych, pomników w moim otoczeniu.
            • Osobliwości przyrodniczych, w tym pejzaży.
            • Tradycji, zwyczajów regionalnych.

            Konkurs za cel obrał:

            • Zapoznanie uczniów z tym, co ich otacza i co jest ich małą Ojczyzną; rozejrzenie się w środowisku lokalnym, poznanie tego, gdzie mieszkają, uczą się, przebywają;
            • Propagowanie postaw patriotycznych, szczególnie zwrócenie uwagi na patriotyzm lokalny;
            • Szerzenie wiedzy na temat dziedzictwa narodowego, jakim jest architektura, zabytki;
            • Rozwijanie osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych dzieci;
            • Zachęcenie uczniów do fotografowania jako kreatywnej formy spędzania czasu wolnego;
            • Integrowanie dzieci o podobnych zainteresowaniach.

            Z dumą i radością informujemy, że:

            w kategorii klas V - VI:

            I MIEJSCE zdobyła Milena Dub

            WYRÓŻNIENIE zdobył Leon Szymański

            w kategorii klas VII - VIII:

            WYRÓŻNIENIE zdobył Nikodem Konefon

             

            Gratulujemy Uczniom spektakularnego sukcesu! Pani Kasi dziękujemy za opiekę artystyczną. Rodzice Uczniów - macie powody do dumy!

            Warto nadmienić, że Uczniowie w naszej szkole, w trakcie warsztatów fotograficznych, korzystają m. in. ze sprzętu fotograficznego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości - stąd zrodziła się nowa dziedzina zainteresowań Uczniów.

            Oprac.: PC

            Foto: KS

        • Laboratoria Przyszłości - maj 2023 r.
          • Laboratoria Przyszłości - maj 2023 r.

            Nasi uczniowie wykorzystując sprzęt otrzymany w ramach programu „Laboratoria przyszłości” nie tylko poszerzają i pogłębiają wiedzę, lecz także rozwijają swoje talenty. 

            Dzięki zakupionemu aparatowi fotograficznemu wraz z akcesoriami rozwijamy pasje i zainteresowania uczniów naszej szkoły. Mamy już pierwsze sukcesy uczniów z działalności fotograficznej na szczeblu rejonowym oraz wojewódzkim. Rozwijamy się w tym zakresie e ekspresowym tempie. Zajęcia fotograficzne sprawiają dzieciom wiele radości, okazują się wielką atrakcją oraz zapewne znacznie przybliżyły ich do wykorzystywania nowych technologii. 

            Wykorzystanie aparatu fotograficznego wraz z zakupionym osprzętem w maju: 

            • Warsztaty fotograficzne przed wyjazdem na Finał Wojewódzkiego Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE. 
            • Warsztaty z fotografem Panem Lechem Kozubalem.
            • Maja Zmuda podczas Finału Wojewódzkiego Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE wykonywała zdjęcia finałowe aparatem z Laboratorium przyszłości.  
            • Maja, Milena i Leon z klasy szóstej wykonali zdjęcia podczas występów przedszkolaków z okazji Dnia Matki. 

            A tymczasem Czwartacy na tropie naukowych nowinek, bo są aktywni i bardzo ciekawi świata. Nie dziwi więc fakt, że i oni mieli okazję, by poznać bazę dydaktyczną naszej szkoły, czyli wyposażenie uzyskane w ramach Laboratoriów Przyszłości. W środę, 31 maja br. podczas zajęć z techniki poznawali możliwości płytki ARDUINO, która służy do nauki elektroniki i programowania. Zapoznali się także z działaniem wyspecjalizowanej stacji lutowniczej, którą wykorzystuje się do najróżniejszych materiałów. Stacja lutownicza hot, która używa do rozgrzewania spoiwa gorącego powietrza, pozwala precyzyjnie połączyć drobne elementy lepiej niż klej. To czynności wymagające dużej uwagi i precyzji.  Czwartacy uważnie słuchali wskazówek do pracy z wymienionymi sprzętami, następnie ochoczo przystąpili do uważnych ćwiczeń.   

            Uczniowie młodszych klas również korzystają intensywnie ze sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. W maju z klockami Lego Spike Education zapoznali się pierwszoklasiści. Powstały nowatorskie i bardzo kreatywne konstrukcje. 

            Klasa siódma natomiast  postawiał sobie już bardziej ambitne zadanie i dokonując analiz, dochodząc do wiedzy, poprawiając swoje błędy samodzielnie konstruowała wymyślone przez siebie pojazdy. 

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć! 

            Oprac. koo. ds LP, Joanna Pempera
            we współpracy z nauczyielami prowadzącymi zajęcia

        • W świecie fizyki...
          • W świecie fizyki...

            ...czyli rozbudzanie kreatywności i pasji podczas lekcji fizyki

            W ostatnich dwóch miesiącach uczniowie naszej szkoły zostali zaangażowani do doświadczania fizyki w sposób innowacyjny. Zamiast tradycyjnych wykładów, nauczyciel dał im szansę uczenia się i odkrywania fizyki poprzez samodzielne eksperymenty. Okazało się, że ta innowacyjna metoda nauczania nie tylko wzmocniła ich rozumienie tematu, ale również rozbudziła ich kreatywność i pasję do nauki.

            Uczniowie mieli za zadanie przygotować eksperymenty w domu i podzielić się nimi z kolegami podczas lekcji. Było to wyjątkowe wyzwanie, które wymagało od nich zarówno indywidualnej pracy badawczej, jak i umiejętności przekazywania wiedzy innym w przystępny sposób.

            Efekty tego przedsięwzięcia były niesamowite. Uczniowie zaprezentowali różnorodne eksperymenty, od prostych demonstracji zjawisk fizycznych po bardziej zaawansowane. Byli w stanie zobaczyć fizykę w akcji i samodzielnie odkrywać prawa i zależności, o których wcześniej tylko czytali w podręcznikach. Dzięki temu doświadczeniu zyskali praktyczne zrozumienie nauki, co jest niezwykle ważne dla pogłębiania wiedzy.

            Jednak najważniejszym aspektem tego przwedsięwzięcia było zaciekawienie uczniów fizyką. Poprzez eksperymentowanie i odkrywanie na własną rękę, uczniowie nabrali ciekawości i zainteresowania tym przedmiotem. Fizyka przestała być suchą teorią na kartach podręcznika i stała się dynamiczną dziedziną, którą mogli doświadczyć i badać samodzielnie.

            Wzajemna pomoc koleżeńska również odegrała ważną rolę w tym procesie. Podczas prezentacji eksperymentów, uczniowie mieli okazję uczyć swoich kolegów, wyjaśniając zasady i wyniki swoich badań. To nie tylko wzmocniło ich własne zrozumienie, ale także umożliwiło im pełne zaangażowanie się w naukę przez nauczanie innych. Pomoc koleżeńska była kluczowa w zrozumieniu trudnych pojęć fizycznych i przekazywaniu ich w przystępny sposób.

            Wszystkie te efekty sprawiły, że lekcje fizyki stały się ciekawsze zarówno dla uczniów, jak i nauczyciela.  Uczniowie zdobyli nie tylko wiedzę, ale również umiejętności kreatywnego myślenia, eksperymentowania i pracy zespołowej.

             

            Ten eksperyment jest doskonałym przykładem na to, jak zaangażowanie uczniów w praktyczne doświadczenia może pobudzić ich ciekawość i pasję do nauki.

            Opracowanie: KS

             

        • 20 maja Światowy Dzień Pszczoły
          • 20 maja Światowy Dzień Pszczoły

            W czwartek 18 maja 202r. Orzełki wspólnie z panią Reginą obchodziły Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia pszczół w naszym ekosystemie i ich wkładu w światową produkcję żywności.  

            Przedszkolaki podejmowały działania, których głównym celem było budzenie świadomości tego, jak bardzo pożyteczne są pszczoły. Tego dnia dzieci były ubrane także w kolorach pszczółek. Na spotkaniu przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały budowę ula i pszczoły, zapoznały się z pracą pszczelarza oraz jak powstaje miód oraz jakie mamy jego rodzaje. Podczas zajęć starszaki wysłuchały wiersza autora Magdaleny Kot pt: „Pszczoły” i tańczyły do piosenki „Pszczółka Maja”. Ostatnim punktem spotkania było zbudowanie pasieki z klocków lego oraz praca plastyczna pt.„W ulu”. W nagrodę za angażowanie dzieci dostały do spróbowania miodku. 

            Opracowanie: LP 

        • ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ W TERENIE
          • ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ W TERENIE

            ... czyli BIWAK PIĄTAKÓW - lekcja przyrody, techniki, informatyki oraz integracja i przygotowanie do życia.

             

            Klasa piąta wyjechała w środę na biwak, pod opieką wychowawcy – Pana Mirosława oraz mamy Huberta – Pani Kingi, by wspólnie bawić się, integrować i poznawać okoliczną przyrodę. Na miejsce docelowe wybrali urokliwy Ośrodek Wypoczynkowy w Wojnowie, który usytuowany jest w lesie nad Jeziorem Wojnowskim.  

            Za środek transportu wybrali rowery - w końcu słyniemy z BRD! Droga do celu nie była zbyt daleka, gdyż z Nowego Kramska do Wojnowa trasa polną drogą wynosi ok. 4 km. Chęć przeżycia przygody dodała uczestnikom skrzydeł tak, że pokonanie tej odległości zajęło grupie około pół godziny.   

            Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali zakwaterowani w domkach. Samodzielnie ubrali pościel, ułożyli ubrania, przybory toaletowe. Tymi czynnościami sprawili, że przestrzeń domków stała im się bliższa. Następnie zagospodarowali teren na boisko do zabaw sportowych. Po krótkiej przerwie biwakowicze udali się wycieczkę rowerową wokół Wschodniego Jeziora Wojnowskiego celem poznania okolicznej fauny i flory. Dzieci zaobserwowały: padalce, zaskrońce, ślimaki, a także przybrzeżną roślinność.  

            Smaczny obiad odbudował siły wycieczkowiczów, a poobiednia sjesta stała się czasem do konstruktywnych rozmów. Dalszą część dnia grupa spędziła na grach i zabawach. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Noc była doskonałą okazją, by obserwować niebo i utrwalać nazwy gwiazdozbiorów. Dzieci miały możliwość wyznaczenia gwiazdy północnej.  Sen, chociaż nie przyszedł od razu, dał w końcu odpocząć.  

            Kolejny dzień, rozpoczęty poranną zaprawą i pysznym śniadaniem, to okazja do wspólnych harców i zabaw. Piękna pogoda pozwoliła zamoczyć nogi w wodzie. Przed obiadem wszyscy uprzątnęli pokoje, spakowali swoje rzeczy i przygotowali się do powrotu.  

            Droga powrotna, tym razem ścieżką rowerową, była spokojna i bardzo komfortowa. Wszyscy bezpiecznie dotarli do domów. Zapewne mieli o czym opowiadać rodzicom.  

            Biwak był okazją, by nie tylko poznawać środowisko przyrodnicze, ale przede wszystkim był, dla każdego z uczestników, lekcją o sobie samym. Warto zdobywać nowe doświadczenia, bo one ubogacają życie.  

            Opracowanie: MiM

        • Dzień Mamy i Taty w przedszkolu
          • Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

            Oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe pojawiło się w Polsce w roku 1914 i odbyło się w Krakowie dnia 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał częścią naszej tradycji. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Data tego święta jest stała i wypada 23 czerwca. Dzień Taty w Polsce ma więc już też całkiem długą tradycję.

            26 maja Przedszkolaczki: Biedronki, Orzełki i Tuptusie świętowały! ...ale nim doszło do obchodów jednego z najważniejszych dni w roku, długo, systematycznie i z ogromną cierpliwością ćwiczyły układy taneczne, recytacje i słowa piosenek. Wspierały ich Panie Wychowawczynie: Ludmiła, Grażynka i Ola. 

            W końcu nadszedł czas, by zaprosić Rodziców i ofiarować im całą miłość dziecięcego serduszka! Przedszkolaczki recytowały wierszyki pełne wdzięczności za każą chwilę spędzoną z Rodzicami, śpiewały o tym, co zawdzięczają Rodzicom i jak ważni są w ich życiu. Wszystko to było przeplecione układami tanecznymi do melodii zarówno wzruszających, jak i energetycznych, wprost z bajek o robotach! 

            Po części artystycznej, czyli "coś dla duszy", dzieci, ich Rodzice i Panie Wychowawczynie zasiedli do wspólnego stołu, by porzekadłu stało się zadość i znalazło się "coś dla ciała" :) 

            Oprac.: PC

            Foto: uczniowie kl. 6 przy wykorzystaniu aparatu z programu #LaboratoriaPrzyszłości

        • Migu Mig...
          • Migu Mig...

            ...czyli ciąg dalszy realizacji Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego „Migowy dla dzieci” - moduł IV

             

            Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej po raz czwarty przystąpili do zabaw i nauki z językiem migowym.

            Ekspertem modułu IV była @Agata Jakuszko - jak sprytnie rysować?, a organizatorem: @Jowita Łechtańska  MiguMig – zabawy z językiem migowym

            Uczniowie w pierwszym etapie uczyli się rysować szybko i sprawnie zabawne zwierzątka, po czym migali ich nazwy. Dzieciom zarówno rysowanie, jak i miganie, bardzo się podobało. Udział w tym module pokazał im, że każdy z nich potrafi sprytnie rysować - każde narysowane zwierzątko było wyjątkowe!

            Miganie nazw zwierząt sprawiło wiele radości wszystkim dzieciom, a najbardziej miganym zwierzątkiem był jednak żółw.

            Niestety to już był ostatni moduł Interdyscyplinarnego Projektu  Edukacyjnego w tym roku szkolnym.

            Będziemy czekać na następne propozycje Pani Jowity Łechtańskiej, a dziś dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak świetnym przedsięwzięciu.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w zajęciach również wielkie podziękowania!

             

            DLACZEGO WARTO UCZYĆ DZIECI JĘZYKA MIGOWEGO?

            • dzieci otwierają się na świat osób niepełnosprawnych,
            • rozwija się ich tolerancja, empatia oraz chęć niesienia pomocy innym,
            • usprawniana jest motoryka mała dzięki ciągłej pracy rąk i palców,
            • rozwija się zapamiętywanie, kojarzenie i kreatywne myślenie,
            • usprawniana jest koordynacja wzrokowo - ruchowa,
            • dzieci uczą się wyrażać emocje ciałem, w tym mimiką,
            • uczą się nowego sposobu komunikacji,
            • stają się świadomymi, pewnymi siebie i otaczającego ich świata ludźmi.

            Realizacja projektu i oprac:
            JP - ambasadroka języka migowego w szkole

        • XXIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023
          • XXIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023

            W czwartek, 11. maja, w naszej szkole odbył się XXIII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023. To wyjątkowe wydarzenie pozwoliło nam odbyć podróż przez tradycję, gwarę, muzykę i strój, czyli to wszystko, co podkreśla naszą narodową tożsamość i przynależność do Małej Ojczyzny. Spotkanie zgromadziło osoby, które rozumieją ważność pielęgnowania rodzimego folkloru.

            Tegoroczna edycja Festiwalu zgromadziła wspaniałych artystów. Na scenie zaprezentowała się Kapela Koźlarska Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku pod przewodnictwem mistrza Jurka Skrzypczaka, Przyprostyńskie Koziołki z Panią Gabrielą, Kapela Koźlarska Braci Drozdów oraz zespół taneczno - wokalny "Wiolinki" pod opieką Pań: Katarzyny Szymańskiej i Katarzyny Kordys. Oprócz tego mieliśmy przyjemność oglądać grupy przedszkolne: Biedronki z Panią Grażyną, Tuptusie z Panią Olą oraz Orzełki z Panią Ludmiłą.

            Festiwal rozpoczęliśmy od naszego szkolnego hymnu "My, dzieci kramskiej ziemi" (słowa i muzyka: Wioletta Malinowska).

            Po powitaniu wszystkich wspaniałych gości rozpoczęliśmy nasz koncert od przyśpiewki festiwalowej:

            "Festiwal, festiwal, dziś festiwal mamy i tylko jak umiemy ładnie zaśpiewamy".

            Pierwszą grupą, która zaprezentowała się były przedszkolaki. Grupa Pani Oli "Tuptusie" zaśpiewała dla nas "Loboga dziewuszki" i "Poszło dziewczę po ziele". Grupa Pani Grażynki "Biedronki" wykonała utwory "Muczą krowy", "Siała baba mak", "Maryniu, ksiądz jedzie" oraz "Bingo". Jako ostatnia zatańczyła i zaśpiewała grupa Pani Ludmiły "Orzełki". Zobaczyliśmy ich w tańcach "Polka", "Nie chcę Cię znać" i "Moja Maryneczka".

            Następnie przyszedł czas na Wiolinki. Zaprezentowaliśmy nasze przyśpiewki  takie, jak "W sini dół", "Gołómbek", "Wisielok" i "Posłała gó matka".

            Kolejnym zespołem były Przyprostyńskie Koziołki, które zostały założone w 1995 roku przy Szkole Podstawowej w Przyprostyni. Obecnie są prowadzone przez Zbąszyńskie Centrum Kultury. Na scenie prezentują rodzimy folklor, podtrzymując tradycje swojego regionu. Członkowie zespołu występują w oryginalnych strojach przyprostyńskich. Zdobyli wiele nagród i wyróżnień. W ramach ich występu zobaczyliśy tańce: "Kowól", "Gołąbek", "Dupnik" i "Wisielok".

            Kolejnym występującym zespołem była Kapela Koźlarska Braci Drozdów, naszych Absolwentów, która zaprezentowała przyśpiewki  "Świeci miesiąc", "Polka Benia", "Poszła po wodę", "Jo i Ty" oraz "Świniorz". Kapela została założona w 2017 roku. Arkadiusz gra na koźle, a Adrian na skrzypcach. Uczyli się pod okiem Jana Prządki i Angeliki Drozdy. Kapela bierze udział w różnych konkursach, biesiadach koźlarskich i weselach, osiągajac liczne sukcesy. 

            Na koniec "Wiolinki" zaprezentowały tańce: "Szewczyk", "Jadwiga" i "Schmit".

            Artyści z Przyprostyni, Kapela Koźlarska Braci Drozdów oraz gospodarze - zespół Wiolinki, przedszkolacy - raz jeszcze udowodnili, że "ludowa kultura nie zaginęła". Dzieci śpiewały przyśpiewki i tańczyły regionalne tańce i grały na regionalnych ludowych instrumentach.

            Po zakończonych prezentacjach odbyło się podsumowanie XVI Poetyckiego Konkursu "Złota Kwyrla 2023". Jak trafnie ujęła to Pani Irenka:

            „Cieszymy się, że kolejny raz możemy nagrodzić uczniów, którzy chcą „zasmakować” poezji i piszą wiersze. Głównym motywem naszego konkursu jest właśnie zaszczepianie miłości do pięknego słowa. W dzisiejszym świecie często słyszymy słowa, które nie są piękne, a jeszcze częściej są zastępowane skrótami lub obrazkami. A szkoda, bo słowa mają wielką moc i wartość. I dlatego zwracam się do Was, Drodzy Rodzice, w imieniu własnym i wszystkich nauczycieli: mówcie do swoich dzieci piękne słowa, uczcie je używać pięknych słów, nauczcie je opisywać rzeczywistość i wyrażać emocje, a wtedy dzieci też będą pięknie mówić.”

            Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły, która nazwała Festiwal Kultury Regionalnej spotkaniem młodych artystów, ich rodziców i opiekunów, nauczycieli. Dodała, że "W naszym Zespole, przy wsparciu wielu ludzi i instytucji, z zapałem i zaangażowaniem pielęgnujemy i dbamy o ludowe przyśpiewki, tańce, instrumenty i obyczaje, bo wierzymy, że „Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują”. (Ezra Pound)". Podziękowała Artystom za każdą chwilę, którą poświęcają na pielęgnowanie tradycji, bo dzięki temu jest ona ciągle żywa i nie odeszła do lamusa. Podziękowania skierowała także do Rodziców artystów: "Wasza rola jest ogromna, bo tak wychowujecie swoje dzieci, że chcą dbać i pamiętać o swoich korzeniach." oraz Opiekunów artystycznych, bez Wktórych nie byłoby Festiwalu. Występy  młodych ludzi to pomysły, energia i czas Opiekunów artystycznych, czyli ogrom cudownej bezinteresownej pracy.

            Następnie odbyło się wręczenie nagród Kramszczanek 2023. Smacznym akcentem na pożegnanie był tradycyjny kramski poczęstunek - "kołacz na śtrojzlach".

             

            W imieniu Dyrekcji oraz organizatorów XXII Festiwalu Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2023, pragniemy serdecznie podziękować artystom, ich opiekunom za piękne występy oraz laureatom Złotej Kwyrli 2023, a także tym, którzy zadbali o poczęstunek, nagłośnienie i dekoracje.

            Opracowanie: KS/KaK

            Foto/ Rodzic

        •  Finał Wojewódzki Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE
          • Finał Wojewódzki Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE

            16. maja 2023 roku odbył się w Zielonej Górze Finał Wojewódzki Lubuskiego Konkursu Fotograficznego PRO ARTE. Temat tegorocznej edycji konkursu to: "Blisko, bliżej, najbliżej". Nasza wspaniała czwórka fotografów: Kalina, Maja, Tymon i Leon stanęła przed wyzwaniem wykonania zdjęć bez udziału opiekuna i zgodnie z powyższą tematyką, a następnie wybranie pięciu najlepszych i przedstawienie ich Radzie Artystycznej do oceny.

            Z ogromną dumą i radością przekazujemy fantastyczną wiadomość. Leon, uczeń klasy 6, zdobył II MIEJSCE i został LAUREATEM konkursu. Dodatkowo, otrzymał nagrodę specjalną - wyjazd na dowolny obóz do Kazimierza Dolnego. To ogromne wyróżnienie dla Leona, który wykazał się niezwykłym wyczuciem fotograficznym. To znak, że jego praca i zaangażowanie zostały dostrzeżone przez jury konkursu. Tymon, uczeń klasy 4, również został uhonorowany. Otrzymał WYRÓŻNIENIE w swojej kategorii wiekowej.

             

            Gratulujemy naszym wszystkim utalentowanym fotografom, którzy brali udział w konkursie i życzymy im dalszych sukcesów w przyszłości. Ich prace były inspirujące i pełne wyjątkowej wrażliwości artystycznej.

            Opracowanie i foto: KS

             

            Wyniki Konkursów Pro Arte

            Zdjęcia finałowe